Придумали, об’єднались і реалізували: У Шполянській ОТГ нагородили переможців творчого конкурсу «Творимо громаду разом»

Відновлене джерело, створення зони відпочинку біля сільського будинку культури, яскрава іміджева стела для свого села, облаштування місць для роздільного збору сміття та мистецький стінопис-мурал у самісінькому центрі Шполи. Це все створене руками юнаків та юнок зі Шполянської ОТГ в рамках творчого конкурсу для шкільної молоді «Творимо громаду разом». Цей проєкт вже другий рік поспіль реалізується у Шполянській громаді за ініціативи міської ради та спільно з місцевим осередком ВО «ЧЕРКАЩАНИ».  Днями ж, 13-го жовтня, серед команд-фіналістів конкурсу визначили переможців. Вони отримали подарунки від соціального партнера громади – Групи компаній «ЛНЗ».

 З 8 по 13 вересня У Шполі проходив І-й відбірковий етап конкурсу соціальних проєктів серед учнівської молоді «ТВОРИМО ГРОМАДУ РАЗОМ». На участь у Конкурсі подали заявки команди учнів та вихованців 11-х закладів освіти Шполянської громади.

 Основним завданням проєкту є спонукання дітей та молоді до розвитку рідної громади. Зокрема, команди-учасники мали розробити й впровадити соціально важливий проєкт із благоустрою.

До фіналу увійшло одразу 5 команд-фіналістів проєкту, серед яких:

Команда «Зміна» Шполянського ліцею №1 (проєкт «Джерело»);

Команда «Екопатруль» Лозуватського ЗЗСО (проєкт «На нас надіється планета»);

Команда «Юні ентузіасти» Васильківського НВК (проєкт «Зона відпочинку біля будинку культури»);

Команда «Творчі» Лебединського НВК (проєкт «Я люблю Лебедин»);

Команда «Гармонія» Шполянської дитячої школи мистецтв (проєкт «Оновлене місто»).

Кожен із цих проєктів придуманий дітьми і реалізовували вони його своїми руками. Серед них — облаштування території навколо природного джерела, створення зони відпочинку біля будинку культури, іміджевої стели для свого села, облаштування місць для роздільного збору сміття тощо.

Під керівництвом наставників та з допомогою педагогів діти гуртом пиляли, фарбували, прибирали, бетонували та вирізали. Вчителі переконані: саме в таких умовах діти навчаються працювати в команді та вишукують компроміси для ефективного розв'язання поставленої задачі, аби у фіналі отримати позитивний результат. 

Крім членів журі конкурсу, всі охочі мали можливість підтримати улюблену команду та віддати за неї голос в онлайн-опитуванні.

Зі слів заступниці міського голови Шполянської ОТГ Оксани Курінної такі проєкти надзвичайно важливі для громади та виховання дітей.

– Цей конкурс реалізується в нашій громаді вже другий рік поспіль. Він покликаний насамперед згуртувати дитячі активи, виробити в них командний дух, вміння працювати не лише на себе, а гуртом. Ну, звичайно, що ті проєкти, над якими працюють діти, приносять користь не лише учасникам, а й громаді, — розповідає Оксана Миколаївна. – До прикладу, діти з  команди «Джерело» зробили те, що корисно не лише їм чи Шполі, а й усім жителям та гостям міста. Адже воду з того джерела приїжджають скуштувати з усієї області. Кожен проєкт, по-своєму, був важливим і принесе користь. Наприклад, діти Васильківської школи, побудувавши лавки біля будинку культури, створили простір для відпочинку усієї сільської громади, а не лише для себе. Діти з Лозуватки, створивши проєкт з сортування сміття, показали усім жителям громади, що таке роздільне сортування сміття і наскільки це важливо. Маленькі митці з музичної школи створили унікальний стінопис міського Центру дозвілля. Лебединські діти створили візитівку села. Кожна команда внесла частку себе у життя громади.

У середу, 13-го жовтня, депутат обласної ради від ВО «Черкащани» Анатолій Ткаченко та міський голова Сергій Кравченко привітали всіх конкурсантів «Творимо громаду разом» та оголосили переможців конкурсу.

За результатами голосування переможцями стали:

1 місце — Команда «Зміна» (Шполянський ліцей №1) за проєкт «Джерело».

Діти облаштували територію навколо природного джерела на вулиці Забережній, яким користується майже усе місто. Учасники «Зміни» розчистили територію довкола, виготовили навіс над місцем забору води, підготували майданчики для встановлення підставок для посуду та висадили квіти. 

