Різдвяна зірка, коляда та вертеп: як у Шполянській громаді зустріли Різдво

Скріншот: Центр культури та дозвілля

Українська коляда пройшла вулицями міста Шпола і селами міської громади. Цього року на Шполянщині на Різдво Христове, 25 грудня, співали колядки, організовували вертепи дорослі і малі жителі громади.

Зустрічаючи Різдво, висловлюючи вдячність і підтримку захисникам цьогоріч творчі колективи Центру культури та дозвілля Шполянської міської ради започаткували благодійну акцію у соцмережах з хештегом “Різдвяна зірка сяє — ЗСУ допомагає”, яка триватиме з 24 грудня 2024 року по 6 січня 2025 року. 

Талановиті працівники міського та сільських закладів культури співали різдвяних пісень, аби зібрати кошти на тканини для виготовлення маскувальних сіток, які наразі потрібні військовим. 

Тож всі охочі жителі і гості громади, слухаючи коляду, можуть задонатити кошти.

З українською колядою 25 грудня пройшов різдвяний вертеп центральними вулицями Шполи, який об’єднав учасників гуртків “Спортивний туризм” та “Юні туристи-краєзнавці” Центру дитячої та юнацької творчості учнівської молоді. У костюмах, з українськими хустинами, відтворюючи персонажів вертепу, колядники дарували настрій шполянам в їх оселях, в магазинах, а також вертеп завітав із колядою до Шполянської міської ради.

Фото: вертеп гуртків "Юні туристи-краєзнавці" та "Спортивний туризм"

Як зазначив керівник гуртків Дмитро Сивак, організували вертеп разом з дружиною Оленою, сценарій підготувала Лариса Кружиліна.

“Ми намагалися зробити так, щоб діти  самостійно готувалися. Звичайно, трохи вказували потрібний напрямок, але не нав’язували свої ідеї. Юні спортивні туристи виготовили зірку, вигадували костюми, коли співали я був поруч, але на дистанції.”, — розповів  Дмитро.



Діти уособлювали продовження традицій, культури пращурів, яка закорінюється і посилює українську зброю проти російського ворога.

“Якісний виступ дітей, розкладений на ролі, яскраві персонажі вразив шполян. Нас всюди запрошували прийти на наступні свята”, — підсумував Дмитро Сивак.

Колядки та вертепи — спільна риса, яка об'єднує святкування Різдва. Характерна традиція всіх українців, християнське сімейне свято, обряди якого стосуються дому і родини. Традиції святкування бережуть, примножують і передають нащадкам у селі Сигнаївка.

Фото: вертеп у селі Сигнаївка

Оксана Авер’янова, староста села Сигнаївки розповіла, що у переддень Різдва закликала жителів згуртуватися, щоб 25 грудня дорослі допомогли дітям у створенні вертепів та відпустили колядувати з молитвою і вірою в Перемогу.

“У Різдвяні свята найбільше дякуємо нашим захисникам та захисницям, які щодня боронять рідну Україну від ворога, - каже пані Оксана. - Тож звернулась з проханням до односельців, коли готуватимуть святкові столи —  вареники, котлети чи смаколики, відкладали частину в морозильну камеру, а потім приносили до Сигнаївського волонтерського центру, щоб волонтери відвезли воїнам на передову”.

Відео: Ірини Підмогильної



Цьогоріч у храмі Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ міста Шпола вперше відбувся фестиваль колядок. Як зазначив настоятель храму, протоієрей Роман Саломатін, його планували відкрити ще в минулому році. Захід мав бути ширшим, до організації фестивалю долучалась Шполянська школа мистецтв. Втім, сумні звістки з фронту і безперервні жалоби за загиблими захисниками змусили скасувати захід.

Протоієрей Роман Саломатін, фото: Олексія Пірогова

У неділю, 29 грудня, на фестиваль колядок до Шполи з'їхалися церковні парафії із сіл Шполянської та сусідньої Матусівської громад. У програмі взяли участь парафії сіл Кримки та Васильків (Свято-Миколаївська), настоятель протоієрей Микола Сакундяк, Матусівська парафія (село Матусів), настоятель протоієрей Петро Блонський, із Шполи — парафія храму Різдва Пресвятої Богородиці, настоятель протоієрей Роман Саломатін, окремо церковний хор і парафіянка храму Василина Барсюкало з автентичними колядками західної України.

Фото: Олексія Пірогова

Зараз у сучасних українців досі залишається дискусійним питанням святкування Різдва. Ніби почали святкувати 25 грудня, водночас є люди які категорично цього не сприймають і наполегливо переконують що Різдво Христове саме 7 січня.

Фото: Олексія Пірогова

"Вважаю, потрібно ще трохи часу, щоб українці звикли і почали в один такт відзначати Різдво. Насправді, християнам важлива не дата, а саме народження Сина Божого, — розповідає священник. — Наприклад, католики і більша частина православних християн святкують Різдво 25 грудня, Вірменська апостольська церква взагалі 6 січня, частина православних - 7 січня. Є навіть такі християнські церкви, які святкують Різдво навесні".

Фото: Олексія Пірогова

Протоієрей Роман Саломатін пояснив, що коляда це звістка про народження Христа, яку українці віншують на Різдво. Тож, якщо 7 січня і завітають колядники, не варто здійснювати колотнечу, впустити дітей на поріг, хай заспівають різдвяних пісень.

Коментарі