Сергій Кравченко: «”Зірками” Шполу не здивуєш, а реальними справами – порадуєш»

Цьогоріч Шполі виповнюється 425 років. Чималий відрізок історії, за який це місто переживало багато падінь і злетів. Останні три роки Шпола існує у вимірі, сформованому реформою децентралізації, та є однією з найуспішніших міських територіальних громад Черкащини й України. Значущу роль у становленні Шполи як центру об’єднаної громади, на думку експертів, відіграє єдність керівництва ОТГ та депутатського корпуса. Як наслідок, актуальні та важливі питання щодо розвитку громади вирішуються конструктивно, без «волокіти», саботажу і   «підкилимних» політичних ігор, як це відбувається в інших сесійних залах. Як вдається знайти консенсус, як планують вирішити задавнені проблеми та на які цікаві проекти слід очікувати шполянам — в ексклюзивному інтерв’ю для «Шполяночки+» міського голови Сергія Кравченка.

Сергію Володимировичу, скоро Шпола святкуватиме свій черговий день народження. Чим цього року плануєте дивувати містян?

– Містян ми дивуємо не лише напередодні святкових дат (посміхається, — ред.). Цей рік у нас розпочався під гаслом «Комфортніші умови життя в громаді!» Це продовжуємо робити й сьогодні: облаштовуємо зони відпочинку, дитячий парк, робимо тротуари, дороги тощо.

Щодо планів на святкування, то, можливо, когось і розчарую, бо запрошувати популярних артистів не будемо. Та й «зірками» цьогоріч Шполу не здивуєш – кого тут тільки не було під час виборчих перегонів. Тож кошти підприємств-соціальних партнерів, які зазвичай допомагають із фінансуванням святкувань, цього року ми вирішили спрямувати на покращення інфраструктури Шполи та сіл, які входять до складу ОТГ. Це, насамперед, поточні й капітальні ремонти соціальних закладів та доріг. Думаю, що якісні зміни в школах і садочках – важливіше і потрібніше, ніж недешеві виступи «зірок».

Проте святкувати, звісно, будемо. І, переконаний, що не менш дружньо і весело. Традиційно плануємо турнір з міні-футболу на кубок міського голови. Він пройде на центральному стадіоні. Також у планах вже традиційний дитячий фестиваль. Цьогоріч хочемо зробити його не лише танцювальним, а й вокальним. Безліч цікавих заходів плануються і в дитячому міському парку. Новий його керівник – Ріма Саломатіна – справжня знахідка для громади – постійно пропонує цікаві та корисні ідеї, які подобаються і дітям, і батькам. Думаю, і цей раз не стане винятком. А на завершення дня плануємо традиційний мотопробіг і вечірній концерт на центральній площі.

Третій рік Шпола – центр об’єднаної територіальної громади, яку називають однією з найуспішніших на Черкащині. А як Ви оцінюєте свою роботу за цей час?

– Думаю, що мою роботу оцінять люди. Ці три роки ми працювали лише з однією метою – зробити Шполянську ОТГ місцем, де люди хочуть жити, народжувати і ростити своїх дітей. Результати справді є, але це не лише досягнення міського голови. Нам вдалося зробити багато для поліпшення добробуту шполян спільно з депутатським корпусом, підприємствами-партнерами та небайдужими громадянами.

Часто чую від колег-голів ОТГ питання: як Вам все вдається? Саме через єдність всіх гілок влади та спільне бачення шляхів розвитку громади. Підтримка депутатів, професійний виконавчий комітет та апарат міської ради, хоч довелось і повчитися - все це дає можливості для гарних результатів.

Ну і, звісно, небайдужість соціальних партнерів до проблем громади. Серед основних – ГК «ЛНЗ» та «Агро Прогрес». Деякий час ми також співпрацювали із СТОВ «Відродження», однак на сьогодні соціальну угоду з ними не продовжено, через їхнє небажання. Приємно, що підтримують гарні зрушення в громаді не лише великі підприємства, свою лепту вносять й невеликі організації, бізнесмени, фермери. От, наприклад, робимо тротуарну доріжку, визначаємо, чиї заклади чи організації знаходяться на цій території, запрошуємо керівників на круглий стіл і обговорюємо це питання. Ми замовляємо проект, оплачуємо роботи, закупляємо допоміжні матеріали, а їх просимо придбати плитку. Більшість – допомагає.

