Шполяни взяли участь у Всеукраїнській холодноярській прощі

25—26 квітня 2015 року на Чигиринщині традиційно проходили патріотичні заходи в Холодному Яру. Вшанувати героїв легендарних національно-визвольних рухів, які брали участь у збройній боротьбі проти московських окупантів, до священних історичних місць з’їхалися небайдужі патріоти, військові формації та патріотичні осередки з усієї України. Цьогоріч вшанування були ювілейними — 20-ими.

Цієї весни виповнилося 95 років від дня загибелі Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки, а також 95 років створення Холодноярської бригади та Степової дивізії. Співорганізатори вшанувань — історичний клуб «Холодний Яр», ВО «Свобода», полк «Азов», ДУК «Правий сектор», Українська православна церква Київського патріархату, Черкаська обласна державна адміністрація, Чигиринська райдержадміністрація та Національний заповідник «Чигирин». Учасники заходів вшанували полеглих у визвольній боротьбі за українську державність у 1917—1920-х та 2014—2015 роках під час Всеукраїнської холодноярської прощі.

У суботу, 25 квітня, колони військових пройшлися Чигирином на Замкову гору, де Святійший Патріарх Філарет відправив молебень. Хвилиною мовчання вшанували пам'ять усіх героїв, полеглих у російсько-українській війні, а також героїв Небесної сотні. Голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко нагородив орденом «Холодний Яр» легендарних комбатів.

Зокрема, нагороду передали і Дмитру Ярошу. Гасло «Воля України або смерть», як ніколи болюче і сьогодні — прапорів із таким написом не мали ліку. Холодноярські герої і сьогодні вчать, як боротись із ворогом:
— І зараз ми нищимо нашого одвічного ворога, і наше завдання — знищити це зло, — звучало у виступах бійців АТО.

Як зазначив під час виступу патріарх Філарет, наміри північного агресора не обмежуються Кримом та Донбасом, та й взагалі, Україна для Росії — не кінцева мета. Проте він наголосив, що українці захищають свою землю, і не вторгаються на чужі землі.

— З нами Бог, і тому ми переможемо! — сказав Філарет.

Багато з присутніх просто з урочистостей вирушили знову на Схід. Зокрема, один із нагороджених орденом, командир другої роти штурмового батальйону «Айдар» нардеп Ігор Лапін (позивний «Зола»), зауважив, що отримувати відзнаку в такому місці — дуже символічно. Зараз він із деякими побратимами у відпустці, проте, набравшись бойового духу цих історичних місць, вирушать на Схід.

Наступного дня вшанування продовжилися у легендарних Мельниках та Буді. Згадували холодноярські степові дивізії, які колись формувалися із добровольців. Саме добровольці — нащадки холодноярського духу, з перших днів нинішньої війни з Москвою захищають українську державу, поки знищена українська армія починає ставати на ноги. У цей день також відкрили меморіальну табличку на братській могилі холодноярських козаків, відбулося покладання квітів до пам’ятника поручникові Армії УНР, письменникові Юрієві Горлісу-Горському. Також було від-крито і освячено символічну могилу братам Чучупакам, могили яких не збереглися.

«Чудові враження від спілкування з людьми під час Холодноярських вшанувань 25—26 квітня: з Патріархом всієї Руси-України Філаретом, воїнами і командирами добровольчих підрозділів, що воюють у зоні АТО, письменниками, священиками, істориками — зрештою, просто Патріотами України, незалежно від того, яку професію вони мають...Тисячі людей, сотні прапорів і мільйони позитивних моментів від двох днів у Чигирині й Холодному Яру — з цими враженнями гості Черкащини вчора увечері і сьогодні зранку вирушили в усі куточки держави. Знаменитий вогонь Холодного Яру запалює серця на нові звершення для блага України!», — написав у Фейсбуці голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко.

Декілька самоорганізованих делегацій зі Шполянщини також взяли участь у холодноярських заходах — вклонилися пам’ятнику Героям Холодного Яру, побували біля дуба Залізняка, відвідали Мотронинський монастир, де в юності послушником був Максим Залізняк, де «табором стояли гайдамаки», де бував Тарас Шевченко… Оповиті духом безстрашних захисників України, наші земляки залишили в своїх серцях незабутні враження від неповторних зустрічей з письменниками Романом Ковалем, Василем Шкляром, Володимиром Поліщуком та іншими сподвижниками української національної ідеї. При нагоді придбали цінні книги, в яких висвітлюється історія визвольних змагань, зокрема, біографія отамана Чорного Ворона з-під Товмача.

Наталія СТОРЧАК (фото автора).