Щорічно в Україні лікарі констатують понад 110 000 нових випадків інсультів. Понад 30% хворих ― люди працездатного віку, близько 20% людей, що перенесли ішемічний інсульт, помирають впродовж 30 днів після приступу. І лише 15—20% пацієнтів, що перенесли інсульт, повертаються до попереднього стану і рівня життя. І якщо раніше в групі ризику були лише люди похилого віку, то сьогодні інсульт нерідко трапляється у тих, кому ледь за 40 років. Про це далі у інтерв’ю із завідувачкою Шполянської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Ніною ЛИНДЮК.
― Що ж це за захворювання ― «інсульт»? Які передумови його виникнення?
― Інсульт — гостре порушення мозкового кровообігу, яке призводить до пошкодження або загибелі нервових клітин. Пошкоджені нервові клітини з часом можуть відновлюватися, а ті, що загинули, уже ніколи не відновлюються. Виділяють два основних види інсульта:
Ішемічний, який розвивається при звуженні або закупорці артерії головного мозку. Через утворення тромбів, бляшок, кровопостачання помітно погіршується, внаслідок чого мозок не отримує у необхідній кількості кисню ― це призводить до загибелі клітин мозку.
Передумовами розвитку ішемічного інсульту є артеріальна гіпертензія, атеросклероз, миготлива аритмія. Також у групі ризику люди, що хворіють на цукровий діабет.
Геморагічний інсульт (крововилив у мозок) частіше зустрічається у людей з гіпертензією — це 80—85% випадків. Кровоносна судина не витримує підвищеного тиску на її стінку, розривається. Передумови розвитку геморагічного інсульту ― гіпертензія та гіпертонічний криз, аневризми.
― А як людині самій розпізнати, що у неї приступ інсульту?
― Частіше за все приступ інсульту відбувається рано-вранці або пізно вночі. Визначити його можна за такими проявами:
* Раптове оніміння, слабкість м’яз обличчя, руки чи ноги, особливо на одній половині тіла;
* Затруднена артикуляція, сприйняття і відтворення мови (людина ковтає слова, змінює порядок букв);
* Порушення координації рухів, хитка ходьба, запаморочення;
* Різке порушення зору одного або обох очей.
* Раптовий та різкий і сильний головний біль (без причини). Може супроводжуватися блювотою, втратою свідомості.
Якщо є один із цих проявів, слід терміново викликати бригаду швидкої допомоги. В такій ситуації діяти потрібно швидко. І це не перебільшення. Лікування і реабілітація після інсульту напряму залежать від того, як швидко в процес включаться спеціалісти.
Викликаючи швидку допомогу, слід чітко описувати симптоми. Це дозволить диспетчеру оцінити терміновість виклику і фах спеціаліста для надання термінової допомоги.
― Що можна зробити до приїзду швидкої допомоги?
― Потрібно потурбуватися, щоб хворому нічого не заважало дихати (сорочка, краватка тощо) і був доступ до кисню, свіжого повітря.
Якщо в роті є предмети (зубні протези або залишки їжі), їх потрібно забрати. Покласти хворого на тверду рівну поверхню, а під голову — подушку. Важливо, щоб голова і плечі були піднятими на 30 градусів, а шия при цьому залишалася рівною, щоб забезпечити відтік крові від голови.
Також рекомендується виміряти артеріальний тиск і записати його показники. Не потрібно його знижувати.
Для людей з інсультом підвищення тиску впродовж певного часу вважається нормою і вказує на те, що організм намагається адаптуватися. Якщо у хворого розпочалася блювота — повернути голову на бік, щоб попередити потрапляння блювотних мас в легені.
І ще дуже важливо не давати хворому їсти і пити, це може дуже погіршити його стан.
― А чи можна якось запобігти цій страшній хворобі?
― Розвиток інсульту легше попередити, врахувавши наступні чинники. Якщо є передумови для розвитку гіпертензії, слід контролювати тиск, вживати відповідні гіпотензивні препарати.
Високий рівень холестерину провокує розвиток атеросклеротичних бляшок. Куріння (активне і пасивне) спричняє пряму і зовсім не позитивну дію на стан судин.
Зловживання алкоголем негативно впливає на роботу серцево-судинної системи.
Надмірна вага зазвичай призводить до підвищення артеріального тиску і показників холестерину в крові.
Цукровий діабет ― це захворювання, що підвищує ризик розвитку інсульту більше, ніж удвічі.
Захворювання серцево-судинної системи: серцева недостатність, порушення серцевого ритму. Відсутність фізичної активності. Спорт — профілактика хвороб серцево-судинної системи. Вік — старше 55 років і спадковість.
Якщо у вас має місце комплекс факторів, розвиток інсульту можна сприймати як невідворотність. Та своєчасне лікування, профілактика, зменшення впливу факторів ризику допоможуть зберегти здоров’я, продовжити активне життя.
Інтерв’ю Лариси БАЧИНСЬКОЇ.