Проект «Право платника»: подарунки від бабусі не оподатковуються

Головне управління ДФС у Черкаській області

сектор комунікацій

18002, Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235, тел.: 33-91-34, факс: 540-531; e-mail: ck.zmi@sfs.gov.ua

Проект «Право платника»: подарунки від бабусі не оподатковуються   

 

      В продовження теми особливостей оподаткування доходів та майна неповнолітніх  головне управління ДФС у Черкаській області висвітлює питання успадкування/подарунків від членів сім’ї, які не відносяться до першого ступеня споріднення.

 

     25 березня 2017 року набрав чинності Закон України від 23 лютого 2017 року №1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини». Положення Закону №1910-VIII застосовується до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року платником податків у вигляді спадщини/дарунка.

      Отже, з 1 січня 2017 року за ставкою 0% оподатковуються подарунки та об’єкти спадщини отримані і від членів сім’ї другого ступеня споріднення.

       Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері  і з боку батька, онуки.

       До цього часу за нульовою ставкою оподатковувались тільки подарунки/спадщина від членів сім’ї першого ступеня споріднення (а це батьки фізичної особи, чоловік/ дружина, діти, у тому числі усиновлені), а від другої – оподатковувались податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%.

       Крім того за Законом №1910-VIII, у разі дарування/спадкування об’єктів, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається. В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом.

 

      Водночас як і раніше (ст. 174 Податкового кодексу України), доходи у вигляді подарунків/спадщини не від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення оподатковуються (ПДФО) за ставкою 5% та військовим збором за ставкою 1,5%. Майно, успадковане від нерезидента (або успадковане нерезидентом) оподатковується ПДФО за ставкою 18%  та військовим збором за ставкою 1,5%. Аналогічно і щодо подарунків від нерезидентів/нерезидентам. Окрім того вказані доходи відображаються у декларації про майновий стан і доходи за звітний рік, крім нерезидентів, які сплачують податок до оформлення спадщини/подарунку.

      Також варто враховувати, що оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) від юридичних осіб та ФОП понад 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року – у 2017 році понад 800 грн. на місяць (ст. 165.1.39 Кодексу).

Закон №1910-VIII надрукований в газеті «Голос України» №54 від 24.03.2017. Його можна прочитати за посиланням: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1910-19