Субсидії по-новому: що зміниться у грудні?

Зима, як кажуть, партнерка субсидій. З настанням холодів до платіжок додається ще й «кругленька» сума за опалення, для багатьох родин, особливо у нинішніх умовах, непідйомна. Тому багато хто задумується про житлові субсидії. Із 1 грудня призначатиме й виплачуватиме субсидії та пільги малозабезпеченим громадянам Пенсійний фонд, а не Фонд соціального страхування, як це було раніше. Що зміниться для споживачів, чи претендують на субсидії переселенці та ті, хто виїхали за кордон, і чи вистачить коштів для всіх охочих  – з’ясовувала «Шполяночка+».

Що зміниться

Із першого грудня 2022 року Пенсійний фонд буде і призначати, і виплачувати субсидії та пільги, пояснив керівник Шполянського сервісного центру Пенсійного фонду Борис Курінний. Проте, за його словами, передача функцій адміністрування житлових субсидій та пільг відбудеться поетапно.

 «Із жовтня 2022 року Фонд уже здійснює виплату призначених органами соціального захисту населення житлових субсидій та пільг. Виплата проводиться незалежно від того, чи є субсидіант (пільговик) пенсіонером, чи ні», – зазначив він.

Всі дані для виплат, додав Борис Курінний, надходять до Фонду у електронному вигляді.  

«Наголошуємо, що до 1 грудня 2022 року порядок звернення за призначенням субсидій та механізм призначення не змінюється. Прийом документів від громадян та призначення субсидій і пільг у жовтні-листопаді продовжують здійснювати ЦНАПи місцевих громад та органи соціального захисту населення. А вже з грудня 2022 року призначати і виплачувати субсидії та пільги буде Пенсійний фонд України, який працює за екстериторіальним принципом. Тобто подавати документи можна буде незалежно від місця проживання громадян», – пояснив він.

 Подача документів громадянами, як і раніше, буде проходити через ЦНАПи органів місцевого самоврядування, які потім в електронному вигляді направлятимуть їх до Пенсійного фонду.

Незмінним залишиться і спосіб виплати пільг: на банківський рахунок або через пошту.

Наразі органи Пенсійного фонду формують підрозділи для нарахування субсидій та пільг та тестують відповідне програмне забезпечення. Нові відділи створюються за рахунок існуючої штатної чисельності. Також за рахунок вакансій фонд буде залучати до цієї роботи і фахівців соцзахисту, які мають відповідний досвід.

Для тих, хто втратив роботу

У зв’язку з військовою агресією росії проти України багато людей залишилися без роботи.  Тому багатьох цікавить питання чи може розраховувати на субсидію людина, яка втратила роботу у період дії воєнного стану в Україні? 

Можна, пояснюють у Мінсоцполітики. Люди, які втратили роботу у період дії воєнного стану в Україні, забезпечуються державною підтримкою на оплату житлово-комунальних послуг.

Субсидія надається людині, яка звільнена з роботи. При цьому її зарплата не враховується при призначенні субсидії.

За житловою субсидію можна звернутися в будь-який період року, якщо ви не в змозі оплачувати житлово-комунальні послуги. Для розрахунку житлової субсидії з початку опалювального сезону (жовтень) враховується дохід за І – ІІ квартали. 

Однією з умов для призначення субсидії є наявність у працездатних людей  доходів у розмірі не менше мінімальної заробітної плати та сплата єдиного соціального внеску (ЄСВ). Водночас у випадку відсутності доходу та сплати ЄСВ вона може призначатися, якщо людина  протягом періоду, за який враховуються доходи, не менше місяця була зареєстрована у Державній службі зайнятості як безробітна і отримує допомогу по безробіттю. При цьому при розрахунку враховується розмір цієї допомоги, а не сума отриманої  зарплати за попереднім місцем роботи. Такий підхід дозволяє отримати належну допомогу на оплату житлово-комунальних послуг, адже що нижчі доходи, то більшим є розмір виплати.

Як бути з переселенцями?

Оскільки війна зрушила з насиджених місць мільйони людей, при призначенні субсидій діятиме екстериторіальний принцип призначення допомоги.

