Суспільна операція «Велике прибирання»

Благоустрій Шполянщини
забезпечують і дорослі, і малі

Хоч нинішня весна видалася холодною, все ж бажання навести чистоту в навколишньому середовищі у жителів Шполянщини не віднімеш. Дрібними кроками прагнемо досягати європейського зразка. Прагнемо, але залишається ще багато працювати над змінами перш за все у поведінці громадян. Продовжують, на жаль, засмучувати око стихійні смітники обабіч доріг та берегів Шполки. Однак більшість шполян наполегливо закликають до акцій за чистоту довкілля, демонструючи власний приклад участі у громадській толоці.

А толока нині видалася більш ніж завзятою. Днями з ходом робіт ознайомлювався голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко, який об’їжджав села Лозуватка, Терешки, Сердегівка, Бурти, Надточаївка, Сигнаївка, Станіславчик. Вздовж дороги кипіли роботи з обрізання порослі та сухостою, у парках згрібали листя, розпочалася побілка дерев та бордюр.

Разом прибирали минулої п’ятниці від сміття вулиці, висаджували дерева та квіти, наводили лад біля установ і підприємств працівники бюджетних установ.

— Це гарна нагода нагадати людям, що природу треба берегти, а не засипати її тонами сміття, — наголошує перший заступник голови Шполянської райдержадміністрації Юрій Козоріз. — А ще гірше перетворювати ліс на згарище, всіяний порожніми пляшками. Ми активно залучаємо до цієї толоки всіх працівників підприємств і установ. Закликаємо громадськість до наведення санітарного стану біля своїх будинків та присадибних ділянок. В цілому, це дає позитивний результат. Ми прибрали від сміття узбіччя доріг при в’їзді в місто з південного напрямку. Тільки з вулиці Миколи Амосова (де знаходиться центральна районна лікарня) було вивезено більше ніж 80 мішків сміття, — додав Юрій Козоріз.

Завзято прибирали територію рідної школи учні Сигнаївської ЗОШ, які дружно зорганізувалися у акцію наведення чистоти. Такі уроки праці є надзвичайно корисними для дітвори, адже вони доставляють задоволення від власної участі у суспільно-корисній справі

Дорогу у Матусові
відремонтували самотужки

А матусівська толока утворилася на вихідних позапланово. Збиралися провести вуличні збори на Благовіщення, щоб запланувати спільну роботу — дорогою по вулиці Дружби, де знаходиться 40 будинків, вже ні йти, ні їхати було неможливо. Але вирішили не відкладати і зібратися на суботник негайно. Як разом, то й гору перевернемо — саме таке натхнення дозволило за день дружнім матусянам із вулиці Дружби розрівняти дорогу та насипати «промой», звільнити територію від сміття. Трудилися і дорослі, і діти, отримавши велике задоволення від результату. Активістами-ініціаторами толоки стали Галина Левцунова, Іван Нарадько, Ольга Райнова, автомобіль для транспортування «промою» надав Володимир Шило.

Європейське місто —
це чистота і порядок

Ніхто не заперечуватиме, що головною умовою для визначення європейськості будь-якого населеного пункту є бездоганний порядок у всьому. Чисте довкілля — завдання номер один для всіх шполян, хто бажає бачити Шполу чистою і красивою. Тож у ці квітневі дні, з початком тепла, розпочалося масове прибирання вулиць і провулків, працівники комунальних підприємств «Благоустрій» і «Комунальник-сервіс» дбають про узбіччях доріг, ліквідовують старі і хворі, уражені омелою, дерева, створюють нові красиві клумби.

                                                         Посадка дерев у міському парку дитячого дозвілля.

Так, нещодавно висаджували квіти на клумбі біля готеля «Шпола-центр», поливали саджанці дерев у Шполянському парку дитячого дозвілля, підмітали вулицю Таранця, зрізали старі дерева поблизу Шполянської станції юних техніків.

— Міський голова Сергій Кравченко ніколи не дасть нам перепочити. Помічає все: де прибрати потрібно, де зрізати, де посадити, а де відремонтувати, — стверджує директор КП «Благоустрій» Микола Нарадько.

