Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому законопроєкт №7029 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками».
До змін у цій сфері закликав народний депутат Андрій Стріхарський з трибуни Верховної Ради. Розповів, що ухвалений документ передбачає низку реформ, які відкриють додаткові можливості мешканцям багатоквартирних будинків:
• зниження кворуму з 75% до 50% + голосів, за рішенням ОСББ;
• можливість мешканцям дистанційно брати участь у зборах;
• можливість повідомляти співвласників про збори за допомогою сучасних каналів звʼязку;
• врегульовані повноваження правління на період воєнного стану та післявоєнного періоду;
• врегульоване питання щодо забезпечення ОСББ проєктною документацією та виконання гарантійних зобов'язань щодо будівельних робіт;
• врегульовано питання самостійного управління мешканцями спільним майном за власний кошт;
• ОСББ надано більше ніж 3 роки для приведення установчих документів до вимог цього закону.
Ці зміни зроблять управління багатоквартирними будинками більш ефективним і прозорим. До того ж нормами законопроєкту врегульовано складні ситуації, викликані війною, коли люди були вимушені залишити свої домівки і не можуть брати участь у погодженні важливих для будинку та його мешканців рішень.
«Сьогодні велика частина співвласників будинків роз’їхались і мешкають в інших областях або навіть країнах. Нагадаю, що кількість внутрішніх переселенців перевищує 7 млн громадян і ще понад 4 млн осіб зареєструвалися для отримання тимчасового захисту у Європі. У цих умовах у нас є всі можливості застосовувати сучасні технології для погодження важливих рішень — збори по відеозв’язку, інформування про них електронною поштою, підпис за допомогою ЕЦП тощо» — вважає Андрій Стріхарський.
Крім того, знижено поріг для прийняття рішень з низки питань з 2/3 до 1/2 + голосів. При цьому це питання може регулюватися статутом ОСББ. Раніше прийняття рішень співвласників багатоквартирного будинку на зборах викликало багато складнощів через таку завищену кількість необхідних голосів. Однак законопроєкт №7029 врегульовує це питання.
Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування вклав значні зусилля в створення та доопрацювання законопроєкту №7029. На думку Андрія Стріхарського, цифровізація в цій сфері давно назріла, а в теперішніх умовах — є нагальною потребою: «У нас є сучасні інструменти та технології, які здатні покращити багато процесів в розбудові країни. Ми будемо й надалі використовувати їх для наших громадян».