СВОЄ НАДВЕЧІР’Я ЗУСТРІЧАЮТЬ УДВОХ

«...Війна — найстрашніше, що може статися з країною. Ще донедавна нам здава лось, що вона далека і неможли­ва. Та ось вона несамовито дихає нам в спину, а її стогін, впереміш зі сльозами та кров’ю, гучно гримить в сьогоденні. Саме в такі хвилини за­гострено відчувається необхідність в спокійному майбутньому, саме в такі хвилини хочеться ще більше дякува­ти тим, хто захищає нашу країну за­раз і захистив її в минулому, ― пише нам в редакцію вчитель української мови та літератури Васильківського НВК Ольга Руденко.

― Учні школи Назар Невмивака, Роман Дранченко, Владислав Фуркало, Дмитро Тарарак напередодні 70-ої річниці Перемоги відвідали ветерана Другої світової війни Степана Петровича Шпицю, подякували ще раз за Перемогу та почули невигадані розповіді про війну. Хлопці замислено слухали історії ве­терана, а Степану Петровичу було приємно, що молодь не забуває його. Коли учень 10-го класу Назар Невми­вака під акомпанемент гітари вико­нав пісню про війну, на очах ветерана забриніла сльоза. Степан Петрович побажав хлопцям, щоб їм ніколи не довелося брати до рук зброю...».

Напередодні свята побувала в го­стях у ветерана і редакція нашої газе­ти. Степану Петровичу щойно випов­нилося 95 років. Шкода, що здоров’я вже підводить, та й дається взнаки отримана на війні контузія, але що ж поробиш... ― хвороби дозволу не питають... А спогади тих страшних років час од часу зринають у пам’яті ветерана війни.

...У 1941 році він пішов на війну. На Сумщині потрапив в оточення ворога і опинився в полоні. Згадує Степан Петрович, як їх, полонених, пригнали на Смілянський цукровий завод, як він втік і пішки добирався додому, у свій Васильків. Якийсь час переховувався, а в 1943 році знову пішов на фронт. На війні був танкістом, під Будапеш­том отримав контузію, лікувався у госпіталі, але все ж дійшов до Праги, де й зустрів Перемогу. Степан Петрович має багато на­город, та найдорожчою для нього є орден Червоної Зірки та медалі «За мужність», «За взяття Будапешту» та «За відвагу», їх бережно зберігає в окремій коробочці.

Важко далась ветеранам Перемо­га. Багато друзів полягло на фронтах війни. Тому ті, хто пережив її страшні роки, хто бачив смерть в обличчя, знають ціну Перемозі. Мало залиши­лося в живих солдатів Другої світової війни. І найбільше їм мріється, щоб ніхто не мав права зазіхнути на нашу незалежність і свободу, щоб їхні ону­ки і правнуки жили під мирним небом України.

Після війни Степан Петрович все життя працював у колгоспі механізатором, його дружина ― Васили­на Петрівна ― рільничою. Ростили дітей, трудилися на своїй землі.

...Ось так і прийшла до них старість. Ніби й непомітно, але над­то відчутний її важкий подих. Вже й дні тягнуться довше, ніж двадцять-тридцять років тому, та й ночі не такі короткі. А часом так дошкуляє без­соння, що за ніч оті всі думки й не передумаєш.

Роз’їхалися діти, онуки, нині ли­шень чекають на них у гості. Коли у дітей та онуків все ладиться, коли навідують вони своїх стареньких, коли здоров’я ще сяк-так, то й життя здається не таким сірим. Головне, що стрічають своє надвечір’я удвох.

Лариса БАЧИНСЬКА (фото автора).