Цифри у платіжках — вчимося економити та бути незалежними від російського газу

Щойно стало відомо, що Україна хоче припинити залежність від російської газової кабали, одразу ж з’явились звинувачення в бік уряду, котрий має намір відібрати у народу останню копійку. Однак такі непопулярні дії — це європейське майбутнє наших дітей. Якщо вже хочемо бути насправді незалежними, то потрібно докласти до цього зусиль, процес впровадження реформ приємним бути не може.

Тож сьогодні кожного цікавить питання: «Скільки ж тепер платитимемо за газ і світло, послуги ЖКГ?». У квітні мають прийти платіжки, де вартість послуг буде пораховано по-новому. У Кабміні вже заявили, що в літній період ми протримаємось, використовуючи газ власного видобутку та реверсний з Європи. Чому ж тарифи не підвищували раніше? Відповідь традиційна для новітньої української історії: попередні уряди не хотіли втрачати політичні рейтинги і псувати стосунки з РФ. А олігархи не мали наміру позбуватись позахмарних прибутків, які отримували завдяки оборудкам на енергетичному ринку.

Україна, яка рік тому чітко заявила про свій намір зайняти належне місце серед європейських держав, має звикати жити за європейськими правилами. Тобто за послуги необхідно сплачувати їхню ринкову вартість. І аргумент про те, що зарплати у нас зовсім не європейські, у випадку із новими тарифами не спрацьовує: середньостатистичний німець чи іспанець змушений платити за газ у 3—4 рази більше, ніж українець. На Заході усі розуміють, що газ — такий самий товар, як овочі чи м’ясо. І політики там не «знижують» ціни на газ для населення, аби потім забрати різницю з державного бюджету.

Для того, щоб не лякали суми у платіжках, слід буде заощадливо використовувати газ, електроенергію та утеплювати будинки. Так робить, зрештою, весь цивілізований світ.

А як бути з тими, хто неспроможний оплатити всі рахунки за квартиру?

Уряд докорінно змінив підходи: з травня субсидії на оплату послуг ЖКГ розраховуватимуть на підставі прибутків родини. І отримати допомогу від держави зможе лише той, хто справді її потребує. Та й саме оформлення субсидії спрощене до мінімуму: у квітні українці отримають поштою не лише платіжки, а й бланки заяви та декларації про прибутки. Їх треба буде заповнити і відправити поштою — жодних черг у «соцзабезах» й іншої паперової тяганини. Чиновники профільного міністерства наголошують на тому, що запланованих коштів вистачить усім громадянам, які цього потребують: уряд до кінця року запланував виділити 25 млрд. грн, а це допомога 4 мільйонам українських родин (1 мільйон тим, які вже отримували, плюс 3 мільйони нових сімей). Адресна допомога жителям — це теж, до речі, європейська практика підтримки родин.

Очікується, що запровадження нової системи збільшить кількість отримувачів субсидій мало не увосьмеро, і допомогу держави отримуватимуть 48,1% українських домогосподарств
Після того, як ви відправите поштою заповнені бланки, через деякий час також поштою надійде відповідь про суму субсидії, що нарахована. Більше платнику робити нічого не потрібно, лише у випадку зміни адреси проживання, місця роботи, зарплати, коли з’являться додаткові доходи, про вихід на пенсію потрібно повідомляти. Тих, хто в декларації надав неправдиву інформацію, після перевірки за допомогою фіскальних органів поділять на дві групи: хто помилився, неточність виправлять, а хто свідомо збрехав (наприклад, не повідомив про додаткове місце роботи), субсидію знімуть, а нараховане змусять повернути, та ще й зі штрафом.

При нарахуванні субсидій відтепер НЕ враховуватимуть: наявності у власника ще одного житлового приміщення, автомобілів, житлового приміщення, зданого у найм, наявності зареєстрованих непрацюючих осіб, які не перебувають на обліку як безробітні. Враховуватимуть лише задекларовані особою і підтверджені фіскальною службою грошові доходи.

Щоб уникнути різноманітних зловживань, встановлено, що субсидія надається не на всю площу житла, а з розрахунку 13,65 кв. м на зареєстровану в помешканні особу та додатково ще 35,22 кв. м на всю родину. Наприклад, на сім’ю з двох осіб: 13,65х2+35,22=62,52 (кв. м).

Субсидії нараховуватимуть без урахування реально спожитих обсягів комунальних послуг, за певною формулою, індивідуально для кожної родини. Наприклад, в опалювальний сезон на 1 квадратний метр площі має припадати 7 кубічних метрів газу щомісячно. Таким чином, на обігрів, приміром, 40 квадратних метрів житла має витрачатися 280 кубічних метрів газу в місяць. 200 кубічних метрів коштуватимуть 720 грн. (по ціні 3,6 грн. за кубометр), ще 80 кубометрів — 574,96 грн. (по ціні 7,187 грн. за кубометр), разом майже 1300 грн. Приміром, ще 700 грн. нарахують за інші комунальні послуги. Разом — 2000 грн. на місяць.

Наприклад, якщо родина складається з однієї людини, що живе у згаданому 40-метровому помешканні й отримує встановлений державою на 2015 рік мінімальний дохід у 1176 грн, вона, за нормативами, має сплачувати за всі комунальні послуги не більше 7,5% від свого доходу, тобто близько 90 грн. Решту суми (1910 грн.) має компенсувати держава. Це і буде встановлена для нашого умовного громадянина субсидія, яку держава перерахує на його особовий рахунок.

Між іншим, розмір субсидії не зміниться від того, якщо громадянин витратить не 280 кубометрів газу в місяць, а 250 чи 350...

Юрій ГЛАДЕНКО.