Що це означає ? Приміром, якщо з області багато людей виїхали, а також є тимчасово окуповані території, або ж частина територіальних громад перебуває в зоні ведення бойових дій або ракетних обстрілів, то, згідно з екстериторіальним принципом, людина, яка має там помешкання, а нині проживає в іншому місці, може звернутися до органів Пенсійного фонду або до Центру надання адмінпослуг щодо призначення субсидій та пільг, не прив’язуючись до територіального розташування домогосподарства.

Наприклад, громадяни, які проживають в Донецькій чи Київській області, зможуть звернутися за її призначенням у Сумах чи Львові.

За словами заступника Міністра соціальної політики України Віталія Музиченка, на сьогодні 2,4 мільйони домогосподарств отримують безповоротну адресну державну соціальну допомогу у вигляді житлових субсидій. 

«З них близько 220 тисяч знаходиться на тимчасово-окупованих територіях або там, де органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування не мають можливість виконувати свої функції. Нарахування здійснюються за окремою процедурою відповідно до Постанови Уряду за № 215, зокрема, на підставі останньої наявної інформації в централізованих базах даних стосовно отримувачів. Це січень 2022 року – повідомив пан Музиченко.

Виїзд за кордон не стане на заваді

Змінилося призначення субсидій і тим, хто виїхав за межі країни.

 Так, раніше житлова субсидія не призначалася тим людям, які перебували за кордоном загалом понад 60 днів. До цього періоду за кордоном не входять дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років за кордоном, якщо це підтверджують відповідні документи.

Тепер до цього пункту уряд додав і перебування за кордоном під час війни. Тож до 60-денного періоду не входять дні перебування за кордоном під час воєнного стану в Україні та два місяці після його припинення чи скасування.

Водночас соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб у період перебування їх за кордоном не розраховуються.

У будь-якому випадку не варто щось підтасовувати чи намагатися обдурити державні органи, сподіваючись, що нині не до контролю. І хоча й справді в період дії воєнного часу всі перевірки призупинено, проте відбувається верифікація та перевірка наявності двійників, аби той самий субсидіант не отримував виплати в різних областях.

У разі відмови в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про своє рішення протягом трьох календарних днів із дня його ухвалення. Водночас інформує про це рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис. У документі має бути зазначено причину відмови й порядок оскарження рішення через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або портал «Дія».

Скільки платитимуть

Прогнозується, що середній розмір субсидій складатиме 1700 – 1800 грн на місяць. У Міністерстві розвитку громад та територій України зазначають, що на період опалювального сезону в умовах війни державою запроваджено мораторій на підвищення тарифів на теплопостачання, що є дуже важливим, адже в структурі платіжних документів на сплату комунальних послуг витрати на теплопостачання в цей період складають 75%. Тож, очікується, що суми щомісячних витрат на житлово-комунальні послуги будуть прогнозовані та стабільні. При цьому, діє заборона Уряду щодо нарахування пені та штрафних санкцій за несвоєчасне внесення плати за спожиті житлово-комунальні послуги. Також заборонено відключати споживачів від комунальних послуг за порушення платіжної дисципліни.

За словами заступника Міністра Мінсоцполітики Віталія Музиченка, за житловими субсидіями щотижня додатково звертається в середньому 15–20 тисяч домогосподарств, що є нормальною практикою, враховуючи попередні періоди, коли кількість таких звернень могла сягати 30 тисяч. 

Чи вистачить коштів

Держава продовжить виплачувати українцям субсидії у 2023 році. На це Кабмін заклав кошти. Якщо ж закладених грошей бракуватиме, уряд зробить перерозподіл. Про це заявила міністр соціальної політики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону, повідомив «Главком». 

«Субсидії у нас заплановано наступного року на 37 мільярдів. Ми впевнені, що цих коштів вистачить», – сказала Жолнович.

Міністерка нагадала, що житлові субсидії можуть отримати всі люди, витрати яких на комуналку перевищують у різних випадках 10 чи 15% доходів.

«Розрахунок іде від домогосподарства, і там залежить, хто скільки отримує, така субсидія і розраховується», – додала урядовиця.

Відомо, що Кабінет міністрів України має намір виділити на 2023 рік на житлові субсидії 37,87 млрд грн, що на 9,2% менше, ніж у 2022 році (41,708 млрд грн).

Підготував Сергій Зубатов