Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання, на яке хворіють як люди, незалежно від статі, віку та соціального становища, так і тварини. Останнім часом, за інформацією медиків, захворюваність на туберкульоз зросла, тож «Шполяночка+» звернулась до медичних та ветеринарних фахівців, аби ті детальніше розповіли про небезпеку захворювання та його профілактику.
Чому туберкульоз – небезпечне захворювання
Найчастіше туберкульоз розвивається в легенях, але може вражати усі органи і системи організму людини.
Збудником туберкульозу є мікобактерія туберкульозу (паличка Коха), яка, потрапляючи в довкілля, залишається небезпечною до 6 місяців.
Зараження відбувається через дихальні шляхи, шкіру, слизові оболонки при контакті з хворою на відкриту форму туберкульозу людиною, яка виділяє палички Коха при кашлі, чханні, розмові, спльовуванні мокроти, або через шлунково-кишковий тракт при вживанні м’яса і молока хворих тварин.
Захворювання розвивається, якщо у людини, до організму якої потрапили мікобактерії туберкульозу, знижений імунітет, внаслідок тривалого стресу, депресії, виразкової хвороби, цукрового діабету, захворювання щитоподібної залози, травм, а також поганого харчування, незадовільних житлових умов, виснажливої праці тощо.
За перший квартал 2023 року зросла захворюваність на туберкульоз. У Шполянській та Матусівській ОТГ захворіло 8 пацієнтів (за аналогічний період 2022 року не було жодного випадку туберкульозу). Виявлено 2 випадки в Сигнаївці та по одному в Лебедині, Матусові, Топильній, Василькові, Скотаревому та Соболівці. З них один пацієнт помер, тому що занадто пізно звернувся по медичну допомогу, – зазначає шполянський лікар-фтизіатр Тетяна Набережня. – Серед пацієнтів є одна дитина. Станом на квітень 2023 року активну форму туберкульозу лікують 21 пацієнт, з них тривале лікування хіміорезистентного туберкульозу до двох років мають 11 осіб.
Ознаки захворювання на туберкульоз
Стійкий кашель (більше трьох тижнів) з виділенням мокроти або кровохаркання, задуха; швидка втомлюваність, зниження працездатності, нездужання, слабкість; надмірне потовиділення, особливо вночі; втрата апетиту та надмірне безпричинне схуднення; підвищення температури тіла без видимих причин більше 5–7 днів.
Якщо ви маєте такі симптоми, негайно звертайтеся до свого сімейного лікаря, або в кабінет № 14 поліклінічного відділення лікарні, – наголошує лікарка.
Будь-яку інформацію з приводу туберкульозу можна отримати телефоном: 2-02-72.
Що робити при виявленні хворого на туберкульоз
При виявленні хворого на туберкульоз, який потребує госпіталізації, після відбуття його для лікування в спеціалізовані медичні заклади, осередок захворювання підлягає заключній дезінфекції, наголошує завідувачка Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко. – При залишенні хворого лікуватися в домашніх умовах особам, які за ним доглядають, за консультаціями медичних працівників, необхідно проводити поточну дезінфекцію з використанням дезінфікуючих засобів – 5% розчину хлораміну, «Дезанол-Хлор» та інших, дозволених до використання в Україні. Хворого потрібно ізолювати в окрему кімнату, яка добре провітрюється, виділити йому окремий посуд, який після вживання їжі слід прокип’ятити в 2% розчині соди. Обов’язково проводити щоденне вологе прибирання в кімнаті. Виділення хворого, предмети, якими він користується, також підлягають дезінфекції.
Щеплення та особиста гігієна – на першому місці
Найважливішим заходом в профілактиці захворювання є своєчасно проведена імунізація новонароджених дітей, яка проводиться в пологових закладах. Але, як констатує лікарка, на жаль, є ще батьки-відмовники від щеплень, які наражають своїх дітей на небезпеку.
Велике значення має раннє виявлення інфікування дітей за допомогою туберкулінових проб; підлітків, дорослих – через флюорографічне обстеження та проведення своєчасних лікувально-профілактичних заходів з метою запобігання розвитку хвороби.
Із метою профілактики зараження туберкульозною інфекцією всім громадянам слід ретельно дотримуватись правил особистої гігієни (в тім числі при догляді за домашніми тваринами), збалансованого харчування та режиму сну.
Відмовтесь від шкідливих звичок, особливо паління, – закликають фахівці.– Ретельно мийте фрукти, овочі, зелень, особливо куплені на ринку чи в місцях несанкціонованої торгівлі під відкритим небом. Молоко та молочні продукти, придбані у приватних осіб, підлягають термічній обробці. Забруднитись зараженим пилом можуть будь-які продукти харчування, які реалізуються з порушенням санітарно-гігієнічних правил, особливо це стосується ковбасних, інших виробів з м’яса та риби, хлібобулочних виробів, торгівля якими дозволяється лише в закритих приміщеннях.
У низці випадків це, як відмічає Марія Михайленко, – один із наслідків тимчасової відсутності відповідного державного нагляду за дотриманням санітарно-епідеміологічного режиму власниками об’єктів торгівлі та громадського харчування, проте він невдовзі повернеться. А поки що і внутрішній контроль «шкутильгає», як результат – більшість працівників прилавка обслуговують нас без проходження медичних оглядів, зокрема не тільки періодичних флюорографічних обстежень, а й при прийнятті на роботу.
Весняна диспансеризація тварин – обов’язкова
Зараз туберкульоз стає найпоширенішим захворюванням як серед людей, так і серед тварин, особливо ВРХ. Як зазначає завідувач Шполянського відділення Звенигородської РДЛВМ Володимир Овчаренко, за останні 20 років на території теперішніх Шполянської ОТГ, Матусівської та Лип’янської ТГ серед тварин та птиці це захворювання не реєструвалося. Спостерігалися лише позитивно реагуючі тварини на туберкулін при проведенні лабораторних досліджень від забитих позитивно реагуючих тварин із доставлених проб патматеріалу були виділені лише атипові форми мікобактерій, які ні тваринам, ні людям шкоди не приносять. Незабаром розпочнеться весняна диспансеризація тварин приватного сектору, тому власники тварин повинні усвідомлювати важливість всіх заходів ефективного забезпечення благополуччя тваринництва щодо туберкульозу та уникнення можливих негативних наслідків у разі їхнього невиконання. Згідно зі ст. 37 Закону України «Про ветеринарну медицину» власники тварин зобов’язані виконувати вимоги державних ветеринарних інспекторів щодо здійснення протиепізоотичних заходів, доставляти у визначене місце тварин, надавати лікарям ветеринарної медицини можливість проведення профілактичних заходів, повідомляти про закупівлю та продаж тварин, ідентифікувати їх та повністю досліджувати належних їм тварин на інфекційні захворювання, такі як туберкульоз, бруцельоз, лейкоз.