Шполяни чекають підвищених пенсій

    Третього жовтня українські парламентарі прийняли Закон, котрим реформували пенсійну систему.

   Частина його положень вводиться в дію з 1 жовтня, решта — з 1 січня 2018 року президент України підписав Закон ввечері 8 жовтня. 

   На що слід очкувати пенсіонерам Шполянщини після законодавчих нововведень, розповів «Шполяночці+» начальник Шполянського відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду Борис КУРІННИЙ.

10 тисяч шполян отримають підвищені пенсії

    — Реформа передбачає проведення «осучаснення» пенсій шляхом перерахунку з 1 жовтня 2017 року з із використанням єдиного показника середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764 грн. Нагадаю, що останній перерахунок відбувався в 2007 році. Тоді показники середньої зарплати становили втричі менше нинішніх. Підвищені пенсії, за попередніми розрахунками, мають отримати близько 10 тисяч шполян. Чи не вперше відбудеться відхід від так званої «зрівнялівки», коли підвищували тільки мінімальні пенсії. Адже найвищі прибавки до виплат отримають ті, хто вийшов на пенсію давно, отримуючи при цьому зарплати в кілька разів вищі середніх і маючи значний стаж роботи. Однак підвищення не торкнеться тих, хто вийшов на пенсію нещодавно — насамперед в 2014-2017 рр. Справа в тому, що у таких пенсіонерів ще не дуже застарів показник заробітної плати, який використовується у формулі для розрахунку пенсій.

Працюючим пенсіонерам повернено пенсію в повному розмірі

   Звертаю увагу, що при призначенні пенсій у 2018 році коефіцієнт вартості одного року страхового стажу становитиме 1 (раніше — 1,35) і використовуватиметься показник середньої зарплати за 2 останніх роки, а до 2019 року — показник середньої заробітної плати за 3 останніх роки. Також передбачається відновлення з 1 жовтня 2017 року виплати пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі.Таких у нашому районі нараховується 1700 осіб.

   Важливі нововведення і щодо трудового стажу. Так, з 2018 року 60-річні шполяни зможуть вийти на пенсію, якщо їх трудовий стаж досягне 25 років. Щорічно цей показник зростатиме на 1 рік, і до 2028 року має досягнути 35 років. Водночас, якщо трудовий стаж складає від 15 до 25 років на пенсію можна вийти у 63. Менший за 15 — вихід на пенсію у 65. Держава може призначити також тимчасову допомогу у разі, якщо у них не буде 15 років страхового стажу після досягнення 65-річного віку. Починаючи з 1 січня 2028 року, за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком буде призначаєтися незалежно від віку.

Стаж можна купити

    Також в Законі прописана можливість покупки до 2 років відсутнього страхового стажу із застосуванням додаткового коефіцієнта: 2 — за період до 12 місяців і 1,5 — за період з 13 до 24 місяців.Тобто, вартість покупки одного року страхового стажу складе 16896 гривень.

    Достроковий вихід на пенсію зберігся для матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років); військових — учасників бойових дій (у 55 років).

   Цікавими є нововведення для підприємців. Так, їм зарахується стаж за період з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року за фактом ведення підприємницької діяльності (за довідкою реєстрації), а також за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати внесків незалежно від сплаченого розміру.

   Також буде зараховано до трудового стажу період проходження військової служби та період навчання у вищих навчальних закладах за денною формою в умовах держзамовлення з січня 2004 року по грудень 2017 року.

   Закон передбачає введення з 1 січня 2019 року накопичувальної системи загальнообов’язкового пенсійного страхування. Не брати участь у накопичувальній системі можуть застраховані особи, яким на 1 січня 2019 року залишилося менше 10 років до досягнення пенсійного віку.

Запрацює накопичувальна система

   Як результат, ухвалення законів, щодо пенсійної реформи мінімальна пенсія в Україні зросла на 11% (на 140 гривень) — від нинішніх 1312 гривень до 1452 гривень для тих, у кого достатньо страхового стажу. Змінено мінімальні розміри пенсій для інвалідів із дитинства, дітей-інвалідів, пенсіонерів, які не мають повного стажу, і осіб, які не мають права на пенсію і отримували лише 949 гривень. Розмір пенсії для них збільшиться на 45% і становитиме 1 373 гривні.

   Також реформа передбачає введення накопичувальної пенсійної системи до 2019 року. Накопичувальна пенсійна програма спочатку запрацює для українців, які не досягли 35 років. А далі повинна запрацювати для всіх вікових категорій.

Коли пенсіонери отримають «осучаснені» пенсії?

   Сьогодні шполянські листоноші та банківські відділення видають пенсії у старих розмірах. Нові ж пенсії («осучаснені») будуть нараховані з жовтня. Виплату збільшених пенсій плануємо провести теж у жовтні за додатковими відомостями. Через складність проведення перерахунку окремі пенсіонери, можливо, отримають добавки в листопаді.

    І наостанок. Багато шполян вже зараз телефонують до пенсійної установи, щоб скоріше дізнатися про розмір своєї прибавки. Нині працівники фонду значно завантажені — маємо прорахувати і перевірити кожну пенсійну справу. Тож, просимо людей нас зрозуміти і звертатися в другій половині дня, а краще — вже після отримання підвищених виплат, якщо в цьому виникне потреба.

Спілкувалася Наталія ДАВИДЕНКО

До речі

  •  Середня пенсія у Шполянському районі після введення в дію пенсійної реформи складатиме 1866 грн;
  • Тим пенсіонерам, добавка до пенсій становить менше 160 грн, підвищена пенсія надійде у листопаді 2017 року;
  •  60% пенсіонерів Шполянщини отримують пенсії шляхом послуг «Укрпошти», а 40% — через банківські картки. Працівники Пенсійного фонду переконують пенсіонерів отримувати пенсії таки через банк, адже щомісяця «Укрпошті» ПФУ в Шполянському районі сплачує 160 тис. грн. за послуги, а банк обслуговує ПФУ безкоштовно.