Робота для «штрафників»

Що краще — відпрацювати на користь громади певну кількість годин, як вирішив суд, чи ухилятися і потрапити під арешт? Кожен із засуджених чи адмінпорушників вирішує це сам. Та все ж, переважна більшість з них працює. Так, за 2016 рік по обліках Шполянського районного відділу кримінально-виконавчої інспекції пройшло 21 судове рішення стосовно осіб, на котрих накладено кримінальне покарання та адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт. Повністю відпрацювали визначені судом години 15 осіб, із них 8 — жителі міста, 7 — із сільської місцевості. Тим, хто ухилявся від виконання робіт, а це 3 чоловіки, — громадські роботи замінили на арешт. Причому, кожні 5 невідпрацьованих годин дорівнюють одній добі арешту. За направленням та під контролем кримінально-виконавчої інспекції порушники працювали при сільських радах нашого району та в Шполянському комунальному підприємстві «Благоустрій», де робота знайдеться завжди — прибрати територію, пофарбувати, щось кудись перенести… Тим більше, якщо робоча сила — дармова.

Варто відзначити, що серед тих, хто «проштрафився», нерідко є гарні спеціалісти, котрі добросовісно виконують поставлене їм завдання. Хоча, звісно, кожна людина працює по-різному. До того ж, що робота — неоплачувана і не на добровільних засадах. Який саме вид покарання обрати за те чи інше кримінальне чи адміністративне правопорушення, — вирішує тільки суд. Законом передбачено, що особам, на яких судом покладено кримінальне покарання чи адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт надається робота, не пов'язана із шкідливим виробництвом, ризиком для життя та здоров'я, яка не потребує спеціальної підготовки чи певної кваліфікації. Конкретні види таких робіт визначаються органами місцевого самоврядування. Ними можуть бути прибирання вулиць, парків, скверів, інших територій, роботи з благоустрою населеного пункту, ремонту будівель, комунікацій, вантажно-розвантажувальні роботи, догляд за хворими, сільськогосподарські роботи, роботи по впорядкуванню лісів та інші роботи, що не потребують спеціальної підготовки чи певної кваліфікації.

Відпрацювання громадських робіт можуть тривати не більше чотирьох годин на добу у вільний від основної роботи або навчання час. Для неповнолітніх — не більше двох годин.

Ірина КЛИМЕНКО, психолог Шполянського РВ КВІ УДПтСУ в Черкаській області.