Які реалізовані за цей час проекти Ви вважаєте найбільш успішними?  

– Це сучасний освітній простір. Коли я тільки прийшов працювати міським головою (ще до створення ОТГ — ред.), на балансі Шполянської міськради були дитячі садочки, які не бачили ремонтів по 20—30 років. У деякі туалетні кімнати і дорослим було страшно увійти, не те, що дітей туди водити. Новостворена Шполянська громада прийняла на свій баланс і школи. Ситуація там виявилась подібною. Тож за ці ремонти взялися у першу чергу. Тепер ви не знайдете в громаді жодного садочка чи школи, де не були проведені капітальні ремонти. Туалетні кімнати, харчоблоки, кабінети, системи опалення – це вже зовсім інша картина.

Друге, наболіле питання – дороги. Саме про дороги ми отримали найбільшу кількість звернень. За ці три роки, крім поточних ремонтів, ми «з нуля» заасфальтували близько 70 доріг і провулків. Для порівняння – в місті загалом 162 дороги.

Ми також розуміємо, що місто має бути комфортним не лише для водіїв, а й для пішоходів. Тому велику увагу приділили облаштуванню тротуарів. Насамперед тих, які ведуть до соціально важливих об'єктів – шкіл, садочків, медзакладів.

На моє переконання, є суттєві зрушення і в роботі комунальних служб. Все-таки в місті чисто і є порядок. Не ідеальний, звісно, але хто пам'ятає, скільки на вулицях було сміття і в якому стані ще недавно були наші клумби, той розуміє, про що я кажу. Так, ми не висаджуємо дорогі квіти, але поводимо озеленення, а це все одно змінює вигляд міста і сіл.

Є ще одне питання, на яке дуже нарікають містяни – це бродячі собаки. Другий рік поспіль депутати виділяють кошти на їхню стерилізацію. Тож сьогодні бродячі тварини не розмножуються та стали менш агресивними.

Чи отримуєте зворотній зв'язок від містян? Люди оцінюють прогрес?

– Стовідсотковий зворотній зв'язок отримати складно, хоча ми і проводимо багато зустрічей та консультацій з людьми. Але традиційно: скільки людей, стільки й думок. Не встигли зробити десь тротуар – вже люди обурюються: «чому не робите, ми ноги ламаємо?!». Тільки зробили – вже чуємо, що нема куди гроші діти. Не постелили асфальт – ображаються: «чому в інших є, а в нас нема?!», постелили – нарікають: «навіщо він, тепер автівки ганяють, не пройдеш спокійно». Один чоловік поважного віку якось на зустрічі мені сказав: «Не переймайтесь, результати вашої роботи оцінять лише по вашій зміні». Ось, так і живем! (посміхається, — ред).

Що у планах?

– Насамперед, бюджет 2020 року. На дороги, тротуари, ремонти в закладах освіти. Плануємо виділити більше коштів на спорт, зокрема, на покращення стану центрального стадіону. Для початку зробити хоча б поточні ремонти адмінприміщень, де знаходяться душові і роздягальні, а також на підтримання стану газону та налагодження поливної системи.

Крім того, завершуємо облаштування водопроводу. Наразі набираємо абонентів і плануємо, як класти мережі далі. Деякі цікаві проекти на наступний рік запропонувала і Молодіжна рада міста – маємо розглянути і їхні напрацювання.

– До речі, про Молодіжну раду. Шпола першою серед ОТГ в Україні утворила такий громадський орган. Це виявилось дієвим кроком? Як воно – співпрацювати з молодим поколінням?

– Справді, ми перші з новоутворених ОТГ, хто залучив до управління громадою молодь. Спершу багато хто сумнівався в ефективності такого рішення, мовляв, нічого толкового з цього не вийде. Але у нас виявилась дуже активна і дієва молодь. Приїжджають на зібрання Ради із сіл та навіть ті, хто поїхав на навчання в Черкаси чи Умань. Коли вони лише почали подавати заявки на вступ до Молодіжної ради, ми зрозуміли, що потрібно вносити зміни до її положення, аби прийняти в цю раду всіх бажаючих. А їх виявилось більше, ніж ми очікували. Тож виділили їм окреме приміщення у міськраді, соціальні партнери профінансували його ремонт.

