ШПОЛЯНЩИНА АГРАРНА: СЬОГОДЕННЯ

Агропромисловий комплекс України є складовою національного господарства і визначає соціально-економічний розвиток країни, рівень життя населення, продовольчу безпеку та забезпечення промисловості сільськогосподарською сировиною. Для АПК головним засобом виробництва є земля, на якій вирощується сільськогосподарська продукція та сировина для виробничого та невиробничого споживання. Земля ж і є сьогодні головним ресурсом для отримання прибутку і розвитку громад Шполянщини. Да даними управління агропромислового розвитку Шполянської райдержадміністрації, загальна площа Шполянського району становить 110533 га, з яких сільськогосподарських угідь — 89963,09 га. Посівна площа 104-х агроформувань різних форм власності складає 57451,13 га.

У 2015 році валовий збір зернових у Шполянському районі сягає рівня 250 тис. тонн. За врожайністю ранніх зернових та зернобобових культур серед 20 районів області Шполянщина займає шосте місце. Крім цього на шполянських полях останніми роками розпочато вирощування технічних та ефірно-олійних культур.

Нещодавно шполянські аграрії завершили посів озимих культур. Найвищі врожаї озимої пшениці в 2015 році отримано в СТОВ «ЛНЗ-Агро». На площі 1600 га урожайність склала 83,4 ц/га.

Незважаючи на сприятливі ґрунти і клімат, в нашій місцевості зовсім не набуває поширення садівництво та овочівництво. Серед сільськогосподарських підприємств району всіх форм власності вирощуванням овочів (помідорів та огірків) займається лише фермерське господарство «Світлана» (с. Мар’янівка). Ще два фермерських господарства займаються вирощуванням картоплі — ФГ«Ольвія» та ФГ «Деметра» в с. Матусів.

Без мінеральних добрив та засобів захисту рослин аграріям не обійтися

Придбані засоби захисту рослин та мінеральні добрива замовляються та використовуються безпосередньо при потребі в період їх використання на впродовж всього періоду весняно-осіннього комплексу робіт. Крім того, значну частину засобів захисту рослин та мінеральних добрив сільгосптоваровиробники району при потребі закуповують у СТОВ «ЛНЗ-Агро», в яких є ліцензійні склади для зберігання мінеральних добрив та засобів захисту рослин.

Тваринництво як гарантія продовольчої безпеки

Тваринництвом на Шполянщині займаються далеко не всі агарні підприємства в зв’язку з набагато більшою трудомісткістю цієї галузі. Але вона має і для району, і для держави першочергове значення, оскільки більшою мірою визначає рівень продовольчої безпеки (передбачає забезпеченість населення ключовими продуктами харчування — молоком, м’ясом та яйцями). До того ж тісно ув’язується із вирішенням проблеми зайнятості на селі, формує значну кількість робочих місць, тоді як робота в галузі рослинництва є сезонною і переважно короткотерміновою. Тож варто відзначити і її соціальну значимість. Але сільгоспвиробники, які ставлять за мету організувати високий рівень утримання сільськогосподарських тварин, в першу чергу розуміють, що без переходу від застарілих технологій, які не гарантують належної безпечності продукції, до сучасних, — рентабельності не досягнути.

Перспектива — за сучасними технологіями виробництва та техніки

Сільгосптоваровиробники району переконані, що успішне майбутнє аграрної справи — за сучасними технологіями вирощування культур та використанням сучасної техніки, новітніми технологіями ведення тваринництва, про що свідчить значне оновлення машинотракторного парку, сучасної сільськогосподарської техніки та реконструкція тваринницьких комплексів в районі.

Слід звернути увагу і на інший бік медалі: прихід сучасних технологій виштовхнув потребу у значній кількості робочих місць у аграрній галузі, разів у десять вона зменшилася порівняно з періодом з чверть віку тому назад. Але разом з тим у цій галузі затребуваними і високооплачуваними є фахівці, які освоїли нове та спроможні рухати аграрний бізнес вперед. Знання сільськогосподарської науки дозволяє багатьом працьовитим і енергійним шполянам реалізувати свої підприємницькі здібності, забезпечуючи при цьому населення якісною продукцією споживання. Тож свято працівників сільського господарства охоплює нині велике коло людей, які примножують славу хліборобів, годувальників, прогресивних трудівників, передану як естафету від старших поколінь.

Наталія ДАВИДЕНКО.