Різдвяно-новорічний стіл: як шполяни планують зустрічати зимові свята та на чому економитимуть

Фото ілюстративне

Зимові свята завжди асоціюються з традиціями. Здається, немає нічого більш зрозумілого і звичного ніж Різдво та Новий рік. Але війна в Україні змінила дуже багато всього, що здавалося незмінним. Певним чином це торкнулося і зимових свят. Головним святом для жителів Шполянської громади залишається Різдво. Втім, цього року його святкуватиме значно менше людей, ніж зазвичай.

Редакція “Шполяночки” дізнавалась у шполян, як вони святкуватимуть прийдешні свята, скільки коштів витрачатимуть на продукти та яке свято для них важливіше.

Серед опитаних жителів міста Шпола цьогоріч більшість назвали важливішим святкування Різдва, водночас є шполяни, які все ж таки перевагу надають Новому року. Більшість із тих, хто не відмовився від святкування, відзначатиме Новий рік вдома у колі сім’ї. Хтось планує цієї ночі піти в гості до родичів чи друзів.

Що ж до Різдва, то для більшості тих, хто його відзначає, це передусім нагода зібратися з близькими за святковим столом, якому обов’язково передує Свята вечеря. Деякі опитані розповіли також про намір відвідати цього дня святкове богослужіння.

Водночас є шполяни, які цього року не збираються святкувати ні Різдво, ні Новий рік. Половина з них мотивує це недоречністю святкувань, а також цьому сприяє фінансова напруга у сімейних бюджетах людей.

Зі слів людей, витрати на святкування залежать від ситуації, зараз головне оплатити вчасно комунальні послуги, закупити базові продукти для родини, а також задонатити на ЗСУ. Тільки після цих витрат можна щось залишити на свята, а тут певну суму передбачити неможливо.

Шполянка Олена розповідає, що зараз з родиною не святкує як раніше Різдво і Новий рік.

“Колись обов’язково готували на Святвечір 12 пісних страв, збирались у родинному колі за столом і згадували рідних, які відійшли у вічність. Наступного дня зустрічали колядників, пригощали їх цукерками і давали гроші, раділи усі, — говорить пані Олена. — Зараз на Різдво обов’язково приготую кутю, а які страви поставлю на святковий стіл, ще не обдумала. Кошти економимо, адже на коляду і щедрівку головне пригостити онуків”.

Шполяни Марія та Іван вважають Новий рік теж важливим святом, планують зустрічати його з друзями або родичами вдома. Подружжя розповідає, що для них святкування Різдва цьогоріч є перехідним етапом, тож вшановуватимуть свято як 25 грудня так і 7 січня.

“На столі буде кутя до Різдва, м’ясні страви, салати, втім значно економніше ніж минулі роки, все по-мінімуму, — каже Марія, — Цукерки колядникам особливо купувати не плануємо, переважно на дохід даємо гроші”. 

Марія з Іваном зауважили, що помітно зменшилась кількість колядників і щедрівників у період широкомасштабної війни.

“Зазвичай, приходять свої, діти знайомих чи друзів”, — сказав Іван.

Фото ілюстративне

44-річний Ігор разом з дружиною Ольгою готуватимуться до різдвяно-новорічних свят, водночас кошти на це не відкладають, а діятимуть по ситуації. 

Як зазначає подружжя, для них важливі як Різдво, так і Новий рік. Різдво відзначатимуть за новим стилем і за старим.

“Готуватиму святковий стіл, — каже пані Ольга, — Зустрічатимемо гостей вдома. На Святвечір підемо до батьків, це наша українська традиція, яку у родині старанно дотримуються”.

Родина розповідає, що останні роки також економлять на святкових стравах, готують менший асортимент, а продукти, які залишаються після святкового столу (переважно м’ясні страви) не викидають. Ольга пояснює, що зараз все можна заморозити у морозильній камері.

Опитані шполяни журналістам редакції розповіли, що на стіл ставитимуть алкогольні напої. А от які саме — люди обирають на свій смак. Незмінною традицією залишається ігристе до Нового року із легкими стравами — канапками і мандаринами. Також багато людей утримуються від споживання спиртних напоїв у Святу вечерю перед Різдвом.

За підрахунками вартості 12 страв для святкової вечері, яку зробили науковці Інституту аграрної економіки, за середніми цінами супермаркетів України станом на початок грудня українцям необхідно буде витратити близько 1365 грн.

“Різдвяне меню зі страв, які є традиційними для такого столу середньостатистичної родини: кутя і узвар, смажена риба, вінегрет, вареники (з картоплею, з капустою, з вишнями), тушкована капуста, борщ пісний з квасолею, смажена картопля, овочі свіжі і солоні –  обійдуться в розрахунку на середньостатистичну родину близько 1365 грн”, — поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

Коментарі