Спочатку були лише ідеї. Щоб сформувати ці ідеї в проекти та відстояти їх у сесійній залі, знань не вистачало. Ми найняли фахівця, який проводить спеціальні тренінги для членів Молодіжної ради, і сьогодні вже маємо від них кілька цікавих проектів, які готові підтримати. Наприклад, наймолодші представники Ради запропонували зробити в Шполі скейт-парк і зараз ми займаємося пошуком ділянки для скейт-парку. Ще вони планують організувати збір використаних зарядних засобів та батарейок. Наразі визначаємо, куди можемо їх здавати.

Є ідеї і до Дня міста. У 1-й школі в нас є 11-класник, який має онкозахворювання. Під час святкування Дня міста члени молодіжної ради ініціюватимуть збирання коштів на його лікування.

Не можемо не згадати про наболілі проблеми міста: визначення меж міста, сміття, очищення річки Шполки. Чого варто чекати містянам? Чи є у Вас бачення шляхів вирішення цих питань?

– Питання міського сміттєзвалища для нас і справді є дуже болісним. Крім того, що воно в жахливому стані, в літні періоди маємо постійні загоряння. І якщо переробка сміття – це державна проблема, вирішення якої від нас залежить меншою мірою, то з загоряннями вирішили боротись кардинально. На останній сесії ми прийняли рішення виділили кошти на забезпечення вуличного освітлення по периметру сміттєзвалища, встановлення відеокамер та обмеження доступу до нього – відтепер буде тільки центральний вхід через шлагбаум. Також встановили і час його роботи. Крім того, організували цілодобове чергування силами працівників комунального підприємства.

Визначення меж міста – питання не менш важливе. Але проблема в тому, що затвердити їх може тільки Верховна Рада. Ми за ці роки пройшли вже всі інстанції аж до Кабміну, і проект мав піти на розгляд профільного парламентського комітету. Однак почалися виборчі перегони. Від тодішнього нардепа Геннадія Бобова допомоги ми так і не дочекалися, тож тепер надія тільки на нову Раду. Чекаємо, поки вона повноцінно запрацює, і продовжимо добиватися свого. Для нас це надзвичайно важливо, адже тоді ми зможемо провести зонування і надавати вільні земельні ділянки у користування і зробити новий генеральний план. Також це вирішить питання із узаконенням будівель, які формально люди будували у Шполі, а юридично – поза межами міста.

Щодо річки Шполка. Ми неодноразово подавали запити до природоохоронного фонду, проекти – на конкурсну комісію до обласної ради. Однак кошти на очищення водойм так і не виділені. На 2020-й рік подамо документи повторно, запропонуємо більшу частку співфінансування з нашого боку. Маю надію, що цьому питанню таки приділять увагу і вдасться почистити не лише річку, а й зрошувальні канали.

І насамкінець актуальне нині питання – доля децентралізації при новій владі. Керівництво держави пропонує нам новий її формат. У цьому форматі до Шполи приєднається ще 12 сіл. Яка перспектива такого приєднання? Чи «потягне» Шпола таке навантаження?

– Коли ми починали процес утворення громади, інші населені пункти Шполянського району не виявили бажання приєднатися до нас, хоч ми пропонували об’єднання в економічно-обґрунтованих аспектах. Але наша ментальна риса — індивідуалізм взяла верх – маленькі громади захотіли створювати свої ОТГ. Звісно, своїх громад вони так і не створили. Сьогодні нам збираються «повісити на шию» аж 11 сіл. Якщо все буде так, як сьогодні заговорили в Уряді, то у 2020-му році після внесення змін до Конституції. об'єднання відбуватиметься уже примусовим шляхом. Населені пункти приєднуватимуть до вже існуючих громад. До Шполянської ОТГ згідно з перспективним планом мають приєднатися 11 сіл.

Ви питаєте за перспективу. Наразі я не бачу перспективи в такому об’єднанні. Передусім це додаткове навантаження на наш бюджет при мінімальних фінансових можливостях депресивних сіл. Про розвиток громади в такому випадку можна забути. Однак я сподіваюсь, що і Уряд, і парламент запропонують ефективні варіанти подальшої децентралізації, в тому числі і з внесенням змін до податкового законодавства.

Що бажаєте шполянам у переддень свята?

І шполянам, і краянам, і всім українцям – миру!

Нашій громаді – процвітання!

Кожній шполянській родині – добробуту і душевного спокою!

Спілкувався Олександр РИБАЛКА