Минулої осені в Шполянській ОТГ вперше відбувся конкурс соціальних проєктів з благоустрою «Творимо громаду разом». Ініціювали конкурс Шполянська міська рада за підтримки ВО «ЧЕРКАЩАНИ». Шполяни відгукнулись на заклик керівництва громади, а між шкільними командами-учасниками розгорнулися справжні баталії. Учні наполегливо взялися за зміни у своїх населених пунктах: майстрували, малювали, відновлювали, озеленювали. Зрештою, шляхом голосування обрали переможців. Проте, через карантинні обмеження в країні, скористатися головним призом – сертифікатом на поїздку до Межигір'я та «Музею води» – змогли лише нещодавно. Що там бачили та як "живуть" їхні проєкти зараз – школярі та педагоги розповіли "Шполяночці+".
Керівництво Шполянської міської ради відоме своїми цікавими ініціативами, особливо що стосується залучення молодого покоління до розвитку громади та місцевого самоврядування. До прикладу, Шполянська ОТГ чи не єдина в області де існує «Молодіжна рада». А минулого року тут пройшло одразу декілька молодіжних проєктів: «Будуємо Україну разом», коли місцеві та приїжджі волонтери оновлювали молодіжний простір біля Червоного ставу та «Творимо громаду разом», під час якого молодь реалізувала одразу кілька проєктів з благоустрою. Головним завданням для учнів та їх педагогів-наставників було розробити та реалізувати не лише оригінальні, а й корисні ідеї. Відтак, хтось облаштував стару зупинку, хтось "оживив" подвір'я своєї школи, перетворивши на сучасне місце для відпочинку, хтось виготовляв екомеблі – словом, підійшли до справи відповідально.
Голосування проходило в онлайн-форматі і тривало до 12 жовтня, а перше місце було вирішено розділити між двома учнівськими колективами – представниками міських та сільських шкіл.
Перше місце зайняли дві команди. Перша з них – "Зміна" Шполянської ЗОШ № 1. Її проєкт носив назву «Молодіжна talk-зона». Під керівництвом наставниці Наталії Лепенець учні власноруч облаштували із підручних матеріалів комфортну зону для відпочинку та спілкування.
Президент учнівського парламенту школи Єлизавета Вовк розповіла: участь у проєкті згуртувала школярів.
– Ми вчились приймати колективні рішення, діяти і працювати як одна команда. Тепер наша "Зона відпочинку" – улюблене місце учнів нашої школи – тут завжди людно, гамірно, весело, – розповіла дівчина.
Каже: учні хочуть, аби такі акції проводили ще, адже вони вже мають купу нових ідей.
Переможне перше місце зі "Зміною" розділила команда Іскренського НВК «Перспектива» з проєктом «Джерело життя". Діти поставили собі за мету відродити занедбану криницю, що знаходиться біля школи. І їм це успішно вдалося.
Глова учнівського самоврядування НВК Олександр Різник розповідає: вони не просто відремонтували цябрину, відреставрували кільце та озеленили територію біля криниці, а практично дали їй "нове життя". Керівник команди, заступник директора НВК Сергій Гливенко додав: цього року біля криниці зацвіла калина, а користується нею значна частина жителів села.
– Неабияку мотивацію вони отримали саме від односельців. У нас у селі проблеми з водою. Вода в низині "віддає" ставком, річкою, а у води з криниць такого присмаку немає, тому люди залюбки її п'ють. Ця криниця особливо популярна, бо відкрита для всіх охочих і знаходиться не на приватній території. Воду беруть, кому скільки потрібно, люди і досі дякують, – розповів Сергій Михайлович.
Якби не така реставрація, додав він, криничка "прожила" б ще максимум пару років і просто б завалилася.
Крім вдячності односельців, переможці отримали “подарунок із враженнями”. Депутат обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» вручив переможцям сертифікати на екскурсію в Межигір’я та Музей води в Києві, яку і було організовано минулого тижня. Хлопці та дівчата нарешті дочекались довгоочікуваної поїздки, яку доводилось декілька разів відкладати через карантинні обмеження в державі.
