Традиція писанкарства у Краєзнавчому музеї Шполи існує вже десятий рік. Її започаткувала наукова співробітниця закладу Наталія Кунець. Писанки до Великодня вчаться писати школярі міської громади і зараз прадавнім розписам дітей навчають місцеві майстрині — Інна Вовк та Діана Онищенко.
Майстер-класи почалися з 15 квітня, атмосфера писанкарства об'єднала учнів і вчителів, тих, хто знає, що таке писачок й тих, хто вперше нині узяв цей інструмент до рук. За одним столом дві майстрині вчили технологіям писання на сирих яйцях.
Співробітниця музею Наталія Кунець пригадує, як у 2013 році виникла ідея писати писанки до Великодня, адже це найдавніший прояв української (дохристиянської) культури, який зберігся і дійшов до нас.
“Напередодні Воскресіння Господнього у 2014 році з народними умільцями започаткували перші майстер-класи, — розповідає Наталія, — Інна Вовк як майстриня почала навчати шполян розписувати писанки Черкащини.”
Діана Онищенко розкрила у собі талант до розпису два роки тому. Каже, так рятувала себе від емоційного стресу. Зараз колекція майстрині налічує понад 1000 писанок, розмальованих стилями всіх регіонів України.
“Малюю писанки у різних варіаціях і регіональних особливостях, - говорить Діана. - Але найбільше люблю створювати їх за технологією травлення”.
Роботи Діани розміщені у музеї, який у будні завжди відкритий для відвідувачів.
Про захоплення розмальовування яєць до Великодня розповіла 10-річна Настя.
“У мене це виходить дуже гарно, я третій рік відвідую майстер-класи з писанкарства, щойно вони розпочинаються у музеї, — ділиться враженнями дівчинка. — Сьогодні розписували писанки місцевого стилю Звенигородщини. Я обрала ружу, що символізує сонце і вранішню зорю”.
Також дівчинка впевнена, якщо стане бабусею - буде навчати писанкарству онуків.
Мріяла про перемогу, коли розмальовувала своє яйце, учениця 5-го класу Марійка. Дівчина вперше відвідує майстер-клас.
“Коли починаєш розпис, відчуття магічне - нібито стаєш частинкою українського роду, — розповідає учениця, — Мені дуже сподобалося, тепер буду щороку відвідувати передвеликодні майстер-класи".
Цьогоріч до десятого ювілейного проведення майстер-класу із писанкарства майстрині оголосили конкурс для учасників.
Щоб взяти участь потрібно:
- записатися на майстер клас
- прийти і створити власну писанку
- приєднатися до групи Краєзнавчого музею у facebook
- під закріпленим дописом у коментарях опублікувати фото з писанки підписане автором (ПІБ). За учасників, які не мають сторінки у соцмережі можуть це зробити батьки, дорослі, вчителі.
- Переможців перших трьох місць, які отримають найбільше вподобайок, майстрині відзначать подарунками.
- Термін голосування триватиме з 15 квітня по 9 травня.
Нагородження відбудеться 10 травня у Краєзнавчому музеї міста Шпола.