Про визнання спадщини відумерлою

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним багатством що знаходиться під особливою охороною держави. За інформацією відділу Держземагентства у Шполянському районі, на даний час у відділі перебувають сертифікати 159 громадян-власників невитребуваних паїв. Здебільшого, це громадяни, які померли, а їх спадкоємці не звертаються за переоформленням спадщини протягом багатьох років або спадкоємці взагалі відсутні.

Невизначеність правового статусу таких земельних ділянок не дає змоги органу місцевого самоврядування використовувати її за призначенням, або ж передати за плату в користування з метою наповнення місцевого бюджету для забезпечення виконання власних та делегованих функцій.

Згідно зі ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спад-коємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Так, за результатами розгляду звернень органів місцевого самоврядування, а також самостійного виявлення прокуратурою порушень інтересів територіальних громад, протягом 2014 року прокуратурою району пред’явлено до суду 4 заяви про визнання спадщини відумерлою, які судом повністю задоволено.

Внаслідок прокурорського реагування впродовж минулого року визнано відумерлою спадщиною та передано у власність територіальних громад сіл Іскрене, Станіславчик, Соболівка в особі відповідних органів місцевого самоврядування земельні ділянки, власники яких давно померли, а після їх смерті ніхто із заявами про прийняття спадщини не звертався на загальну площу 13 га сукупною вартістю 330 тис. грн. Протягом 2013 року за результатами роботи прокуратури земельні ділянки загальною площею 12 га вартістю 245 тис. грн. передано у власність Лебединської, Журавської, Скотарівської сільських рад району.

Продовжується робота прокуратури району на даному напрямку і в 2015 році. Часто органи місцевого самоврядування самостійно звертаються із листами про допомогу в оформленні права власності територіальних громад на земельні ділянки, адже органи прокуратури під час звернення до суду в інтересах громадян або держави звільняються від сплати державного мита. Також в місцевих радах виникають проблеми під час зібрання необхідного пакету документів, щоб самостійно звернути до суду із заявою, оскільки для цього потрібно отримати відповідну інформацію у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, відділі Держземагентства, а також в нотаріуса. Відповідно до вимог чинного законодавства отримати потрібну інформацію цих органів можна лише за зверненням правоохоронних органів або суду.

Крім земельних ділянок, може бути визнано відумерлою спадщиною будь-яке майно. Так, у 2014 році за зверненням Шполянської міської ради визнано відумерлою спадщиною об’єкт нерухомого майна — квартиру в м. Шпола, яка залишилась після смерті одинокої жительки міста. Після оформлення необхідних документів квартиру буде взято на баланс міської ради, яка зможе розпорядитися нею для вирішення житлових питань мешканців міста в межах чинного законодавства.

Сергій КРАВЧЕНКО, прокурор Шполянського району.