У квітні Черкаським Господарським судом було винесено рішення стосовно права власності на майновий комплекс Шполянського заводу запасних частин. Багатьох жителів Шполянщини турбує подальша доля у недавньому часі найбільшого бюджетоутворюючого підприємства, де забезпечувалося близько 300 робочих місць. Щоб прокоментувати рішення суду кореспондент газети «Шполяночка+» звернулася до прокурора району Сергія КРАВЧЕНКА.
- Сергію Володимировичу, як було прийняте рішення про звернення до суду з позовом щодо комплексу нерухомості Шполянського заводу запасних частин?
- Дослідження питання правомірності передачі у власність ВАТ «Метровагонмаш» (м. Митищі, Російська Федерація) комплексу нерухомого майна в місті Шпола видалось непростим. У ході вивчення правового статусу заводу запасних частин довелося витребувати та проаналізувати інформацію, яка передана на зберігання до архівів. Працівників прокуратури району не допускали до проведення перевірки на підприємство. Також з метою встановлення фактичних обставин справи щодо узгодження питання передачі у власність майнового комплексу заводу на міждержавному рівні прокуратурою району надсилалися запити до Фонду державного майна України. Листування з Фондом держмайна України також зайняло певний час. Зібрання і вивчення необхідної інформації було дуже копіткою роботою. Очевидним було одне : під час прийняття виконавчим комітетом міської ради рішень про реєстрацію комплексу нерухомості заводу за суб’єктом господарювання Російської Федерації грубо порушено міжнародну угоду, ратифіковану Верховною Радою України, та законодавство України.
- Враховуючи сказане, прокуратура району звернулася до суду з позовом, спрямованим на захист інтересів держави. Які вимоги ставилися прокуратурою району у позовній заяві?
- Так, у жовтні 2014 року прокуратурою району направлено до Господарського суду Черкаської області позовну заяву в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до виконавчого комітету Шполянської міської ради, Шполянського заводу запасних частин філія ВАТ «Метровагонмаш», ВАТ «Метровагонмаш».
У позові прокуратурою району ставилися вимоги про визнання нечинними та скасування рішень виконавчого комітету міської ради, на пісдаві яких видавалися свідоцтва про право власності на комплекс заводу, визнання недійсними свідоцтв про право власності, а також витребування майна із незаконного володінняшляхом зобов’язання передати вказане майно у власність держави Україна в особі Фонду державного майна України.
-Наскільки складним видався судовий процесс? Чи Ви особисто брали участь у розгляді даної справи?
- Дійсно, розгляд справи в суді був непростим. В ході обговорення виникла необхідність у залученні інших співвідповідачів – підприємств, які юридично знаходяться на території заводу та могли певним чином претендувати на спірне майно. В процесі розгляду справи прокуратурою району уточнювалися позовні вимоги, збиралися та долучалися додаткові докази, неодноразово вносились різноманітні клопотання. Проте працівники прокуратури району особистої участі у слуханнях не брали, оскільки забезпечення участі у справах, що розглядаються господарським судом відповідно до наказу Генерального прокурора України здійснюється прокуратурою за місцем розташування суду. Отже, усі необхідні документи щодо розгляду даної справи готувалися прокуратурою району та надсилалися до прокуратури міста Черкаси, яка і забезпечувала участь у судовому процесі. Слід окремо відзначити, що зважаючи на важливість даної справи, її суспільний резонанс та складність процесу участь у розгляді судової справи поруч із працівниками прокуратури міста Черкаси також здійснювалася і досвідченими та високопрофесійними прокурорами прокуратури Черкаської області.
- Яке ж рішення прийнято господарським судом за результатами розгляду справи?
- Господарським судом Черкаської області 30.04.2015 прийнято рішення про часткове задоволення позову прокурора району. Так, судом задоволено у повному обсязі вимоги прокурора про визнання нечинними та скасування рішень виконкому міської ради, визнано недійсними ряд свідоцтв про право власності на комплекс заводу, в тому числі й останнього діючого на даний час свідоцтва за 2009 рік.
- Це означає, що весь майновий комплекс заводу, включаючи приміщення, обладнання, перейшов у власність держави Україна?
- Так. Рішення вступить у силу протягом місяця з дня виготовлення тексту рішення, якщо відповідачами у справі не буде подано апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції. На даний час у прокуратурі району відсутні відомості про оскарження відповідачами прийнятого рішення.
- Колишні працівники заводу вже неодноразово проводили збори у приміщеннях райдержадміністрації та міської ради. Вони прагнуть до відновлення виробництва на підприємстві. Їх можна зрозуміти, людям потрібні робочі місця. Яка подальша доля чекає на завод?
- Це вже не стосується компетенції прокуратури. Якщо Фонд державного майна отримає на свій баланс майновий комплекс даного підприємства, то й вирішуватиметься це питання на рівні цього відомства – для яких саме цілей його використовувати, яку продукцію виробляти, кого призначити директором тощо.
Розмовляла Наталія СТОРЧАК