У конкурсі із здобуття премії імені Олекси Влизька беруть участь два автори

Вже майже десятиліття діє на Шполянщині літературна премія, яка була заснована у 2008 році з нагоди 100-річчя з дня народження нашого талановитого земляка, родом із Сигнаївки, «поета розстріляного відродження» Олекси Влизька.

До ініціативної групи заснування премії увійшли на той час голови Шполянської райдержадміністрації Олексій Пірогов, районної ради Микола Сабадаш, відомий письменник і наш земляк Михайло Слабошпицький, а також представники обласного інтелектуального кола — Валентина Коваленко та Володимир Поліщук.

Наприкінці грудня 2016-го конкурсна комісія з визначення лауреата премії ім.О.Влизька провела засідання та розглянула пропозиції, які було подано на звання лауреата 2017 року. На розгляд комісії їх надійшло дві: від колективу районного інформаційного щотижневика «Шполяночка+», який підготував подання на кандидатуру Михайла Федотовича Слабошпицького і його книгу «Велика війна 2014…: Україна: виклики, події, матеріали» (м. Київ, 2015 рік) та від колективу центральної районної бібліотеки, який представив автора книги (нашого земляка, уродженця м. Шпола, тепер проживає в Смілянському районі), Сергія Петровича Мошенського і його книгу «Куцівський бурлака» (видавництво м. Черкаси, 2016 рік) про невідомі сторінки біографії лірника українського слова, кобзаря трагічної долі українського селянства Тодося Осьмачки.

Обговорення книг авторів Михайла Слабошпицького «Велика війна 2014...» та Сергія Мошенського «Куцівський бурлака» буде продовжено до початку лютого 2017 року. Кожен, хто знайомий з цими книгами, чи самими авторами, можуть надавати інтерв’ю в ефірі місцевого телебачення та в пресі, ділитись своїми враженнями від прочитаних книг. Наступне засідання комісії, яке відбудеться на початку лютого, визначить переможця конкурсу, а в день народження поета Олекси Влизька — 17 лютого, буде вручено диплом лауреата та грошову винагороду у сумі 5000 грн.

Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ. «Велика війна 2014…: Україна: виклики, події, матеріали» (м. Київ, 2015 рік) — книжка про війну і суспільство, про наші надії і розчарування. І — про обов’язок влади перед народом.

Михайло Слабошпицький — автор понад двох з половиною десятків різножанрових книжок. Серед них — казки, оповідання й повісті для дітей, літературні портрети Василя Земляка, Павла Загребельного, Романа Іваничука, документалістика й публіцистика, біографічна проза. Найвідоміші його твори: роман-есе «Марія Башкирцева», роман-колаж «Никифор Дровняк із Криниці», роман-біографія «Поет із пекла (Тодось Осьмачка)», біографічна повість «Українець, який відмовився бути бідним, Петро Яцик», збірка біографічних нарисів «Не загублена українська людина».

Особливої популярності набула його книжка художніх оповідей з національної історії «З голосу нашої Кліо». Лауреат дев’яти літературних премій (імені Олександра Білецького, Лесі Українки, Олени Пчілки, Михайла Коцюбинського, братів Лепких тощо). Активно займається громадською діяльністю. Був першим головою секретаріату Української всесвітньої координаційної ради. Нині — виконавчий директор Ліги українських меценатів, один із засновників міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика та головний редактор видавництва «Ярославів Вал».

Книга українського письменника та публіциста Михайла Слабошпицького «Велика війна 2014… Україна», — це збірка документальних творів — інтерв’ю і репортажів — та аналітичних статей, присвячених війні на Донбасі. «Велика війна 2014…» стала своєрідним продовженням книги «Гамбіт надії» про Майдан. Михайло Слабошпицький каже: у ній уже є передчуття війни. Нову книжку публіцист почав писати після захоплення Слов’янська. Як щоденник — просто записував історії, які чув або бачив, розповідає автор. Героями стали люди, так або інакше причетні до подій на сході України. «З одного боку, було бажання звільнитися від цієї тривоги, яка охопила кожного. З іншого, було відчуття колосальної важливості мате-ріалу, адже мине час, і забудуться всі герої.

А їх надзвичайно багато», — зауважує Слабошпицький — неординарна, відома особистість з високою громадянською позицією, творчо обдарована і цікава в спілкуванні людина, наш земляк родом із села Мар’янівка.

Сергій МОШЕНСЬКИЙ. Самодіяльний автор і композитор родом із міста Шпола. Нині проживає в селі Ротмистрівка Смілянського району. У 2013 році вийшла з друку його книга «Дорога до храму». Друкувався в газетах «Смілянські обрії», «Сміла», «Шполяночка+», «Земля», «Черкащина регіональна», «Склянка часу», «Шполянські вісті».

Книга «Куцівський бурлака» відкриває особистість Тодося Осмачки і його творчість. Сергій Мошенський зібрав багато інформації про невідоме і маловідоме про Тодося, спогади його односельчан. Автор розпитував жителів села, тих, хто про нього щось пам’ятає і збагнув, що правду про людину переорали, а ярмо брехні повісили на зігнутий над храмовим куполом хрест.

Краєзнавець розгортав віхи історії, щоб віднайти бурштинову душу свого земляка, відмиваючи від бруду радянської ідеологічної брехні, чесне ім’я Тодося Осмачки — і світло його пам’яті пробилося через морок часу і відстані. Всі матеріали в книзі подані мовою оригіналу, щоб зберегти неповторність колоритної мови села Куцівки Смілянського району. Переповідаючи стражденну долю українського письменника Тодося Степановича Осьмачки, ще як слід не поцінованого на Батьківщині, не реабілітованого в серцях земляків у рідному селі, автор запропонував читачам і власні, вилиті з його зболеної душі поетичні рядки.

Книга доповнена і світлинами значимих місць села Куцівка, пов’язаних з ім’ям письменника.