У 30—40-х роках XVIII століття загін Гната Голого діяв в околицях Тульчина, Немирова та Звенигородки. Остання історична згадка про отамана гайдамаків датована 1748 роком. За свідченням істориків, похований він був при в’їзді в Холодноярський ліс.
— Радий, що до вшанування героя гайдамаччини Гната Голого сьогодні долучилося стільки молоді чи не з усіх куточків України, — зазначив заступник голови Черкаської ОДА Сергій Овчаренко.
— Це свідчить про те, що кожен з нас пам’ятає свою історію, шанує традиції. Пишаюся тим, що у ці дні ми згадали про одного із засновників гайдамацького руху на Черкащині Гната Голого, який згодом став для холодноярських бійців у 20-ті роки ХХ століття натхненником та яскравим прикладом.
Нагадаємо, саме про Гната Голого, затятого борця за волю України, писав Іван Карпенко-Карий у своїй історичній драмі «Сава Чалий». Тож не дивно, що рядки з його твору увіковічнили у камені на могилі відомого гайдамаки.
Холодний Яр-2016 зібрав 23—24 квітня цього року чи не найбільшу кількість учасників заходів за 21 рік проведення традиційних вшанувань. Зі Шполянщини на них побували близько 50 осіб, які діляться надзвичайно позитивними враженнями про поїздку, зарядом великої енергії духу борців за волю України.
Ганна ШВЕЦЬ.