Скарби Шполянщини: «Тигр» за 5 мільйонів євро

Благодійний фонд «Герої не вмирають» хоче дістати із дамби ставка в селі Осітна Христинівського району німецький танк, що зберігається там з часів Другої світової війни. Проте такими «скарбами» славиться не лише Христинівщина. В селі Іскрене на Шполянщині є свій рідкісний «Тигр» за який пропонували 5 мільйонів євро.

Після Корсунь-Шевченківської битви під час відступу німці втратили у с. Іскрене два танки – «Пантеру» та «Тигр». Перший, «Пантеру», у 2004 році дістали з 11 метрової глибини. Як каже нинішній в.о. старости с. Іскрене Микола Остапчук, танк забрали до Німеччини і нині він знаходиться там в одному з музеїв. Другий – «Тигр» і досі не знайшли.

Як писали того часу в ЗМІ, другий танк лежить ближче до ставу і глибше. Щоб витягти його, треба укріплювати дамбу. Тоді у село приїжджав німецький історик і науковці з Києва. Спеціальним обладнанням обстежили землю. На комп'ютері показало, що то справді «Тигр», що лежить на боку на глибині 12 метрів. Його висота 3 метри. Танки «Тигр» розробили на заводі «Порше» у 1942 році. Маса машини 57 тонн, довжина 8,5 метра, танк мав чотири кулемети і 88-міліметрову гармату.

Німець розповідав, що всього «Тигрів» випустили 1355 штук. Але модифікації були різні. В Іскреному лежить рідкісний – один із дев'яти підвищеної комфортності. Їх виготовляли для старшого офіцерського складу. Цю машину німці готові були викупити за 5 мільйонів євро.    

– Пошуковці проводили роботи, але танка так і не знайшли. Порозривали все в селі, греблю теж розрили. Вони трохи закидали, а ми вже її засипали своїми силами, – каже в.о. старости Микола Остапчук. – Тоді в районі пошуковцям були поставлені умови, щоб за ті гроші, а це 200 тис. грн., провести в село газ. Але газу село тоді так і не побачило.

Можливо, колись, говорять в селі, й іскрянський «Тигр» таки піднімуть на світ Божий.