Вражає організм та призводить до інвалідності: на Шполянщині вже є випадок захворюваності після укусу кліща

На Черкащині погіршилась епідситуація з захворюваності на хворобу Лайма (бореліоз). Джерелом збудника є дрібні та великі ссавці – пацюки, миші, птахи та рептилії, а  носіями – іксодові кліщі. Останні свою активність проявляють з ранньої весни до пізньої осені. У 15,2% із 197 досліджених екземплярів кліщів, відловлених при проведенні епізоологічного обстеження територій парків в населених пунктах області, виявлено борелії.

«Шполяночка+» дізнавалася, яка ситуація на Шполянщині із цією небезпечною хворобою та що робити, аби не стати жертвою невидимого ворога.

За минулий рік на Черкащині зареєстровано майже 300 випадків захворювання. На Шполянщині в однієї людини вже підтверджено такий діагноз.

– У 2022 році в області було зареєстровано 283 випадки хвороби Лайма, за 4 місяці поточного року – 29, – розповідає завідувачка Шполянського  відділення Звенигородського районного  відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко. – У нашому регіоні щорічно реєструються випадки захворювань, у 2022 році було 6 та вже є 1 випадок у травні поточного року. За результатами  аналізу, проведеного ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ», територія Шполянщини, в тому числі Шполянської ОТГ (м. Шпола, села: Кримки, Капустине, Журавка, Лебедин, Лозуватка, Мар’янівка, Надточаївка, Скотареве, Топильна, Товмач) та Матусівської громади (с. Матусів) належить до ензоотичних територій по захворюваності на хворобу Лайма та природній інфікованості кліщів бореліями.

Кліщі, які переносять цю бактерію, можуть бути присутніми у лісах, парках і високогір'ї. Носії живуть у високій траві, листяних горах та гіллястому лісі і можуть опинитися на людях і тваринах, коли вони проходять повз них.

– Для встановлення інфікованості кліщів бореліями та збудниками туляремії в поточному році фахівці Шполянського відділення Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКП МОЗ» також долучились до їхнього відлову, – продовжує пані Марія. – За результатами  досліджень, кліщі, відловлені в травні  на території місця відпочинку, розташованого у лісі «Довжик», біля автодороги Шпола–Лебедин, інфіковані бореліями. Саме в цьому місці зупинились відпочити жителі Шполи, з яких одна людина  захворіла. 

Хвороба Лайма, або кліщовий бореліоз – це одне з небезпечних інфекційних захворювань, яке за відсутності лікування на ранніх стадіях призводить до враження шкіри, суглобів, м’язів, нервової та серцево-судинної системи і навіть інвалідності.

– Першим проявом хвороби є почервоніння на місці присмоктування кліща, з’являється невелика червона пляма, що швидко колоподібно збільшується та мігрує на інші частини тіла,  – пояснює фахівчиня. – З’являється головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща, протягом доби вірогідність інфікування  досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Від хворої людини до  здорової це захворювання не передається.

З метою попередження епідемічних ускладнень з зооантропонозних особливо небезпечних інфекцій, в тому числі і хвороби Лайма, серед населення та тварин необхідно систематично проводити ефективні заходи щодо  покращення санітарного стану територій парків, місць відпочинку, прибережних зон та присадибних ділянок.

– З метою зменшення чисельності іксодових кліщів, враховуючи, що гризуни є їхніми годувальниками, важливе значення має систематичне проведення дератизаційних заходів, – наголошує Марія Михайленко. – До речі, лише 35,8% підприємств торгівлі та громадського харчування регіону забезпечують належну боротьбу з гризунами, не проводиться дератизація прибережних зон місцевих водойм.

Одним із ефективних заходів проти укусів кліщів є використання під час відпочинку на природі чи певних видах робіт репелентів, одяг має бути світлих тонів, з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, голову потрібно покрити головним убором, прибравши під нього волосся. Після повернення додому слід зняти та оглянути свій одяг, тіло, свіжозібрані рослини, інші предмети, на яких можуть знаходитись кліщі, а також тваринок, зокрема собак, яких їхні власники вигулюють в таких місцях.

– У випадку, коли кліщ присмоктався, слід діяти так: для його видалення зверніться до найближчого медичного закладу, при неможливості – зніміть самостійно, дуже обережно, щоб не обірвати хоботок, змастивши будь-яким жиром, – навчає фахівець. – Пінцетом чи петлею з нитки, закріпленої між хоботком кліща та шкірою людини, повільно розхитуючи, витягніть разом з хоботком. Місце укусу продезінфікуйте 70% спиртом, 5% розчином йоду чи іншою спиртовмісною речовиною, руки ретельно вимийте з милом, зверніться до  сімейного лікаря для вирішення питання необхідності профілактики хвороби. Якщо кліщ живий, за бажанням, його можна дослідити в найближчих лабораторіях особливо небезпечних інфекцій, зокрема в ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ». Покладіть його в чисту ємність, яка щільно закривається, зі злегка зволоженим шматочком вати чи паперової серветки на денці та відправте на дослідження до лабораторії. Якщо це не можливо, то кліща слід спалити або залити окропом.

Від кліщів страждають не тільки люди, а й тварини. Корова чи свиня теж можуть захворіти після укусів і навіть загинути.

Нерідко шполяни по своїх собаках могли помітити, що тіповодять себе в’яло, втрачають апетит і не вилазять з буди. Якщо собака так поводить себе навесні, можна бути певними, що причина у так званій «кліщовій» хворобі (по науковому – піроплазмоз). Хвороба передається через укуси кліщів і руйнує червоні кров’яні тільця тварини. Це призводить до виснаження організму і, як наслідок, до смерті.

– Гуляючи днями зі своїм чотирилапим другом навколо Красного ставка, вилучив у нього близько 15 кліщів, які вже збиралися присмоктуватися до тіла тваринки, – розповідає шполянин Володимир. –  Кліщі просто вистрибували з трави  на собаку. Тепер придбав у ветаптеці  спрей, який відлякує цих гризунів, і стараємося не гуляти там, де є висока нескошена трава. Після прогулянки обов’язково оглядаю тваринку.

Як зазначають фахівці, навесні випадки зараження тварин від кліщів частішають – якраз зараз рівень небезпеки дуже високий.

Аби врятувати тварину, кліща потрібно видалити. Можна звернутися до фахівця, а можна й самому це зробити, дотримуючись тих же правил, що і у випадку з людьми. Водночас видалення не означає, що тварина не заразиться, бо це відбувається в момент укусу разом із потраплянням слини кліща в кров.

Щоб уникнути потрапляння кліщів на вашу тварину, ось декілька порад:

- Перевіряйте тварину після прогулянок: після кожної прогулянки або перебування на відкритих просторах уважно огляньте шерсть своєї тварини, особливо у вухах, пахвинах та інших місцях, де кліщі можуть приховуватися.

- Використовуйте протикліщові засоби. Існують спеціальні засоби для тварин, такі як спреї, краплі або ошийники. Зверніться до ветеринара, щоб отримати рекомендації та підказки щодо використання цих засобів..

- Уникайте високотрав'янистих і лісових місць: деякі місця, такі як ліси, зарослі травою та кущі, є улюбленими місцями життя та активності кліщів. Намагайтеся уникати таких місць під час прогулянок з твариною, особливо в пік кліщової активності. Регулярно обробляйте своє подвір'я спеціальними засобами. Убезпечивши тварину від потрапляння на неї кліщів, власник цим самим і себе захистить, адже нерідко переносники хвороби Лайма перестрибують на людське тіло саме з домашніх улюбленців.