ШПОЛЯНСЬКА ДЕЛЕГАЦІЯ ВІДВІДАЛА УРОЧИСТУ АКАДЕМІЮ З НАГОДИ 50-ЛІТТЯ СЛУЖІННЯ ПАТРІАРХА ФІЛАРЕТА

12 травня 2016 року в Національному палаці мистецтв «Україна» відбулася урочиста Академія з нагоди ювілею — 50-ліття служіння Святійшого патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета на Київській архієрейській кафедрі.

Патріарх народився на Донеччині. Пройшов через голод, війну, здобув віру і освіту, зробив карколомну духовну кар’єру, міг очолити всеросійське православ’я. Але вибір зробив інший...

1966 року Філарет був зведений у сан архієпископа та призначений екзархом України, архієпископом Київським і Галицьким. А коли Україна стала незалежною державою, знайшов у собі мужність і сили піти на спротив Москві. Так, один із визначних ієрархів і богословів Російської православної церкви на початку 90-х років став у витоків незалежної православної церкви, за що російські ієрархи оголосили йому анафему. Сьогодні патріарх є одним із найавторитетніших діячів України, а довіра до очолюваної ним церкви є найвищою у суспільстві.

За 20 років предстоятельства не просто створена національна церква. Українська православна церква Київського патріархату здобула визнання у світі, а кількість віруючих стала удвічі більшою, ніж прихильників російської церкви. Хоча кількість громад Московського патріархату в Україні навпаки вдвічі більша.

Сьогодні Філарету вже 87. Він досі служить.

— У моєму віці вже ніхто не працює. Якби Бог мені не давав наснаги і сили, я б стільки не працював, — переконаний Його Святість.

За своє життя патріарх відвідав близько 120 країн. Останній закордонний візит Філарет здійснив до Нідерландів. Напередодні референдуму агітував місцевий політикум до асоціації з Україною. Багато їздить предстоятель і нашою країною. Зокрема, нещодавно патріарх освятив пам’ятник Івану Мазепі у Полтаві.

Під час урочистої академії з нагоди ювілею Святійший патріарх Філарет звернувся до присутніх з промовою, в якій окреслив шлях свого архієрейського служіння, ті труднощі, з якими довелося стикатися церкві у радянські часи, а також виклики, які постали перед нею в новітній період державної незалежності України.

— Ми зібрались в цей чудовий сонячний день не для того, щоб прославлять патріарха. А для того, щоб простежити історію нашої церкви за понад 50 років, — звернувся до своїх гостей патріарх Філарет. — І ось тепер Господь показав, яка церква правдива. Це українська церква, яка служить Україні, а не та церква, яка носить назву української, а по духу — російська. І я переконаний, що нам потрібно ненастанно єднатися, зміцнювати віру українців, молитися... І пам’ятати про те, що Господь все може зробити миттєво.

Під час своєї промови Філарет торкнувся багатьох важливих тем — співпраці церкви та КДБ, церкви та комуністичної влади, церкви та політичної верхівки, церкви та учасників АТО, співпраці між Російською та Українською церквами. Так, патріарх під час своєї розповіді згадав про переслідування церковнослужителів комуністич-ними спецслужбами, про те, яким чином їх змушували доносити на прихожан, і про те, як сам він відмовився служити КДБ, незважаючи на погрози та утиски. Розповів і про те, як служителі Української церкви Московського патріархату нині допомагають російським військовим у боротьбі з українськими учасниками АТО. А також запевнив присутніх у тому, що, незважаючи ні на що, на нашому боці правда. І в Україні має бути церква Київського патріархату, а не та, що носить назву російської столиці.

Промова предстоятеля тривала близько 1,5 години та неодноразово переривалася гучними оплесками.

Привітати патріарха Філарета з ювілеєм прибули Президент України Петро Порошенко, пре-м’єр-міністр України Володимир Гройсман, єпископат Української православної церкви Київського патріархату, духовенство та миряни, члени уряду, народні депутати, очільники та представники церков і релігійних організацій, голови обласних, районних та міських державних адміністрацій, представники наукової та творчої інтелігенції, воїни Збройних сил і Національної гвардії, політичні та громадські діячі з усієї України.

На запрошення ієрея настоятеля церкви Різдва Пресвятої Богородиці, отця Романа Саломатіна на урочистостях побувала делегація зі Шполи: голова районної ради Олександр Кузуб, депутат районної ради, секретар районної організації ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Сергій Струк, депутат районної ради Віта Нечай, а також священики УПЦ КП Іван Келеман та Дмитро Горовенко.

Слід зазначити, що за сприяння ВО «ЧЕРКАЩАНИ», Групи компаній «ЛНЗ» та голів районної і міської рад нині у церкві Різдва Пресвятої Богородиці споруджують перший у світі кований іконостас.

Вікторія КАЛИНА.