У звичайному режимі термін оформлення ID-картки та закордонного паспорта (ЗП) складає 20 робочих днів, а в терміновому – 10 та 7 робочих днів відповідно. Наразі затримок із виготовленням біометричних документів немає, тому абсолютна більшість паспортів оформляється вчасно.
Однак іноді оформлення займає більше часу, і на паспорт доводиться чекати довше. Чому так відбувається, завідувачка Шполянського РС УДМС України в Черкаській області Валентина Щіпанська пояснює у своєрідному «віртуальному діалозі», питання для якого підказали щоденні запитання.
– Коли термін оформлення паспорта можуть продовжити?
– У більшості випадків це пов'язано з оформленням біометричного паспорта (ID або ЗП) на підставі паспорта-книжечки, виданого до 2014 року на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, в АР Крим і Севастополі. Ідентифікація особи, яка подала такий паспорт, проводиться за додатковими перевірками у передбаченому законодавством порядку.
– Ідентифікацію проходять тільки особи, які отримали паспорт на тимчасово окупованій території?
– Ні, це не так. Ідентифікація особи – у жодному разі не якась особлива чи «дискримінаційна» процедура. Так називається перевірка, яка підтверджує видачу паспорта громадянина України саме тій особі, яка його подає. Загалом, процедура ідентифікації є обов'язковою для всіх українських громадян, які звертаються для оформлення паспортного документа. Більш того, за діючими міжнародними правилами, документування паспортом неідентифікованої особи є просто неможливим. Водночас, тривалість процедури може бути різною - залежно від наявної інформації про особу в ЄДДР (Єдиний державний демографічний реєстр), відомчих картотеках та архівах ДМС.
– У чому особливість ідентифікації за паспортом, виданим на тимчасово окупованій території?
– На тимчасово окупованій території України підрозділи ДМС не здійснюють своїх повноважень, а відомчі паперові картотеки та архіви цих підрозділів втрачено. Саме тому Міграційна служба проводить додаткові перевірки за запитами до інших джерел: державних реєстрів, доступних інформаційних баз даних, у тому числі - інших відомств, установ та організацій.
– Як довго тривають перевірки?
– Для направлення запитів та опрацювання відповідей на них законодавством передбачено термін до 2-х місяців.
– Чи можна скоротити цей термін?
– Міграційна служба робить усе можливе, аби завершити необхідні перевірки у найкоротші строки. Значною мірою це залежить від додаткових документів, які надаються заявником і містять, зокрема, його фото. Важливо, що ДМС приймає до розгляду практично всі документи, які можуть підтвердити особу заявника, а також бере до уваги іншу повідомлену ним інформацію.
– Маю оформлену ID-картку, але перевірки тривали майже 2 місяці. Якщо замовлю закордонний паспорт – знову стільки ж чекати?
– Ні. Якщо громадянин України отримав хоча б один біометричний паспорт – це значить, що його персональні дані внесено до ЄДДР, а за такою інформацією особу ідентифікувати доволі просто. Тому додаткові перевірки у цьому випадку не проводяться.
– Я лише хочу вклеїти фото у 45 років, а мені кажуть, що потрібні перевірки. Чому так?
– Справді, законодавством це передбачено. Треба розуміти, що вклеювання фото – зовсім не формальна процедура. По суті, це оформлення нового документа. Тому обов’язково перевіряється особа заявника та його належність до громадянства України – так само, як при оформленні першого біометричного документа (ID-картки або ЗП).
– Чи є інші підстави для додаткових перевірок?
– Так, є. Наприклад, якщо особа досягла 18 років і звертається для оформлення паспорта вперше. У цьому випадку Міграційна служба зобов’язана провести процедуру встановлення особи – такий порядок передбачено законодавством, і це займає певний час. Інші випадки також зустрічаються, але працівники ДМС про них попереджають і пояснюють, з яких підстав паспорт може оформлюватися довше, ніж звичайно.