У 1998 році в Японії пройшла доволі неординарна конференція, присвячена проблемам туалетів. У ході цієї конференції було створено Всесвітню туалетну організацію. Місце проведення конференції було обране не випадково: Сінгапур славиться «клінічною» чистотою туалетів. У Сінгапур приїхали понад двісті делегатів з Азії, Європи і Північної Америки, які представляли сімнадцять національних туалетних асоціацій. А дата проведення конференції та установи СОТ — 19 листопада стала відзначатися як Міжнародний день туалету. Незважаючи на те, що назва самої конференції багатьом людям здалася б дивною та смішною, насправді представники туалетних асоціацій розглядали дуже важливу глобальну проблему, пов’язану з неналежним утриманням цих громадських місць у багатьох країнах світу, а також з питаннями подальшого розвитку туалетних організацій. Цілі та завдання діяльності полягають у першу чергу у створенні міжнародного органу для просування та координації вирішення питань санітарії; постійному стимулюванні споживача, виявленні зацікавленості у зручних, приємних йому туалетах; акумулювання ресурсів і просування розвитку досліджень, культури споживачів, естетики і функціональності дизайну для поліпшення здоров'я в цілому; підтримуванні прагнень прийняття нових стандартів туалету як в розвинених, так і в країнах, що розвиваються. Місія Всесвітньої туалетної організації позначена з граничною ясністю — просування в маси туалетної теми.
В Україні, яка сьогодні обрала європейський вектор розвитку, питання громадських туалетів перебуває в далеко не найкращому стані. У Шполі, наприклад, довгий час не реалізується задум побудувати зручний і комфортний туалет, про що ще чотири роки тому часто говорили кандидати в депутати під час виборів до місцевих рад. Але проблему зрушити з місця вкрай важко, адже вона є глобальною для нашого суспільства, в якому, на жаль, побутує низький рівень культури. Якщо в країнах ЄС можна натрапити на чисту і зручну вбиральню просто серед поля на трасі, то наші громадські заклади викликають жах і огиду.
На рівні освітянської галузі вже не один рік порушується питання забезпечення всіх навчальних закладів сучасними та зручними туалетами. У Шполянському районі теж є над чим працювати. Внутрішні санвузли належно функціонують сьогодні у Васильківському, Кримківському, Соболівському, Мар‘янівському НВК, Лозуватській та Сигнаївській ЗОШ, міських дитсадках. Решта начальних закладів потребують значного поліпшення санітарно-гігієнічних умов. Стан забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів району внутрішніми або зовнішніми утепленими туалетами викликає тривогу. Наприклад, у міській школі №5 діти змушені користуватися холодним надвірним туалетом. Тому ще торік було заплановано побудувати приміщення туалету у вигляді добудови. Нещодавно увагу громадськості привернув оприлюднений на Інтернет-сайті «Шпола-онлайн» документ — експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації по робочому проекту «Добудова внутрішнього санвузла до приміщення Шполянської ЗОШ №5» (замовник будівництва — відділ освіти Шполянської райдержадміністрації, генеральний проектувальник — ТОВ «Черкасимедпроект»). Заявлена кошторисна вартість з врахуванням цін станом на 3 січня 2014 року — 935718 грн. З питанням про джерело фінансування даного проекту кореспондент газети «Шполяночка+» звернулася до першого заступника голови Шполянської райдержадміністрації Ірини Берези, яка прокоментувала цей документ так:
— Нині активно триває підготовка об’єктів гуманітарної сфери до зими із врахуванням необхідності економії енергоресурсів. Даний об’єкт планується побудувати до початку опалювального сезону, адже дітей цієї школи вкрай необхідно забезпечити внутрішнім комфортабельним туалетом. За основу взято інший, менш затратний проект, який потребує приблизно 300 тисяч грн. У минулому році на цей проект було виділено 100 тис. грн. з обласного бюджету, 30 тисяч витрачено на проектно-кошторисну документацію, а на 70 тисяч грн. закуплено будівельного матеріалу. Райдержадміністрація пропонує реалізувати проект за схемою співфінансування — сесією районної ради виділити 130 тисяч грн., сесією міської ради (школа знаходиться на території міста) — 50 тисяч грн., ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі» — 50 тисяч грн., в рамках соціального партнерства.
Водночас екс-начальник відділу освіти Шполянської райдержадмі-ністрації Юрій Дядченко, який замовляв попередній проект, роз’яснив, що колишнім головою Черкаської облдержадміністрації Сергієм Тулубом та обласним департаментом освіти і науки було поставлено завдання — за два місяці до кінця 2013 року побудувати цей об’єкт та освоїти 100 тис. грн., які надійшли субвенцією до районного бюджету. За словами пана Дядченка, це зробити було надзвичайно важко, але до нового року встигли освоїти кошти, закупивши матеріали. Вважає це завдання політичним тиском колишніх керівників, які прагнули звільнити його з посади. Тоді планувалося ка-пітальне будівництво туалету, а для цього потрібно було замовляти проектну документацію в державному інституті з відповідною ліцензією. А якщо будувати господарським способом — вимоги зовсім інші, тому сьогодні й здешевлено проект.
— Всі ці кошти до копійки були витрачені на проектну документацію та будівельні матеріали, які наразі зберігаються у приватного підприємця Плохути, — повідомив Юрій Олександрович.
Наталія СТОРЧАК.