Ще 26 квітня цього року набрав чинності Закон «Про запобігання корупції». Для того, щоб ефективно формувати та гарантувати реалізацію державної антикорупційної політики, було вирішено створити Національне агентство з питань запобігання корупції — центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який є відповідальним перед Верховною Радою України та підзвітний Кабінету Міністрів України. За його поданням можуть створюватися місцеві органи, територія діяльності яких може не збігатися з адміністративно-територіальним поділом. Детальніше про це розповідає в.о. начальника відділу державної виконавчої служби Шполянського управління юстиції Роман НЕЇЛЕНКО:
— Які повноваження покладені на новий владний орган?
— В першу чергу — контроль та перевірка декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Саме Національне агентство уповноважене не тільки зберігати, а й оприлюднювати цю інформацію. Воно спостерігає та аналізує, який спосіб життя ведуть підзвітні особи. Наступне — розробка типової антикорупційної програми юридичної особи. Також саме Національне агентство надає роз’яснення, методичну та консультаційну допомогу з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та прирівняних до них осіб.
Припис Національного агентства є обов’язковим для виконання, а про його результати посадова особа, якій його адресовано, інформує Національне агентство упродовж десяти робочих днів з дня одержання. Протягом такого ж періоду юридичні особи зобов’язані надавати запитувані Національним агентством документи чи інформацію.
Закон встановив обмеження щодо використання службових повноважень чи свого становища, одержання подарунків, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, спільної роботи близьких осіб. Суб’єктам, які підпадають під дію Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості з метою одержання вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
— Як мають діяти уповноважені особи, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка?
— Відмовитися від пропозиції, за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію, залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників, а також письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника або керівника відповідного органу.
І наостанок. Особи, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, перебувають під захистом держави. А за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень суб’єкти цього Закону притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Підготував Юрій ГЛАДЕНКО.