«Тіло — багаж, котрий несеш все життя.
Чим він важчий, тим коротша подорож»
(Арнольд Глазгоу, американський вчений).
ЖИРОВІ КЛІТИНИ ЗБЕРІГАЮТЬСЯ НА ВСЕ ЖИТТЯ
Ні для кого не секрет, що надмірна маса тіла — один із показників стану здоров’я людини. Надлишкові кілограми значно підвищують ризик таких серйозних захворювань, як цукровий діабет другого типу, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, тому надзвичайно важливо слідкувати за своєю вагою. Ожиріння ― це захворювання з утворенням надлишкової маси тіла за рахунок накопичення жиру. При ожирінні в організмі замість нормальної кількості жиру, що дорівнює 10—15% маси тіла, його відкладається значно більше.
― Саме через нерозуміння того, що ожиріння це хвороба, в цьому світі у 40 разів частіше лікується не саме ожиріння, а його безпосередні наслідки, такі як ішемічна хвороба серця, цукровий діабет 2-го типу, жирова хвороба печінки, жовчокам’яна, багато онкологічних хвороб, остеопороз, захворювання суглобів та багато інших, ― зазначає завідувачка Шполянської амбулаторії за- гальної практики сімейної меди цини Ніна Линдюк.
За даними ВОЗ всього в світі понад 1,6 мільярда людей мають надмірну вагу, із них 400 мільйонів страждають на ожиріння. Кількість дітей, що мають надмірну вагу, оцінюється в 20 млн. і більше.
ДІЄТИЧНЕ ХАРЧУВАННЯ ПОКРАЩУЄ ОБМІН РЕЧОВИН
Дієтологи всього світу розробляють все нові і нові способи схуднення, часто забуваючи про старі методики. А дарма. Адже вони відпрацьовувалися протягом багатьох років.
Якщо дотримуватися такого дієтичного харчування, то на перше дозволяється вживати вегетаріанські або зварені на слабкому м’ясному бульйоні борщі, овочеві супи, окрошку, борщ.
Другі страви повинні бути приготовлені з птиці, риби і м’яса нежирних сортів. На гарніри готуються вівсяна та гречана розсипчаста каші.
В обмеженій кількості дозволяється вживати страви з яєць. В будь-якому вигляді й кількості можна вживати овочеві страви, але слід обмежувати себе у вживанні страв з картоплі. З молочних продуктів дозволений сир, кисле молоко, кефір, а також 300—400г на день сиру.
Також дозволяється неміцний чай, чаї з лимоном та молоком, овочеві і фруктові соки, кава, відвар пшеничних висівок, настій шипшини.
З солодощів можна дозволити собі желе з кислих фруктів, а також печені і сирі фрукти і ягоди.
Слід відмовитися від жирних сортів м’яса, птиці та риби, випічки, хліба, копченостей, ковбас, сметани, вершків, макаронів, круп, бобових, солоних і гострих страв, шоколаду, варення, меду, солодких ягід і сушених та свіжих фруктів, прянощів.
Така дієта має обмежену калорійність.
За допомогою такого харчування можна покращити обмін речовин.
Слід також зазначити, що в день необхідно їсти не менше п’яти-шести разів, але слід уникати переїдання.
― Дії, направлені на зниження ваги, повинні проводитися постійно,оскільки пацієнти, що зменшували вагу і в подальшому не займаються собою від 20 до 30 тижнів, зазвичай набирають від 30 до 35% втраченої ваги через рік після лікування, а через 5 років 50% і більше пацієнтів повертаються до сво- єї початкової ваги. Утворені при ожирінні жирові клітини не підлягають зворотному розвитку і зберігаються на все життя, ― наголошує лікар Ніна Линдюк.