Скоро з’явиться банкнота номіналом у 1000 гривень

З 25 жовтня 2019 року Національний банк вводить у обіг банкноту нового найвищого номіналу 1 000 гривень. Банки у цей день зможуть вже видавати її клієнтам. Про це йдеться на сайті установи.

Вводячи в обіг нові номінали банкнот, центральні банки беруть до уваги економічні чинники, зокрема: розмір та динаміка середньої заробітної плати, кількість готівки у обігу, питома вага безготівкових розрахунків, рівень інфляції, необхідність посилення захисту банкнот. Приміром, банкнота номіналом 500 грн була введена в обіг у 2006 році. Тоді середньомісячна заробітна плата становила близько 1000 гривень і розмінювалася двома банкнотами найвищого номіналу.

Відтоді змінився обсяг економіки загалом: зросли доходи українців, середньомісячна заробітна плата в Україні за цей час зросла майже удев’ятеро. Зараз для отримання середньомісячної заробітної плати необхідно вже не менше 20 банкнот. Як наслідок, обсяг готівки у обігу зріс більш ніж уп’ятеро — до майже 380 млрд грн, тому, щоб обслуговувати зростаючий обсяг економіки, потрібні вищі номінали банкнот.

На українських банкнотах зараз зображені постаті визначних державних діячів (Богдан Хмельницький, Володимир Грушевський, Володимир Великий), а також видатних письменників та митців (Григорій Сковорода, Леся Українка, Іван Франко, Тарас Шевченко). Серед низки пропозицій Національний банк отримав одну спільну кандидатуру — видатного українського науковця, засновника і першого президента Української академії наук Володимира Вернадського.

З-поміж інших постатей розглядалися історик Микола Костомаров, письменник Олександр Довженко, князь Данило Галицький, гетьмани Петро Конашевич-Сагайдачний та Павло Скоропадський.

Робота над оформленням банкноти тривала трохи більше одного року. Також за цей час була вироблена її система захисту, опрацьовані логістичні питання.

Монети номіналом 1,2,5 копійок — до колекції ?

З 1 жовтня 2019 року монети номіналами 1, 2 та 5 копійок будуть вилучені з готівкового обігу і перестають бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою.

Розпочнеться вилучення з готівкового обігу монет номіналом 25 копійок. Вони перебувають в обігу до прийняття окремого рішення Правління Національного банку України про їхнє вилучення.

Всі, хто здійснює підприємницьку діяльність, з 01 жовтня 2019 року вже не прийматимуть монети номіналами 1, 2 та 5 копійок за всіма видами готівкових операцій і проводитимуть заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) за правилами, визначеними постановою Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».