У 1900 р. один німецький психіатр зрозумів: мало просто лікувати душевні захворювання, потрібно ще робити так, щоб вони не з'являлися. І створив він напрямок у науці під назвою психогігіена — знання про те, як досягти і зберегти психічне здоров'я. Простіше кажучи, це знання про те, як не збожеволіти.
Вставка: Психогігієна була визнана наукою в 1900 році, коли німецький психіатр Роберт Зоммер виклав її принципи та постулати. Остаточне визнання ця наука отримала після того, як інший психіатр, Кліффорд Біргс, написав книгу «Розум, який знайшов себе». У 1909 році був створений Національний комітет психічної гігієни, завданням якого було впровадження в життя принципів збереження душевного і морального здоров'я, освіта, викладання, поширення знань. «Від психологічного і морального здоров'я залежить життя людини», — проста суть вчення. Не дати вбити себе психологічно — ось головне. Тому що психологічна смерть тягне за собою біологічну. Так влаштована людина.
Базові рекомендації з психогігієни
1. Активно розвивати інтереси, не пов'язані з професією.
Якщо ви працюєте за комп'ютером, то в обов'язковому порядку потрібно мати хобі, в якому цей комп'ютер не бере участі: наприклад, спорт або настільні ігри.
2. «Почистити» коло спілкування.
Зробити так, щоб навколо вас не було «токсичних» людей. Або хоча б мінімізувати спілкування з ними. А ще знайти якомога більше друзів, спілкування з якими впливає на вас позитивно.
3. Орієнтуватися не тільки на результат, а й на процес.
Ми так часто прагнемо чогось досягти, що забуваємо насолоджуватися «буттям». Адже саме воно відновлює сили. Є такі заняття, які заряджають саме тому, що не орієнтовані на досягнення конкретної мети. Наприклад, заняття живописом, прослуховування музики, прогулянки та ін.
4. Навчитися сповільнюватися.
У шаленому ритмі сучасного життя ця навичка дуже і дуже важлива. Іноді потрібно зупинитися, озирнутися, проаналізувати минуле і скласти план на майбутнє.
5. Читати художню літературу.
... А не тільки професійну.
6. Дотримуватися балансу 8-ми життєвих сфер
А саме: хобі, друзі, самореалізація, мистецтво / наука / релігія, відносини кохання, сім'я і родичі, тіло, турбота про інших.
Є різні варіанти назв сфер у колесі балансу, але одна суть: треба прагнути займатися всіма деталями свого «колеса» життя.
7. Тримати контакт зі своєю дитячою частиною.
Ерік Берн розповів про те, що в кожному з нас є Батьківська, Доросла і Дитяча частини. Батьківська частина говорить про «треба» і «не можна». Доросла реагує на реальність, а в Дитячій живуть наші бажання, радість і творчість. І саме Дитяча частина дає нам сили жити далі. Тож важливо не забувати ... балуватися. Занадто серйозне ставлення до себе і до життя ще нікого не робило психічно здоровим, а ось в депресію або параною впасти можна запросто.