Сільський голова Микола ОСТАПЧУК: «Напередодні об’єднання — вивчаємо громадську думку»

Село Іскрене славиться гек­тарами ставків, новою гарною церквою та привітними людьми. А ще в селі щороку проводять ремонт доріг та освітлили кожну вулицю не лише у Іскреному, а й в сусідній Георгіївці. Власні ліхтарі з енергозберігаючими лампами мають жителі найвіддаленіших вулиць, а вмикають їх — коли хочуть. Таке ноу-хау запровадив сільський голова Микола Остап­чук, якого кілька десятиліть тому доля закинула на Шполянщину аж із Київської області.

— Спочатку я працював го­ловним зоотехніком місцевого господарства (раніше — імені Чапаєва, а нині — СТОВ «Іскрене»), потім — заступником ди­ректора цього ж товариства. А останніх п’ять років — на посаді сільського голови сіл Іскрене та Георгіївка, — розповідає Мико­ла Іванович та починає пере­раховувати позитиви, який вда­лось досягти за ці роки: ремонт та освітлення доріг, ремонти у сільському будинку культури, дитсадку та ФАПі.

За словами Миколи Остап­чука, ямковий ремонт сільських доріг на суму в 100 тисяч гри­вень проводиться в селі щоро­ку. Вдалося також освітлитикожну вулицю, а на освітленні віддалених будинків — навіть зекономити.

— Бували такі випадки, що заради того, щоб підвести світло до двох-трьох будинків дово­дилось тягнути дроти на кількакілометрів. Ми вийшли з цієї ситуації таким чином — ліхтарі підключали безпосередньо до розеток у будинках споживачів. Таким чином, вони вмикають їх лише тоді, коли є потреба. А сплачують за такий ліхтар усьо­го 6—7 гривень за місяць.

Новенькими вікнами може похвалитися і сільський ФАП, на обліку в якому перебуває 320 осіб. Завідувач ФАПу Лю­бов Кисіль розповіла нам про те, що незабаром у будівлі відремонтують також дах, адже троє працівників медустанови обслуговують 900 жителів двох сіл, тож повинні мати комфортні умови для роботи. На власні очі ми змогли побачити ремонт також у дитячому садочку, який відвідує 20 малюків (загалом у двох селах — Іскреному та Георгіївці — 13 багатодітних сімей, а дві родини можуть «похвалитися» 9-ма та 10-ма дітьми).

— На 30 тисяч гривень ми цьогоріч відремонтували сільський клуб (поставили пластикові вікна та двері), на 35 — ремонтуємо дитячий садок. В принципі, усе можемо утриму­вати власним бюджетом, окрім школи, — коментує сільський голова.

Школа — чи не найвитратніша частина сільського бюд­жету. На 2015—2016 навчальні роки Іскрене ризикувало зали­шитись без «старшої школи» — 9—11 класів, оскільки на їхнє утримання не вистачало 146 тисяч грн. Сто тисяч пообіцяло виділити місцеве СТОВ. Ще 46 — знайшли у сільському бюджеті.

— Загалом на утримання школи необхідно 1мільйон 300 тисяч гривень в рік, але дітей з кожним роком меншає. Покищо тримаємось, як можемо — шкільний автобус підвозить дітвору із сусідньої Георгіївки (як в школу, так і в дитсадок). На харчування учнів 1—3 класів виділили 38 тисяч із сільського бюджету. Що буде наступного року — не знаємо, адже попере­ду і освітня, і децентралізаційна реформа.

Коли почала набирати обертів реформа місцевого са­моврядування, сільський голова Іскреного разом з працівниками сільради почали проводити опи­тування серед жителів Іскреного та Георгіївки щодо їхніх по­бажань. Як стверджує Мико­ла Остапчук, більшість людей реформи побоюється, бо не розуміє її переваг та хоче, щоб усе лишалося так, як є.

— Ми пропонували об’єднуватися в одну громаду, в межах району, проте це не відповідає методиці. Також є пропозиції приєднати наше село до адміністративного цен­тру — Шполи. Але згідно з пер­спективним планом нас мають приєднати до Василькова. Та люди — проти. І це легко по­яснити. Відстань до Шполи — 17—18 кілометрів, до Василь­кова — на 7 кілометрів менше. Різниця незначна, проте у Шполі є вся інфраструктура — відділ освіти, пенсійний відділ, центр зайнятості, муніципальна міліція. А у Василькові усе це бу­дувати — лише років п’ять. Та й не зекономить особливо дер­жава, ліквідуючи нашу сільську раду. Економія — 50 тисяч гри­вень у рік, а що зараз 50 тисяч, якщо КамАЗ зерна з причіпом коштує 60?

Микола Іванович погоджується, що податки, які ли­шатимуться на місцях, дадуть можливість селу розвиватись, адже лише 60% ПДФО для Іскреного — це додаткових 400 тисяч грн. в сільський бюджет (загальний річний бюджет села — 1 мільйон 154 тисячі гривень), але консультації щодо майбут­нього центру громади і досі про­довжуються.

— Згідно з перспективним планом Іскрене та Георгіїівку мають об’єднати з селами Ка­пустине та Скотареве навколо адмінцетру — села Васильків. Нині ми плануємо повторно про­вести роз’яснювальну роботу серед громади, сходку села та анкетування, щоб вивчити думку людей з цього приводу.

Ірина КОВАЛЬ (фото автора).