«Ставки розбрату»: у Матусівській громаді перевірять законність оренди водойм

Питання оренди матусівських ставків уже не один рік викликає обурення жителів громади. Селян турбує не лише законність передачі водойм в оренду приватникам, а й те, що орендарі суттєво обмежують можливість людей рибалити та відпочивати на берегах мальовничих матусівських ставків. Одним з них є став «Скарбовий». Підприємець Віктор Денисенко стверджує, що водойму взяв в оренду в законний спосіб та вклав чимало коштів у його відтворення. Місцеві ж активісти зауважують, що ставок незаконно передали в оренду за часів минулої влади і вимагають у нинішнього керівництва громади розірвати цей договір. На чиєму боці правда, з’ясовувала “Шполяночка +”.

«Пристрасті» навколо матусівських ставків не вщухають уже не один рік. Через них у Матусові вже доходило, навіть, до бійок. За словами активістів: «минула влада начудила поповній». 

Одним із яскравих прикладів став випадок, коли у травні 2020 року місцеві чиновники хотіли продати гідротехнічні споруди сільського ставу «Натягайлівський» площею 37 гектарів, всупереч тому, що такі споруди суворо заборонено віддавати в приватні руки. Тодішні керівники ОТГ навіть встигли укласти договір купівлі-продажу з місцевим фермерським господарством на суму 179 тисяч гривень. Коли реальна вартість таких споруд складає майже 7 мільйонів гривень. 

Після розголосу, який надали цій «оборудці» місцеві активісти та втручанню прокуратури, рішення сільської ради було визнано незаконним, а договір на купівлю-продаж скасовано.

Ще одним неправомірним договором вважають активісти і договір оренди ставу «Скарбовий». Місцеві любителі риболовлі скаржаться на місцевого підприємця Віктора Денисенка, який з їх слів обмежує доступ до “Скарбового” та не дає рибалкам ловити рибу. Влітку обурені селяни навіть оголосили “сходку” села, щоб розв'язати це питання, проте воно так і  залишилось відкритим.

Після обрання нового керівництва ОТГ на місцевих виборах у жовтні минулого року, сільський актив продовжив наполягати на розірванні договору оренди з підприємцем.

Сам же Віктор Денисенко наполягає, що отримав у оренду “Скарбовий” на 25 років у законний спосіб та за минулий рік вклав у нього понад 100 тисяч гривень.

– Я став переможцем, згідно з протоколом земельних торгів по продажу права оренди земельної ділянки. Після цього, 17.03.2020 був підписаний Договір оренди водного об’єкта між мною та Матусівською сільською радою на термін 25 років. Згідно з договором аукціону я, як переможець торгів, в триденний строк оплатив орендну плату за рік вперед: за землю – 29,9 тисячі гривень, за воду – 8 тисяч гривень та повністю оплатив витрати, які понесли організації та Матусівська сільська рада на виготовлення документації та підготовку і проведення аукціону – 76,5 тисячі гривень, на що є підтвердження (банківські квитанції). Договір оренди був належним чином зареєстрований та переданий мені згідно з актом приймання-передачі, – розповідає підприємець.

Чоловік зауважує, що займався й доброустроєм навколо ставу, хоча це не входило до його обов’язків.  

– Кілька разів на рік я обкошував, загрібав, прибирав  близько 2 га прибережної зони, установив 5 баків для сміття, змайстрував для відпочинку жителям стіл з лавами, відремонтовував дерев’яний настил до вежі. Для очистки води ставка було завезено понад 10 тонн негашеного вапна, а із дна вивезено 2 тракторні причепи сміття. Крім того, став зариблено коропом, товстолобом, амуром та карасем. Все це за власні кошти, – зауважує пан Денисенко.

Наголошує підприємець і на тому, що інформація, яку розповсюджують у громаді щодо незаконності його документів оренди на став є абсолютно недостовірною.

– Є група осіб, які підбурюють людей і розповсюджують інформацію про незаконність оренди ставу «Скарбовий», хоча це не підтверджується жодним документом, крім їх слів, – зазначає підприємець. –  Не знайшли порушень ні в Державній екологічній інспекції, ні в Державному агентстві водних ресурсів, про що свідчать акти перевірок.

Хочуть розв’язати проблему та зняти напругу в громаді і в керівництві Матусівської ОТГ. В сільській раді не приховують, що проблема не нова і ставки були віддані в оренду ще за попередніх керівників ОТГ. 

Керівник юридичного відділу Матусівської сільської ради ОТГ Володимир Слободяник повідомив журналістам “Шполяночки +”, що для вивчення ситуації на сесії Матусівської сільської ради від 19 березня 2021 року прийнято рішення про ініціювання Матусівською сільською радою створення комісії у складі представників ініціативної групи (активних представників жителів громади), орендарів водних об’єктів та за підтримки представників апарату Матусівської сільської ради. Завданням комісії є вивчення документації по оренді ставків «Скарбовий» та «Натягайлівський» та по результатах роботи прийняти відповідні рішення щодо остаточного вирішення ситуації.

– До нас неодноразово зверталася група активістів Матусова зі скаргами на орендарів сільських ставків,  що ті порушують їх права та не дають нормально рибалити. Активісти наполягають на тому, що водойми передавалися в оренду у незаконний спосіб. Аби уникнути інсинуацій та зайвих звинувачень у заангажованості, Матусівською сільською радою і було вирішено ініціювати створення комісії, яка вивчить ситуацію та розбереться у законності укладених угод та поставить крапку у цьому «протистоянні». Хочемо зробити все максимально публічно та прозоро, – говорить юрист.

Думка людей обов’язково буде врахована, наголошує і голова Матусівської ОТГ Леся Шаповал. Проте, все має бути по закону.

– Проблема не нова, як і доводи обох сторін. Проте, я хочу аби всі зрозуміли, що ера беззаконних рішень в Матусівській ОТГ закінчилась з обранням мене на посаду сільського голови! Я розумію бажання активістів чим швидше і в будь-який спосіб розірвати ці договори оренди, проте для цього мають бути законні підстави. Бо комусь: «розірви і крапка», а нам потім плати великі штрафи і компенсації з місцевого бюджету Матусівської ОТГ. На мою думку, громада має максимально і в рамках закону використовувати всі свої ресурси, для наповнення місцевого бюджету, адже основним завданням місцевої влади є розвиток і процвітання громади, – каже пані Шаповал.