Тарифи зростають – регіони «бунтують»: у владі обіцяють «справедливі» тарифи, проте без конкретики

З 1 січня 2021 року для населення суттєво зросли тарифи на використання газу та електроенергії. Це спричинило масові протести у різних містах та областях України. Влада постфактум намагається погасити хвилювання та обіцяє ефемерний «антикризовий план», а президент Зеленський стверджує, що доб’ється «справедливих тарифів». 

«Кінець епохи бідності?»

З понеділка у кількох українських містах провели акції протесту проти підвищення тарифів. Соціальні мережі заповнені закликами виходити на так званий «тарифний майдан». У Полтаві люди взагалі вимагали скасувати нові тарифи на газ та його транспортування, а також повернути пільговий тариф на електроенергію. Протестувальники прийшли під облраду з плакатами «Владо не бикуй» та запитанням «Кінець епохи бідності?» – відсилкою до передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського.

В Івано-Франківську також вийшли на вулицю, протестуючи проти підвищення ціни на газ.

– Чому в три з половиною рази на зимовий період підвищили тарифи? Нехай нам пояснять, чи це наш український газ, та з чим пов'язане підвищення, – розповідає одна з учасниць акції.

З аналогічними вимогами припинити підвищення цін на енергоносії виходили протестувальники у Сумах, Мелітополі, Херсоні, Вінниці, Кропивницькому, Львові, Прилуках, Краматорську, Харкові, Миколаєві, Чернігові.

В окремих населених пунктах, як у Хусті Закарпатської  області, Пирятині Київської області, Жмеринці, Гайсині, Тульчині та Брацлаві Вінницької області, селі Оршиця на межі Чернівецької та Івано-Франківської областей  люди перекривали дорогу, заявляючи, що готові стояти цілодобово допоки до їх вимог не дослухаються.

На Шполянщині теж невдоволені підняттям тарифів, але до відкритих акцій протесту люди ще не вдавались. Та в коментарях стверджують, що таке підняття суттєво погіршить фінансовий стан, особливо для пільгових категорій населення і пенсіонерів.

– Я хоча й отримую субсидію, але це підвищення суттєво вдарить по моєму гаманцю і мені, і більшості пенсіонерів, які отримують мінімальну пенсію, доведеться ще тугіше затягувати пасок і розподіляти свій бюджет таким чином, аби можна було хоча б елементарно виживати. З урахуванням зростання цін на товари широкого вжитку і харчування доведеться урізати витрати на них і левову частку своїх мізерних доходів віддавати за енергоносії, – розповіла у коментарі «Шполяночці+» 77-річна жителька Шполи пані Надія. 

Влада обіцяє план

– Від імені фракції «Слуга Народу» повідомляю, що ми готуємо план антикризових заходів для вирішення проблем, які можуть виникнути через підвищення тарифів. Він буде напрацьований і оприлюднений в найближчі дні, –  пообіцяв у понеділок голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. – Якщо потрібні будуть швидкі рішення – ми готові їх ухвалювати в будь-який час. Зараз маємо розібратися з тим, що відбулося, наскільки обґрунтоване підвищення і як у цій ситуації захистити людей.

Пізніше на це зреагував і президент Володимир Зеленський. Він зібрав «енергетичну нараду» з прем'єр-міністром, кількома міністрами та керівником свого офісу, на якій доручив «терміново розв'язати питання з тарифами на газ для населення».

– Тарифи на газ для населення мають бути справедливими. Ціна на газ зростає на ринку через погодні умови та інші причини, які склалися в Європі, і ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян, – наголосив Зеленський.

Про які саме рішення йдеться, наразі не уточнюють, але обіцяють, що вони будуть «системними».

– Юрій Вітренко представив попередній план із суттєвого зниження тарифів на газ та встановлення ціни, яка була б справедливою з точки зору споживача, – додають в офісі президента.

Ну а поки що населенню пропонується робити вибір між газопостачальниками, рекомендуючи акцентувати увагу на «Нафтогазі» як компанії з найнижчою тарифною сіткою.

Ще у грудні 2020 року під час робочої поїздки у Івано-Франківськ президент Зеленський заявляв, що в Україні з серпня запрацював ринок газу для населення, і тепер громадяни мають змогу вільно обрати собі постачальника газу з найвигіднішими умовами. На його переконання допомогти населенню заощадити на рахунках за газ можуть державні компанії, зокрема Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». 

На виконання доручення Президента України, під час наради з керівництвом Міненерго, НАК «Нафтогаз», НКРЕКП, Оператором ГТС та представниками Офісу Президента було напрацьовано два підходи, які дозволять суттєво знизити тарифи на газ для населення. 

Перший підхід — це формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах «мінус» транспортування газу до України», який пропонує Міністерство енергетики. Крім того, пропонується тимчасово обмежити маржу для газопостачальників. Очікуваний результат: суттєве зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил.

Другий підхід, який пропонує державна компанія «Нафтогаз», — це посилення конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить «Нафтогаз». Крім того, пропонується, аби газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що призведе до зниження тарифів у межах відкритих торгів. Очікуваний результат: посилення конкуренції та, як наслідок, суттєве зменшення платіжок для українців.

Житель міста Шполи, 50-річний Сергій перейшов на послуги «Нафтогазу» у листопаді 2020 року і каже, вже є суттєва економія.

– Я до переходу користувався послугами ТОВ «Черкасигаз Збут», але в них ціна за кубічний метр мінялась щомісяця і постійно зростала. Тому я вимушений був перейти на послуги ГК «Нафтогаз України». Їхній тариф складав 5,24 грн за один кубічний метр, у той час як у «Черкасигаз Збут» тариф був 8,77 грн за кубічний метр. І вже в грудні я заплатив десь 1890 грн за трохи більше ніж 350 кубів, заощадивши таким чином понад 700 грн, – каже пан Сергій.

Подорожчання газу та електрики

До 2021 року споживачі, які використовували до 100 кВт на годину за місяць, сплачували за тарифом 90 копійок за кожен. Хто споживав більше електрики, платив по 1,68 грн. Але з нового року електроернергія подорожчала – всі тепер платитимуть по 1,68 грн/кВт год, незалежно від споживання. Також українцям доведеться більше платити і за газ.

Разом з тим і «Нафтогаз» підвищуватиме вартість палива у своєму місячному тарифі на січень до 7,22 грн за кубометр. З 1 січня у більшості компаній, що доставляють газ до споживачів, також здорожчає ця послуга. 

Тож загалом із січня середня вартість газу з урахуванням доставки складатиме не менше 8–9 гривень за кубометр. Також варто чекати на певне подорожчання вартості централізованого опалення.

                                                                                   Підготував Сергій ЗУБАТОВ