Символ мінливості буття: ужгородська сакура цвіте у шполянському дворі

Багато хто з нас бував в Ужгороді, де росте найбільше японських дерев сакури, що масово розквітають наприкінці квітня – на початку травня і радують своїм рожевим цвітом багатьох містян і туристів, які спеціально приїздять до Ужгорода, щоб намилуватися цією красою. 

Ужгородські історики розповідають, що сакура з’явилася у місті в період чеської доби – з 1919 по 1939 роки, коли чеська влада активно вкладала кошти у розбудову мікрорайону Галагов (чеський центр міста). Там зараз цих дерев найбільше. До того ж, цей мікрорайон був болотистою місцевістю, мав особливий мікроклімат, який не сприяв багатьом рослинам, тому тут вирішили висаджувати сакури... 

Колишній житель Ужгорода, а нині шполянин – Михайло Олеан – вирішив створити маленький  куточок краси і біля свого під’їзду. Тож кілька років тому висадив дерево сакури, яка тепер щороку радує своєю красою і жителів цього будинку (знаходиться біля поліклініки), і тих, що навколо.

– Коли я вперше приїхав до Шполи, вона мені дуже сподобалась: гарне зелене місто, – розповідає пан Михайло. – Я загорівся внести і свою часточку в його розквіт  і вирішив  привезти сюди трішки своєї батьківщини, рідного Ужгорода. Років десять тому попросив брата знайти можливість переслати мені сакуру. Поряд з Ужгородом, у селі Оноківці, він знайшов садівника, що вирощує саджанці для міста і на продаж, придбав і передав мені саджанець сакури. На жаль, перший саджанець через два роки загинув. Мене це засмутило, але я вирішив спробувати ще раз (це було років 6–7 тому). Ужгородський садівник запропонував придбати більший саджанець. І все вдалося. Ось уже впродовж чотирьох років моя сакура цвіте. Цього року я обрізав дерево, щоб сформувати крону і щоб воно не росло занадто високим, бо сама сакура може мати висоту від двох до чотирьох поверхів. 

Росте сакура не лише у нашому дворі, вона є у багатьох шполян. Та у мене є мрія – щоб у місті з'явилася ціла алея цих дерев і радувала містян та туристів своєю красою.