Шполяни побували на прощі у Тараса

Останнім шляхом Тараса Шевченка пройшли 22 травня тисячі людей у Каневі — у день 155-тої річниці від дня перепоховання його праху на Чернечій горі.

Традиційно в цей день до Канева з’їхалися паломники з усього світу. До масової пам’ятної ходи доєдналися керівники області, гості з усієї України та представники діаспори, українська молодь.

Серед учасників заходів були і декілька делегацій зі Шполянського району — з числа працівників органів місцевої влади, громадських активістів, хорового колективу Шполянського районного будинку культури. Вже багато років поспіль шполянських хористів удостоюють честі зустрічати патріотичною піснею офіційну делегацію біля пам’ятника Івану Підкові біля Чернечої Гори. Виступ нашого хору високо оцінили не лише пересічні учасники заходу, а й керівництво області.

Після пам’ятної ходи біля могили Тараса відбувся мітинг та покладання квітів.

— Знакових людей, справж-ніх патріотів України завжди притягувало до себе ім’я Тараса Шевченка, — сказав голова Черкаської ОДА Юрій Ткаченко. — Воно слугувало для них своєрідним оберегом. І таких прикладів безліч. От узяти історію про видатного археолога Миколу Біляшівського. Йому вдалося зберегти заповідник Шевченка в часи більшовиків і врятувати, вивізши з Канева, частину чавунного хреста, скинутого селянами-атеїстами з могили Кобзаря. Тепер хрест знову тут — на Тарасовій горі. Окупанти нищили все українське, проте посягнути на ім’я Кобзаря боялися. І, здається, що саме нинішньому поколінню українців, які борються за волю України, присвячене Шевченкове: «Борітеся — поборете! Вам Бог помагає!». І наші бійці якнайкраще розуміють сенс його заповітів.

Керівники області Юрій Ткаченко та Олександр Вельбівець разом із громадськістю також поклали квіти до могили Олекси Гірника, який у 1978 році здійснив на Чернечій Горі акцію самоспалення на знак протесту проти русифікації України. Тим часом до цього місця підійшла група дітей у вишиванках, які стали цікавитися постаттю Гірника. Шполяни розповідали їм про вчинок патріота із Калуша у далекі радянські часи. Юрій Ткаченко подякував шполянам за те, що передають молоді знання про українську історію, а перший заступник голови облдержадміністрації Віталій Коваль повідомив про те, що нині музей Шевченка поповнила експозиція із листівок Олекси Гірника, які він розкидав на Чернечій Горі перед смертю.

Під час урочистостей відбулася ще одна подія — боєць батальйону «Азов» Ілля Зелінський передав до музею Шевченківського національного заповідника символічну знахідку із зони АТО.

— Це — книга про Тараса Шевченка «Вічний, як народ», — пояснює «азовець». — Я її знайшов у школі в Широкиному, яке ми звільняли від окупантів. Пройти повз не міг, хоча книга й обгоріла. Це ще один знак, який нам Шевченко посилає з небес. Ми обов’язково поборемо!

Поряд ряснів колоритом традиційний ярмарок, де можна було побачити і виставку виробів шполянських майстрів художньо-декоративного мистецтва, організовану працівниками центральної районної бібліотеки.

Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).