Біля цвинтаря будується
паркувальний майданчик
Нині у Шполі проводять роботи з облаштування безкоштовного паркувального майданчика. Ще в жовтні 2015 року на вулиці Нахімова біля кладовища жителі Шполи споглядали дуже негарну картину: високі чагарники, в яких виднілися старі вінки та штучні квіти, пластикові та залізні бляшанки, бите скло, папірці та обгортки від продуктів харчування. І все це присипане землею та бур’янами. Ще з осені все це прибрали та розпочали будівництво автостоянки. Допоміг у цьому депутат міської ради Михайло Богач.

Парковка матиме близько 200 місць, на яких усі жителі та гості міста зможуть залишати свої авто. Також біля неї встановлять лавочки та викопають криницю. Роботи планують завершити вже до кінця квітня.

Незабаром парк Слави
набуде оновленого вигляду

Великі сірі плити, розташовані на центральній алеї міського парку Слави, замінять тротуарною плиткою «старе місто». Також нею укладуть і інші алеї парку. За словами міського голови Сергія Кравченка капітальний ремонт алей мають закінчити вже до 9 травня. Нині ж коштом міської ради також проводиться робота із укладання плитки на площі Героїв Майдану.

Лісопосадки у нас безгоспні,
а отже — у народній власності

На останньому засіданні Громадської ради при Шполянській районної державної адміністрації з ініціативи управління агропромислового розвитку розглядалося питання надання дозволів на розчистку лісопосадок (підрізання гілок, вирізання порослі), які прилягають до орендованих земельних ділянок та людських паїв сільськогосподарського призначення. З’ясувалося, що нині не існує порядку контролю за лісопосадками, жодна організація, установа, гілка влади не підтвердила, що посадки знаходяться у її власності. Член ради Борис Кулик розповів, що коли розпайовувалася земля, посадки віддали на баланс комунального лісництво, яке згодом розпалося. Потім посадки повинні були бути передані Звенигородському лісництву, але цього не було здійснено і понині вони лишаються безгоспними. Коли створили комунальне підприємство «Держкомунлісгосп» у 2013 році, не передбачили механізму взяття на баланс цього підприємства, а отже — у комунальну власність, лісопосадки Шполянського району. Інші члени ради — Віктор Слюсар, Валерій Ласун, Олександр Присяжненко зазначили, що на території району безконтрольно вирізаються лісопосадки, чого немає в жодному з інших районів області. Тому потрібно вплинути на недопущення такої ситуації та притягнення винних до відповідальності. Вирішили розглянути це питання на сесії райради та звернутися до екологічної прокуратури щодо факту безконтрольного вирізання лісопосадок на території Шполянського району.

Ріжуть сухостій і обрізають дерева

Із ціллю оглянути стан лісопосадок при трасах кореспондент газети «Шполяночка+» побувала днями на декількох із них, пересвідчившись, що дійсно там триває вирізка порослі і сухостою, а також обрізання дерев. Такої розчистки не проводили багато років. Роботи проводять орендарі та одноосібники у прилеглих до земель посадках. Хто із совістю виконує це завдання, а хто ігнорує. Тому осередки доглянутих територій по дорозі змінюються на захаращені, де ніхто не брався за роботу.

                                                         Розчищення лісопосадок вздовж траси Черкаси—Умань.

Але там, де насадження розчищені, затримується погляд від задоволення, на мить уявивши Україну на рівні європейських традицій.

Так, керівник району Володимир Потапенко відмічає тих, хто в авангарді впевненого руху до Європи, хто наближає країну до цивілізованих стандартів життя — сільгоспвиробники Віктор Степовий, Михайло Богач, Андрій Скрипник, Сергій Бовсун, сільські голови Микола Шевченко, Сергій Ошовський, які особисто із пилкою в руках розчищали поросль на узбіччях доріг, що ведуть до Надточаївки та Сигнаївки. Відзначає також і жителів Веселого Кута, Лип’янки та інших сіл, де кипить робота з наведення благоустрою.

Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).