Про справжні переваги об’єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ)

Українське законодавство надає можливість власникам квартир, розташованих у багатоквартирних будинках, самостійно приймати рішення щодо форми управління і спільного володіння будинком та його утримання. Ще у 2001 році було прийнято Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків», який визначив правові та організаційні засади створення таких об’єднань. Про це йдеться в розмові з керуючою справами Шполянської міської ради Мариною КУЛІШОВОЮ:

— У свій час я дуже здивувалася, коли побачила в місті Черкаси по вулиці Гоголя дуже охайний будинок з гарними клумбами, сквером, дитячим майданчиком. Як виявилося потім, це був один із перших будинків в обласному центрі, де було створено об’єднання співвласників. Переваги такого об’днання для людей були досить очевидні. Зауважу, що і в Шполі вже створені ОСББ, зокрема «Зоря», «Злагода», «Надія», «Добробут», «Вербена» по вулиці Слобідській, «Сосонки» по вулиці Миру. І от, коли створюється таке об’єднання, його представники самі збирають гроші, замовляють виконавців послуг. Тоді той, кого вони обрали для виконання послуг, повинен стояти перед ними струнко й звітувати: що і як він зробив за домовлену суму. Інакше ОСББ йому просто не заплатить гроші.

Тобто, кошторис на утримання будинку і суму внесків, які потрібні для цього жителі визначатимуть відтепер самі?

— Саме так. Для цього і створюється ОСББ, щоб при меншій сплаті коштів отримувати якісніші послуги. До речі, можна взяти в оренду і прибудинкову територію, на якій навести лад, як, наприклад, це зробили мешканці будинку №2 по вулиці Миру.

— Все ж таки, перелічених Вами ОСББ малувато для Шполи. Цікаво, а що, на Вашу думку, заважає створенню більшої кількості?

— Я думаю, що нічого не заважає.

Тоді ж, чому всі масово не побігли створювати ОСББ?

— Основна причина — в самих людях, у психології. Дехто ще сподівається, що хтось прийде і вирішить проблеми їхнього будинку; дехто має надію, що держава дасть якісь гроші. До того ж, ОСББ має статус юридичної особи і, відповідно, рахунок. А це, погодьтесь, дещо клопітно. Важливо щоб у будинку був ініціатор переходу на нові відносини, так би мовити, «мотор».

— Марино В’ячеславівно, порадьте нашим читачам, які перші кроки варто зробити, щоб розпочати створення ОСББ?

— Перш за все потрібно створити ініціативну групу, якій необхідно порівняти обсяг платежів по квартирній платі, які сплачують щомісячно мешканці, з реальною собівартістю обслуговування будинку підприємством «Комунальник-сервіс». Якщо в результаті оцінки стану будинку буде зрозумілим, що загальний обсяг платежів мешканців може бути скорочений, то це дає ініціативній групі підстави переконливо агітувати за створення ОСББ.

— Добре. Припустимо, що переконали людей в тому, що від нової форми управління будинком вони матимуть вигоду…
— Далі потрібно зібрати жильців і провести установчі збори. На зборах затверджується Статут об’єднання,обирається правління ОСББ, яке є виконавчим органом і підзвітне загальним зборам ОСББ. Тут питань виникає дійсно багато. Тому радимо звернутися в міську раду і ми надамо необхідну консультацію з питань практичної роботи зі створення і подальшої діяльності ОСББ.

Із сайту міської ради.