Шполянський священник розповів, чому не можна викидати хрест із могили, коли поставили гранітний пам’ятник

На згадку та повагу до померлих, родичі часто змінюють звичайний хрест на могилі на гранітний пам'ятник. Водночас мало, хто знає, куди потім його подіти і просто викидає в смітник.

Настоятель храму Різдва Пресвятої Богороди у Шполі протоієрей Роман Саломатін розповів, які не варто робити помилки, що вважаються гріховними, коли упорядковуєте місце поховання.

“Вшанування покійних родичів для кожного з нас сакральна річ, — зауважує священник. — Настав час і ви вирішили встановити пам’ятник рідній людині. Але часто, через незнання, родичі не правильно поводяться із старими хрестами на могилах. Зазвичай їх викидають на кладовищі, а цього робити не варто. Як і будь-які освячені речі, хрест з могили потрібно правильним чином утилізувати”.

Фото: міський цвинтар у Шполі

Дерев’яний хрест освячується під час обряду поховання або на поминках, коли читаються спеціальні молитви — тому він не може бути просто викинутий на звалище чи перегнивати на цвинтарі.

“Людям, які мають власне авто, старий хрест найкраще привезти до храму, — продовжує отець Роман. — Якщо такої можливості немає, можна складати на кладовищі у відведеному місці. Ми періодично звозимо їх до церкви, проводимо спеціальний обряд — це читання відповідних молитов, аж потім дерев’яні хрести утилізуємо, тобто спалюємо. Так само із металевими хрестами — їх віддаємо на переплавку".

Також, священнослужитель каже, якщо хрест простояв недовго, має хороший стан - після обряду його реставрують і віддають на могили покійних людей-безхатченків, або близьким покійного чи покійної, які перебувають у скруті.

А ще через незнання, багато людей роблять помилки, коли змінюють старий пам’ятник на новий. Їх теж не можна викидати на звалище цвинтаря, тим паче табличку з написом.

 “Старий пам’ятник і табличку, можливо, старі лавки кладуться у могилу під встановлений новий пам’ятник, — пояснює протоієрей Роман Саломатін. — Про це обов’язково наголосіть підрядникам, знайомим чи друзям, хто допомагатиме вам з упорядковунням".

Протоієрей Роман Саломатін наголошує й на тому, що не правильно викидати будь-які священні предмети — це можуть бути старі ікони, хрестики, рушники, все що колись освячувалось. Їх також варто приносити до церкви, якщо зносились і віджили своє. Служителі обов'язково проведуть обряд і правильно утилізують речі.

Тож всім, хто хоче правильно позбутися сакральних речей, можуть привозити до храму Різдва Пресвятої Богородиці, за адресою: м. Шпола, вул. Лозуватська, 83.

Фото: храм Різдва Пресвятої Богородиці у Шполі

Коментарі