Що рік 2022-ий нам готує: які зміни чекатимуть на шполян у нинішньому році

Україна продовжує новорічно-різдвяний каскад святкувань, проте крім барвистих гірлянд, яскравих ялинок, подарунків та смаколиків українців чекають не надто райдужні перспективи в контексті змін в законодавстві, податкових питаннях, соціальному забезпеченні. Що принесене цей 2022-й рік у матеріалі «Шполяночки+». 

Почнемо з оптимістичного. В Україні збільшили зарплати вчителям та чиновникам, стипендії студентам усіх форм навчання, з’явилося обов’язкове використання касових апаратів для ФОПів, запрацював законопроєкт про національний спротив, набув чинності закон про прив’язку сім-карти до паспорта та інші нововведення. Отже, докладніше:

Мінімальна зарплата для українців становитиме 6500 грн на місяць, мінімальна пенсія –1934 гривні на місяць. Для військовослужбовців підвищать пенсію до 7,8 тис. грн кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловіку), захисників (захисниць), що загинули в районі проведення АТО/ООС;

11 жовтня 2021 року Урядом прийнято постанову № 1052, якою внесені зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2020 року № 674 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Відповідно зростуть розміри пенсій непрацездатних батьків та подружжя загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції/операції об’єднаних сил. З 1 січня 2022 року розмір пенсійної виплати осіб, які отримують пенсію в разі втрати годувальника, з урахуванням передбаченої постановою державної адресної допомоги, не може бути нижче 7 800 гривень. Вказаний розмір пенсійної виплати буде встановлений незалежно від наявності інших непрацездатних членів сім’ї загиблого (померлого) учасника АТО/ООС (повідомляє ГУ Пенсійного Фонду).

Низка нововведень у 2022 році стосуватиметься водіїв. Так, повертається обов’язковий огляд технічного стану авто, який скасували ще у 2011 році. Також дорожні камери почнуть фіксацію проїзду на червоний, їзду зустрічною смугою та зупинку на смузі громадського транспорту.

За кермування у стані сп’яніння передбачається штраф 17 тис. грн та позбавлення прав на 1 рік. За повторний випадок – штраф 34 тис. грн та позбавлення прав на 3 роки.

Окрім цього, змінюється принцип отримання водійського посвідчення, зменшується кількість годин теоретичної частини. Крім того:

- дорожні камери почнуть фіксувати порушення проїзду на: червоне світло світлофора, виїзд на зустрічну смугу, зупинку на смузі громадського транспорту;

- за керування без прав – штраф 425 грн;

- керування у стані сп’яніння – штраф 17 тис. грн та позбавлення прав на 1 рік, за повторний випадок штраф 34 тис. грн та позбавлення прав на 3 роки;

Також у 2022 році передбачено 12 етапів підвищення пенсії. У березні відбудеться індексація компенсаційних виплат для тих, кому за 75 років. На початку року середня пенсія становитиме 4 тисячі гривень.

У жовтні запроваджується нова мінімальна пенсійна гарантія:

  • тим, кому за 70 років і мають трудовий стаж 35 років (чоловіки) або 30 років (жінки), нараховуватимуть щонайменше 3 тис. грн.
  • за наявності стажу меншої тривалості пенсія визначатиметься пропорційно наявному страховому стажу і за наявності страхового стажу: 25 р. (чоловіки) або 20 р. (жінки) буде щонайменше 2,5 тис. грн.

Окрім того, пенсіонери  віком 70-75 років отримають доплату 300 грн.

Українцям, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, змінять розмір пенсій:

– для осіб з інвалідністю першої групи – 14,6 тис. грн,

– другої групи – 9,5 тис грн,

– третьої групи - 7 тис. грн;

- жінкам віком менше 60 років, залежно від розміру пенсії, підвищать пенсію на 9%;

- пенсія зростатиме для 65 річних осіб у зв’язку із зростанням мінімальної зарплатні;

- запроваджується нова мінімальна пенсія – гарантія тим, кому більше 70 років, і хто має трудовий стаж (35 років чоловіки і 30 років жінки) до 3 тис. грн;

- за наявності стажу меншої тривалості визначатиметься пропорційно наявному страховому стажу і за наявності страхового стажу 25 років чоловіки і 20 років жінки  до 2,5 тис. грн;

З 1 січня для ФОПів, які проводять розрахункові операції, стане обов’язковим використання касових апаратів. Розмір штрафу за порушення застосування РРО передбачений у розмірі 100% від суми чека, повторно – 150 % від суми чека.

Кілька важливих змін у 2022 році стосуватимуться податків. Зокрема, передбачені такі зміни:

  • збільшуються акцизні ставки на алкогольні напої на 5%;
  • від продажу 3-го та наступних об’єктів нерухомості впродовж 1 календарного року розмір ПДФО становитиме 18%;
  • за продаж с/г продукції власного виробництва на суму більше 12 мінімальних зарплат, ПДФО становитиме 18%;
  • с/г виробники сплачуватимуть мінімальне податкове зобов’язання (сума всіх податків) у розмірі 5% від вартості землі.

Також змінюються умови стягнення ренти з ринкової вартості руди з вищим вмістом руди, а саме індексу IODEX 62% FE CFR China, який розраховує інформаційне агентство Platts. Водночас, що вищою буде ця ринкова вартість, то більшою буде ставка ренти.

Зростуть також зарплати медикам: середнім медпрацівникам -13,5 тис. грн, лікарям – 20 тис.грн. З першого квітня 2022 року діятимуть винятково електронні рецепти на ліки. 

А вже з 1 січня набрали чинності зміни до закону про електронні комунікації. Громадяни України повинні обов’язково реєструвати SIM-карти, «прив’язуючи» їх до паспортних даних. Законопроєкт надає перехідний період до 1 січня 2025 року.

У розрізі протиепідеміологічних заходів розширено перелік працівників, які підлягають обов’язковій вакцинації проти covid-19:

- центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;

- місцевих територіальних адміністрацій та їх структурних підрозділів;

- органів місцевого самоврядування;

- закладів вищої післядипломної, фахової передвищої професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ, незалежно від типу та форми власності;

- закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності;

- комунальних підприємств установ та організацій.

Окрім цього, після травневих свят вводиться в дію закон про олігархів. Визнавати ту чи іншу особу олігархом уповноважена Рада національної безпеки та оборони.

Підготував Сергій Зубатов