Служба за контрактом: УМОВИ ТА МОТИВАЦІЇ

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Тема призову на військову службу в Україні вже третій рік є актуальною в житті всього суспільства. Тому про це йшлося у бесіді кореспондента «Шполяночки+» з районним вій-ськовим комісаром Олександром ТІХОНОВИМ.

— Олександре Івановичу, нині Збройні сили України переходять на комплектування за контрактом. Розкажіть детальніше про цей процес.

— Контрактна служба втілюється згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу». Переведення Збройних сил на комплектування за контрактом є одним із найважливіших етапів їх будівництва та розвитку. Залучення до військової служби за контрактом кращих військовослужбовців-професіоналів, які мають бойовий досвід, суттєво вплине на кількісно-якісний показник Збройних сил України, дозволить підвищити рівень укомплектованості Збройних сил, загальноосвітній рівень, морально-психологічні та інші характеристики військовослужбовців, а також значно знизить соціальну напругу у суспільстві, пов’язану із системою комплектування за призовом.

Вік для прийняття кандидатів на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського та старшинського складу становить від 18 до 40 років. Граничний вік перебування військовозобов'язаних у запасі — до 60 років. Для військовозобов'язаних-жінок — 50 років.

— Які вимоги ставляться під час відбору та прийняття на військову службу за контрактом?

— У першу чергу — стан здоров’я та придатність до військової служби за медичними показниками та показниками профвідбору, а також — фізична підготовленість та психологічна стійкість кандидата на військову службу, загальноосвітній рівень, мотивація до військової служби, рівень сформованості ідейних цінностей, моральних та професійних якостей.

Який порядок відбору кандидатів на військову службу за контрактом?

— Громадяни, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом, подають до військових комісаріатів за місцем перебування на військовому обліку або реєстрацією місця проживання чи перебування заяву, а військовослужбовці строкової військової служби подають рапорт на ім’я командира військової частини з проханням щодо прийняття їх на військову службу за контрактом, а також за встановленими формами письмові згоди на використання та обробку персональних даних, проведення спеціальної перевірки відомостей.

Військові комісаріати, на підставі переліку вакантних посад, пропонують потенційним кандидатам посади, з урахуванням пріоритетності в їх комплектуванні.

— Які пільги та гарантії існують для військовослужбовців?

— Пільги і гарантії передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Це, зокрема, отримання житла за рахунок держави. У разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, можуть розміщуватися в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні — у сімейних гуртожитках. Військовослужбовці, які мають вислугу військової служби 20 років і більше, мають право на отримання постійного житла.

Також передбачене речове забезпечення у відповідності до визначених норм, використання щорічної основної відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення, отримання підйомної допомоги в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім’ї, який переїжджає з ним на нове місце військової служби, при переїзді на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв’язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв’язку з передислокацією військової частини.

Забезпечуються військові і безкоштовними обідами у робочі дні (або за бажанням грошовою компенсацією у розмірі вартості набору продуктів на приготування обіду), безоплатною кваліфікованою медичною допомогою у військово-медичних закладах охорони здоров’я. Користуються правом на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України (один раз на рік) та отримання освіти у вищих навчальних закладах (вищих військових навчальних закладах) без відриву від проходження військової служби (за заочною формою навчання).

— А як щодо пенсійного забезпечення?

— Право на пенсійне забезпечення мають військовослужбовці, незалежно від віку, в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 25 років і більше або за наявності трудового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба. До того ж, за працівниками зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.

— Держава нині мотивує військових високими зарплатами. Назвіть цифри.

— Так, з 1 січня 2016 року відбулося суттєве збільшення грошового забезпечення військовослужбовців — зарплати підвищено з 2341 до 7000—8000 грн. А тим, які несуть службу на лінії бойового зіткнення, окрім цього, виплачують грошову винагороду за участь у АТО в сумі 4200 грн., в інших місцях дислокації в межах певної зони проведення військового конфлікту (АТО) — 1200 грн.

Виплата винагороди зберігається на час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні у закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у військових конфліктах або АТО, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва), психічних і поведінкових розладів. Грошове забезпечення військовослужбовця залежить від займаної посади, військового звання, кваліфікації, терміну проходження військової служби.

Раз на рік надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного окладу грошового утримання, на оздоровлення у разі надання щорічної чергової відпустки, у розмірі місячного грошового забезпечення. При переїзді до нового місця військової служби в інший населений пункт виплачується грошова допомога у розмірі 100-відсоткового місячного грошового забезпечення на військовослужбовця та 50-відсоткового місячного грошового забезпечення на кожного члена сім’ї.

За детальною інформацією запрошую всіх зацікавлених звертатися на адресу: м. Шпола, вул. Соборна, 31, Шполянський РВК або телефоном №5-22-28.

Спілкувалася Наталія ДАВИДЕНКО.

Вакансії, які існують у Збройних силах України

Перелік основних загальних спеціальностей —

Сухопутних військ Збройних сил України: командир відділення; командир бойової машини; командир танка; механік-водій бойової машини; механік-водій танка; водій; навідник; навідник-оператор; акумуляторник; стрілець; гранатометник; кулеметник; снайпер; розвідник; сапер; кухар; радіотелефоніст; радіотелеграфіст.

Високомобільних десантних військ: розвідник; снайпер; командир відділення; командир бойової машини десанту; гранатометник; кулеметник; механік-водій бойової машини.

Повітряних сил Збройних сил України: авіаційний механік; оператор радіолокаційної станції; оператор зенітних ракет; оператор систем навігації і посадки літаків; механік систем зв’язку та посадки літаків; стрілець; водій, водій-електрик, водій-механік; радіотелефоніст; телеграфіст; планшетист; пожежник; акумуляторник.

Військово-Морських сил Збройних сил України

береговий склад: механік-водій танка; механік-водій БМП; стрілець; гранатометник; снайпер; розвідник; кулеметник; сапер; навідник; водій; радіотелефоніст; пожежник; акумуляторник; телеграфіст.

корабельний склад: командир відділення; старший рульовий; моторист; машиніст; електрик; радіометрист; мінер; сигнальник; старший оператор