2 місце — Команда «Екопатруль» (Лозуватський ліцей) за проєкт «На нас надіється планета».

10 її учасників разом із керівником мали на меті сформувати у мешканців села Лозуватка дбайливе ставлення до навколишнього середовища. Вони навіть обрали відповідну назву свого проєкту: «На нас надіється планета!». Діти створили власноруч та встановили невеликі сортувальні контейнери на зупинках, біля дендропарку та в інших публічних місцях, провели інформаційну кампанію для населення «Роздільний збір сміття – це просто!» та розробили й розповсюдили агітаційні матеріали та буклети.

3 місце — Команда «Юні ентузіасти» (Васильківський ліцей) за проєкт «Зона відпочинку біля будинку культури».

Учні реалізували ідею, щоб жителі села мали змогу користуватися місцем відпочинку під час культурно-масових заходів чи інших громадських зібрань. Для цього вони створили лавки та встановили урни поблизу сільського Будинку культури.

Фіналісти отримали солодкі подарунки від спонсорів та партнерів проєкту – Групи компаній «ЛНЗ». Команди, що посіли друге та третє місця, до солодощів отримали в подарунок групові настільні ігри для дозвілля різних вікових категорій, а переможці — поїздку до «культурної столиці України» Львова.

– «Джерело» – це наша шполянська родзинка, бо тут – унікальна вода, по яку приїжджають зі всієї області.  Ми реалізовували проєкт нашим класом і школою. Ідейно допомагали нам керівники – завуч з виховної роботи Наталія Лепенець та педагог-організатор Марина Киченко, — розповідає Єлизавета Вовк, капітан команди «Зміна». –  Всі роботи над проєктом ми виконували командою: розмальовували, саджали квіти, насипали доріжку, власноруч будували дах на джерелі, і оздоблювали всією командою. З будівельними матеріалами допомагали волонтери. Тож дуже раді, що наш проєкт гідно оцінило журі й тепер люди можуть не тільки набрати тут води, а й отримати ще й естетичне задоволення біля «Джерела».

Капітан команди «Екопатруль» з Лозуватки Вікторія Клец розповіла, що вони вперше беруть участь у такому конкурсі.

– Ми вперше беремо участь у такому проєкті, і працювати над його реалізацією було дуже цікаво. Для збереження екології ми встановлювали сміттєві баки для сортування сміття на території села Лозуватка – у центрі біля магазинів, біля клубу та дендропарку. Мешканці села схвалили нашу ідею, їм вона сподобалась. Дорослі допомагали нам із вивезенням посортованого сміття. Якщо проводитимуться ще такі конкурси, то з задоволенням братимемо в них участь, — зауважила дівчина.

Такі конкурси надзвичайно важливі для розвитку громади, вважає міський голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко. З його слів, «Творимо громаду разом» – це спільна ідея міської ради ОТГ і головного соціального партнера громади – Групи компаній «ЛНЗ».

– Створення чогось нового – це завжди добре для громади. Реалізовані проєкти є не лише важливим внеском у розвиток громади, а й кроком до створення естетичної родзинки міст і сіл ОТГ. Цього року участь у конкурсі брали і сільські школи, — каже міський голова. – Такий конкурс дає можливість інтегрувати нашу молодь до життя громади і до її творення. Діти не лише створювали нові простори та відновлювали вже існуючі об’єкти, а й певним чином переймалися проблемами громади. Ми, дорослі, буває десь не помічаємо цього, бо вирішуємо десь більш насущні проблеми. Тому робота наших дітей – міцне плече у майбутньому Шполянщини.

Сергій Кравченко наголосив, що такий конкурс проходить в Шполі вже вдруге. У планах очільників ОТГ зробити такий захід традицією і залучати талановиту та ініціативну молодь до розбудови громади щороку.

Зі слів депутата Черкаської обласної ради (ВО "ЧЕРКАЩАНИ"), директора Лебединського насіннєвого заводу Анатолія Ткаченка, який вже другий рік допомагає реалізовувати цей проєкт, він вражений  тим, скільки активної та цілеспрямованої молоді живе у Шполянській громаді.

– Діти не лише самі розробили та реалізували свої проєкти, а й принесли користь громаді. Завдяки цьому ми бачимо, на що варто звернути увагу та підставити плече допомоги, — переконаний Анатолій Миколайович. – Група компаній «ЛНЗ» буде й надалі підтримувати такі заходи та заохочувати ініціативну молодь громади. Адже те, що вона робить власними руками – неоціненно як для нас, так і для них самих. Вони допомагають нам, дорослим, зазирнути у майбутнє, відчути потреби молоді й громади.