Наталя Лепенець, під керівництвом якої однією з команд-переможців стала "Зміна" Шполянської ЗОШ № 1, розповіла: поїздка сподобалася неабияк, і дітям, і наставникам.
– Дітям дали в дорогу перекус, воду, протягом подорожі ми не стояли в чергах на екскурсії, нас всюди чекали, бо знали, що ми приїдемо. Дякуємо нашому депутатові Анатолієві Ткаченку за таку можливість і чудову організацію, – розповіла вона. – В Межигір'ї найбільше вразила природа. Я особисто там була вперше, як і більшість школярів.
Ще, додала Наталія Леонідівна, дітям сподобалася велика кількість тварин. На домашніх, каже, особливо не заглядалися, бо таких і вдома бачать, а от за павичами і страусами спостерігали з цікавістю. Вразили і зайці, які бігали по алеях, не ховаючись, і різні птахи.
Діти ходили босоніж по площадці для гольфу, годували з рук лебедів, стріляли з арбалетів і луків та багато фотографувалися.
– У Межигір’ї ми розділилися на групи. Біля мене ходили хлопці. Підлітка-хлопця ще спробуй змусити сфотографуватися, а тут вони робили це самі, настільки їм було цікаво все навколо, – розповіла педагог.
Дев'ятикласниця Ярослава Стеценко розповіла: була в захваті від краси, яку побачила в Межигір'ї. Особливо сподобалося, як квітує все у парку. Її одноліток Станіслав Музика каже: теж дуже сподобалася природа, особливо краєвиди на Дніпро.
– Несподіванкою стало те, там є безліч птахів і тварин, які зовсім не бояться людей, – каже хлопець.
Гурома Олександр, учень 10 класу Іскренського НВК, каже: йому теж дуже сподобалась екскурсія до Межигір'я. Особливо запам'яталися змагання по стрільбі з лука й арбалета, а ще – місцеві тварини.
Згодом діти побували і в центрі столиці: на Інститутській, у Маріїнському парку та «Музеї води».
Школярка Каріна Кукуруза розповіла: разом з друзями на якісь декілька годин відчула себе мешканкою столиці.
– Цікаво було зустріти знамениту балерину Катерину Кухар, українську кінозірку Дарію Петрожицьку. Дуже сподобалась набережна, якою в'їжджали у місто, прогулянка Маріїнським парком, де спостерігали за виступами вуличних музикантів, – розповіла дівчинка.
А от Дмитрові Куценку найбільше запам'ятався "Музей води": там, крім екскурсії, учні разом "будували вулкан" та побували всередині мильної бульбашки.
Під час прогулянки Києвом школярі доторкнулись до однієї з найболючіших сторінок нашої історії – відвідали місце, де першим від пострілу загинув майданівець Сергій Нігоян.
Керівник Іскренської групи, заступник директора НВК Сергій Гливенко розповів: дітям неабияк сподобалася екскурсія до резиденції колишнього президента-втікача. Не менше їх вразив похід по таких, уже історичних місцях.
– Були на місцях, де розстрілювали майданівців, де куля влучила у Сергія Нігояна, біля стели. Крім того, на Хрещатику, скляному мості. Дехто з дітей був у столиці вперше, вони були зачаровані красою міста. Такі поїздки неабияк мотивують, – каже учитель.
Мотивують такі відгуки і організаторів. Поїздка стала можливою завдяки активній підтримці директора «Лебединського насіннєвого заводу», депутата обласної ради від ВО "ЧЕРКАЩАНИ" Анатолія Ткаченка. Він переконаний, що подібні проєкти корисні і потрібні як дітям, так і громаді.
– Шкода, що карантин завадив організувати поїздку відразу після конкурсу, як ми планували. Однак радий, що вона таки відбулася і діти залишились задоволені. Впевнений, що враження від часу не залежать. Ще більш приємно бачити позитивні відгуки та бачити, що втілені у життя ідеї йдуть на користь громаді. Думаю, що цього року ми продовжимо цю ініціативу. Зараз школярі пішли на канікули, але в новому навчальному році обов'язково організуємо щось цікаве та корисне для них, – поділився планами Анатолій Ткаченко.