Що варто знати про рак молочної залози

Рак молочної залози має тенденцію до зростання і в нашому районі, і в Україні – займає І місце за поширеністю, причиною смертності та інвалідності серед жінок. За попередні три роки кількість жінок району, у яких діагностовано рак молочної залози, зросла з 118 до 212 осіб. 127 жінок із 201 прожили п’ять і більше років з часу діагностування і лікування хвороби, таких відносять до категорії практично здорових.

За 2017 рік вперше діагностовано 20 хворих на рак молочної залоз:

  • в І-ІІ стадії (ранніх) – 13 жінок;
  • в ІІІ стадії – 4 жінки;
  • в ІV стадії – 3 жінки.

Після лікування на ранніх стадіях практично здоровими будуть 13 жінок, у трьох (ІV стадія) — така можливість відсутня, незважаючи на проведене тривале і дороговартісне лікування. Тому виходом з такого стану з перспективою вилікуватись є два шляхи:

  1. Виявляти і лікувати передракові захворювання молочних залоз, не допускаючи переходу в рак.
  2. Виявляти рак молочних залоз в І-ІІ стадіях або в 0 стадії (щороку в районі трапляються 1—3 випадки раку молочних залоз в нульовій стадії).

Основні фактори ризику, які призводять до раку молочних залоз:

  • Вік – з віком зростає ризик захворювання на рак молочної залози, найбільший ризик у віці 45—75 років.
  • Спадковість – є випадки раку молочної залози в кровних родичів по матері (мати, дочки, сестри).
  • Порушення продуктивної функції – це безпліддя, пізній вік народження першої дитини (після 30 років), ранній початок менструації (до 12 років), пізня менопауза (після 55 років).
  • Неконтрольований і тривалий (більше 8 років) прийом контрацептивів.
  • Малорухливий спосіб життя, часті стреси.
  • Надмірна вага тіла та споживання їжі з великим вмістом жирів.
  • Вплив шкідливих промислових відходів та пестицидів.
  • Вплив шкідливих чинників довкілля (радіація, електромагнітні поля).
  • Травми молочної залози.

Запорукою успіху в лікування раку молочної залози є рання діагностика – виявлення пухлин ще до того, як з’являться симптоми захворювання. Для такого виявлення існують такі методи діагностики: саме обстеження, клінічне обстеження, мамографія, УЗД обстеження молочних залоз.

Самообстеження – кожній жінці потрібно обстежувати себе саму 1 раз на місяць – у перший тиждень після менструації, а жінкам в менопаузі – в перші дні кожного місяця. Метод полягає в уважному огляді та прощупуванні залоз.

Огляд – стати перед дзеркалом спочатку з опущеними руками, а потім з піднятими вверх, уважно оглянути свої груди. Ознаки, які свідчать про захворювання.:

  • якась з ділянок шкіри втягується чи вирячується;
  • одна з грудей змінила свою звичну форму або розмір;
  • із соска, при надавлюванні, витікає жовтувата або кров’яниста рідина;
  • ділянка шкіри на грудях почервоніла, зблідла чи набрякла.

Прощупування – ляжте на спину, правою рукою прощупайте ліву молочну залозу, лівою рукою – праву. Прощупуйте, досліджуючи малі ділянки – якщо охопити більшу частину залози, може скластись враження, що є ущільнення. Обстеження проводиться в трьох положеннях – руку з обстеженого боку простягнути вздовж тулуба або заклавши руку за голову, або відвівши руку вбік. Лежачи в кожному з цих положень, прощупують пальцями протилежної руки молочну залозу в такі способи – круговими рухами, руками вверх-вниз, відцентровими і доцентровими рухами.

Окрему увагу приділіть соску – пальцями обережно стиснути і подивитись, чи не має виділень.     

Ознаки, що насторожують

  1. В молочній залозі з’явились ущільнення.
  2. Одна з залоз неприродно збільшилась.
  3. Ділянка шкіри на залозі зморщилась і нагадує лимонну шкіру.
  4. Одна з молочних залоз дивно опустилась.
  5. Сосок або його частина втягнулась в середину або з нього витікає різного кольору рідина, або змінилась шкіра на ньому (виразка, загрубілість, набряк).
  6. Відчуття набряку передпліччя.
  7. Збільшились лімфовузли під пахвою або над ключицею.

Мамографія – це рентгензнімки молочних залоз. Вона повинна проводитись всім жінкам після 40-річного віку 1 раз на два роки. При такому обстеженні пухлини виявляються в доклінічних проявах – коли пухлина 5—8 мм.

Клінічне обстеження – щороку проходити онкопрофогляди, що включає обстеження в гінеколога, терапевта, які обстежують молочні залози, флюорографічне обстеження, аналіз крові.

Ультразвукове обстеження молочних залоз (УЗД) – проводиться усім жінкам, починаючи з підліткового віку (при потребі) до глибокої старості. Метод не має протипоказань, не шкодить здоров’ю, але при виявленні грубої патології проводиться мамографічне обстеження із пункцією новоутворення в умовах онкодиспансеру.

Не чекайте, що виявленні Вами симптоми можуть пройти самі по собі,  не вдавайтесь до самолікування ! Виявивши хоча б одну із вказаних ознак, негайно зверніться до лікаря-мамолога, хірурга чи сімейного лікаря не згаявши часу.

        Галина Жук, мамолог-онколог