Районна скарбниця зміліє на 50%

Сільські ради знову візьмуть на себе значну частину фінансового навантаження

   Незважаючи на те, що сільські ради нині впевнено можна назвати самодостатніми, адже мають можливості утримувати всі наявні соціальні об’єкти та інфраструктуру, — все ж приводу для радості, певно, для них мало.

    Бо потрібно дбати не лише про сільські справи, а й допомагати чималими субвенціями районному бюджету. І таким чином залишати на потім питання розвитку. Із відходом у окремі об’єднані територіальні громади Шполи, Кримок, Скотаревого, Матусова та Станіславчика надходження до районної казни скоротяться в наступному році на 50% — з приблизно 60 до 30 млн.

    У вівторок на семінарі з сільськими головами та бухгалтерами сільських рад голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко і голова Шполянської районної ради Олександр Кузуб вели мову про основні потреби, на які потрібно сільрадам делегувати субвенції районному бюджету. В першу чергу — це участь в утриманні Шполянської центральної районної лікарні, послугами якої користується все населення Шполянщини. У році, що закінчується, сільські бюджети спрямували на потреби лікарні близько 1,5 млн. грн. Як зазначив головний лікар ЦРЛ Василь Уманець, ці кошти суттєво допомогли в придбанні необхідного нового сучасного діагностичного обладнання, медикаментів, а також двох квартир для молодих лікарів.

   Безперечно, що не менш важливою справою є підтримати галузь освіти, а саме — продовжити виділення субвенцій на підвіз вчителів до місця роботи, харчування дітей, яке вже здорожчає до 26 грн. на одну дитину. Поставлений план стовідсотково замінити всі шкільні вікна на склопакети в районі реалізуватиметься і в 2018-му. У нинішньому ж році на ці цілі витрачено 1,3 млн. грн. за схемою 50/50 з районного та сільських бюджетів. В результаті замінено 425 вікон у школах району. Роботи тривають і нині: нові вікна незабаром з’являться у Мар’янівському НВК. 

   Передбачати кошти сільради  будуть і на пільговий проїзд. Хоча багато хто обурюється нераціональністю схеми, яка існує. Сільський голова Товмача Сергій Коваль нарікає, що маршрутний автобус до Шполи у пільгові дні після того, як заїжджає у Соболівку, вже не вміщає товмачан. Виходить, що кошти сільська рада перераховує перевізнику ні за що. А сільський голова Василькова Іван Дубина вважає, що потрібно втілити іншу, справедливу, схему пільгового перевезення — наприклад, надання адресної допомоги.

    — Бо елементарно підрахувавши, виходить, що ми вдвічі більше платимо перевізнику, а самої послуги майже не отримуємо. То навіщо такі розтрати? Як це пояснювати депутатам сільської ради? — зазначає Іван Михайлович.

Про податки

    Формуючи бюджети на наступний рік, сільські ради в першу чергу рахують надходження ПДФО. Орендна плата із земельних паїв має сягати 6,3% — це середньообласний показник. Як зазначає начальник фінансового управління Шполянської райдержадміністрації Оксана Голуб, приблизно такий нині є і на Шполянщині. Хоча є орендарі, котрі продовжують сплачувати 4,5%.

    Але є й такі, як, наприклад, Група компаній «ЛНЗ», котрі укладають угоди на оренду землі під 8-9% і тим самим підтягують загальнорайонну цифру до рівня обласної.

   Особливих змін у порядку формування бюджетів на наступний рік немає, хіба що замість 10% залишатиметься 15% екологічного податку та 100% єдиного податку з четвертої групи сільгоспвиробників.

    Сільським радам потрібно буде провести інвентаризацію договорів оренди земель та звірити їх у податковій інспекції, аби отримати наближені дані стосовно дохідної частини бюджету та знати, на що розраховувати.

Дороги

   Якими б не були бюджети, а планувати кошти на ремонти та утримання доріг теж потрібно. Оксана Голуб повідомила, що з 1 січня 2018 року всі місцеві дороги державного значення перейдуть на баланс обласної комунальної власності і державні субвенції буде розподіляти обласна рада згідно із відповідною програмою. Тож доведеться провести інвентаризацію протяжності таких доріг в районі, щоб претендувати на субвенції, а також передбачати у своєму бюджеті кошти з вільних залишків на обслуговування у зимовий період, ремонти тощо.  

   Отже, разючих змін у бюджетному процесі нинішнього року немає, окрім того, що суттєво зменшується дохідна частина районного бюджету. Час покаже, чи вистачить його можливостей вирішувати великий ряд соціально-важливих питань хоча б на рівні нинішнього року, і чи з’являться нові проекти з утворення ОТГ на теренах Шполянщини у наступному році.

Наталія ДАВИДЕНКО