Ставки орендної плати за землі державної власності повинні відповідати чинному законодавству

Захист інтересів держави у сфері земельних відносин є пріоритетним напрямом представницької діяльності органів прокуратури. Прокуратура району систематично вживає заходів реагування на порушення, які завдають шкоди державі та територіальній громаді району у вказаній сфері.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Прокуратурою району звернуто увагу на відповідність ставок орендної плати у договорах оренди земельних ділянок державної власності чинному земельному та податковому законодавству. За результатами опрацювання інформацій відділу держземагенства, податкової інспекції, районної державної адміністрації, сільських рад заявлено 3 позови про приведення умов договорів оренди земельних ділянок державної власності до вимог чинного законодавства. Слід відзначити, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 року внесено зміни до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3-х відсотків нормативної грошової оцінки. Однак, як встановлено, не всі користувачі земель дотримуються вимог, встановлених законом.

До прикладу, одне із сільськогосподарських господарств району використовує земельні ділянки загальною площею 34 га багаторічних насаджень, за які сплачувало 1,5 відсотки грошової оцінки угідь: 239 грн. за 1 га багаторічних насаджень у рік.

Господарським судом Черкаської області позовні заяви прокурора району задоволено, відтак орендна плата за землі буде вдвічі вищою, що зумовить збільшення надходження коштів до місцевого бюджету.

Звертаємо увагу всіх користувачів земель державної і комунальної власності на термінову необхідність провести роботу щодо якнайшвидшого укладання додаткових угод до договорів оренди землі в частині встановлення орендної плати в розмірі не менше 3% від визначеної відповідно до законодавства проіндексованої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та поступового збільшення цієї плати з метою наповнення місцевих бюджетів.

Прокуратурою району і надалі вживатимуться заходи, щодо усунення порушень, які допускаються у сфері земельних відносин недобросовісними орендарями!

Сергій КРАВЧЕНКО, прокурор Шполянського району.