Літо — пора відпочинку та розваг, що легко здатні затуманити свідомість людини, приспати увагу та навіть призвести до фатальних наслідків. Однією з найбільш розповсюджених розваг влітку є купання у водоймах. Підчас відпочинку на воді потрібно дотримуватись відповідних правил безпеки, котрі досить часто просто ігноруються. Серед них: запливання на глибину; купання по обіді, коли висока температура та дія прямих сонячних променів можуть призвести до втрати свідомості; купання в темну пору доби — втрата орієнтації; пірнання у незнайомих водоймах; вживання алкогольних напоїв; купання у водоймах дітей без нагляду дорослих; купання у місцях, не відведених для цього.
Якщо Ви стали очевидцем чи учасником нещасного випадку, не губіться, адже будь-яка затримка може коштувати життя не лише потерпілому, а й Вам. Перш ніж безоглядно кинутися у воду на поміч, потрібно оцінити ситуацію та обрати найбільш оптимальний спосіб надання першої допомоги. За умови, що трагедія сталася поблизу берега, доречним буде подати жертві довгу гілку, мотузку чи рятувальний жилет. Якщо ж, ситуація ускладнена й занурення у воду не уникнути, необхідно підпливати до потерпілого зі спини, адже у стані панічного страху він здатен хапатися за рятувальника і, таким чином, затягувати його під воду разом із собою. Від таких обіймів звільнитися майже неможливо.
Діставшись до берега, необхідно оцінити стан потерпілого. Якщо він перебуває у свідомості, то доречним буде виконати наступні дії: покласти його на рівну поверхню; зняти мокрий одяг; розтерти тіло сухим рушником; обгорнути постраждалого теплою ковдрою; напоїти теплими напоями.
Якщо потерпілий без свідомості, слід оцінити дихання та перевірити пульс. Якщо дихання відсутнє, але збережений пульс, необхідно якомога швидше видалити рідину із дихальних шляхів. Для цього рятувальник кладе потерпілого животом на своє стегно ноги, яка зігнута в колінному суглобі і натискає на спину потерпілого в між лопатковій ділянці, або методом позиціонування потерпілого обличчям донизу й підняттям його в області тазу. Далі проводимо санацію верхніх дихальних шляхів, для цього потрібно намотати на палець хустинку чи клаптик тканини і очистити порожнину рота від блювотних мас, мулу, водоростей і негайно розпочинаємо штучне дихання. Постраждалого покласти на рівну поверхню, під плечі підкласти валик, вивести нижню щелепу вперед, закривши однією рукою ніс пацієнта, прикривши його рот хустиною, щільно притиснути свої губи навколо рота потерпілого і зробити глибокий, енергійний але не форсований вдих, при правильному його проведенні спостерігається розширення грудної клітки, при закінченні вдиху відбувається пасивний видих, грудна клітка спадає. Штучне дихання проводиться до приїзду швидкої. За умови відсутності пульсу розпочинають непрямий масаж серця. Насамперед потрібно визначити точку компресії, яка знаходиться на межі середньої та нижньої треті грудини. Непрямий масаж серця проводять наступним чином: одну руку кладуть долонею вниз, а другу зверху, пальці розміщують паралельно до ребер. Компресію проводять випрямленими руками з частотою 100/хв. Глибина на яку потрібно продавити грудну клітку становить 4-5 см. Зробивши 30 натискань на грудну клітку проводимо 2 вдихи. При правильному проведенні масажу серця та штучного дихання відбувається звуження зіниць, шкіра та губи набувають рожевого кольору, з’являються самостійні дихальні рухи. Реанімаційні заходи проводять до відновлення серцевої діяльності та дихання. При відсутності ефекту від проведених заходів, непрямий масаж серця та штучне дихання продовжують до приїзду швидкої допомоги. Незалежно від ступеня тяжкості чи виду утоплення у будь-якому разі слід звернутися за медичною допомогою.
Цінуйте своє життя і не робіть гарячкових вчинків. Бережіть себе.
Яніна КУРАХ, лікар-анестезіолог Шполянської ЦРЛ