«Санітарна зона» перетворилася на вбивчу

Днями до редакції газети «Шполяночка+» зателефонувала шполянка Марія Гордієнко, яка від імені жителів вулиці Калигірська у місті Шпола, звернулася із проханням сповістити про загрозливу ситуацію, що склалася на їхній вулиці. За словами пані Марії, помешкання людей розташовані поряд із полем, яке суцільно заросло амброзією. Жителі вулиці душаться від алергії, а владці наче й не бачать проблеми, що склалась.

Наші помешкання знаходяться поряд із полем, яке обробляє СПОП «Відродження», — розповідає пані Марія. — Зараз на цьому полі по посівах соняшника виросла суцільна амброзія розміром з дерево. Соняхів навіть за нею не видно. Люди страждають від алергенного пилку цієї небезпечної рослини, особливо малі діти. Хочемо, аби влада зреагувала на цю кричущу проблему, що ставить під загрозу здоров’я людей.  

Побувавши на зарощеному амброзією полі, що знаходиться біля приватного сектору вулиці Калигірська, журналісти «Шполяночка+» на власні очі переконалися у тому, що у місцевих жителів є вагомі підстави для тривоги за своє здоров’я (див. — фото).

Про те, наскільки оперативно можна ліквідувати проблему, ми запитали у провідного спеціаліста Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області Андрія Порхуна.

— Працівниками нашої служби встановлено, що, дійсно, на цьому полі існує вогнище поширення карантинної рослини. Ми звернулися до агронома СПОП «Відродження», який пояснив, що навесні, вносячи гербіциди на поле, залишили 300 м санітарної зони від жилих будинків, аби ніхто не отруївся. Тепер же намір не нашкодити людям перетворився у ще більшу загрозу, бо на необробленій гербіцидом площі миттєво поширилася амброзія. Тепер її потрібно тільки механічно знищувати. Як запевняють у господарстві, це вони планують зробити вже найближчим часом.

Андрій Порхун наголошує, що контролювати розповсюдження амброзії цілком реально, головне, застосовувати певні міри.

За його словами, період цвітіння амброзії полинолистої — доволі розтягнутий, масове цвітіння починається наприкінці липня і триває аж до вересня. Доведеною є ефективність скошування амброзії полинолистої безпосередньо перед початком цвітіння, коли волотеподібні суцвіття лише утворюються, але ще не є розкритими. Завдяки косінню в цей період можна запобігти утворення алергенного пилку та насіння. Але, на жаль, дуже часто цьому періоду не приділяють належної уваги і косіння розпочинають тоді, коли рослини вже цвітуть. Загалом найефективнішим комплексним засобом боротьби з бур’яном є його знешкодження із застосуванням агротехнічних, механічних та хімічних методів.

У Шполянському районі діє Програма боротьби з амброзією на 2017-2021 роки. Контроль за її виконанням покладено на постійну комісію районної ради з питань земельних відносин, екології та природокористування. На території Шполянської ОТГ розроблена та діє програма «Благоустрій», котра також передбачає заходи з боротьби з цим небезпечним бур’яном.

Тож сподіваємося, що оприлюднене звернення жителів вулиці Калигірської, стане підставою для відповідальних органів влади розглянути його у невідкладному порядку й проконтролювати вирішення проблеми.

Марія ОСИКА