У ногу з часом: Матусівська ОТГ обрала життя за новими стандартами

   Поки в інших селах Шполянщини вже котрий рік роздумують, чи варто слідувати зову адміністративно-територіальної реформи та скрупульозно прораховують свої вигоди, жителі Матусова та Станіславчика, добровільно об’єднавшись у Матусівську ОТГ, вже будують свої плани за сучасним мірилом.

   Як відомо, на виборах, які відбулися у Матусівській ОТГ 29 жовтня, було обрано депутатський склад Матусівської сільської ради та голову громади — Василя Колісника, якому висловили довіру близько 70% виборців.

   Василь Васильович був уперше обраний на посаду сільського голови Матусова на місцевих виборах 2015 року. Молодий і завзятий керівник за неповних два роки зумів виправдати надії своїх односельців, доклавши зусиль до вирішення багатьох проблем. А головне — зрозумів, що для втілення масштабніших змін потрібно приймати сміливі рішення, братися за освоєння нових сучасних підходів у здійсненні місцевого управління. Побачивши перспективу в об’єднаній громаді, ініціював її створення та отримав підтримку більшості. У день професійного свята кореспондент «Шполяночки+» поцікавився у Василя КОЛІСНИКА про особливості тутешнього місцевого управління.

    Усі пам’ятають, що Матусів ще за радянських часів славився заможністю й розвиненою інфраструктурою. Значною заслугою в цьому є діяльність тодішнього голови колгоспу, світлої пам’яті Володимира Кравченка. І нині, в поточному році, сільський бюджет складає до десятка мільйонів гривень. Такому доходу великою мірою можна дякувати нинішньому голові Василю Коліснику, який за невеликий період перебування на посаді зумів документально оформити велику кількість ресурсів, які до цього часу не перебували на балансі громади.

   — Півтора року тривала робота зі встановлення меж населеного пункту, розповідає Василь Васильович. — Важко було добути потрібні документи, адже колишній радгосп «Павлівський» та цукровий завод при СРСР вважалися стратегічними підприємствами, і відомості про них були засекречені. Ці клапті генерального плану були винесені, територія позначалася білими плямами. Відповідні документи зберігалися в окремих відділах. Довелося дуже багато і наполегливо поїздити по різних інстанціях, щоб зняти гриф «таємно» з цих об’єктів, відповідним чином довести, що їх уже не існує і вони потребують розсекречення. Більш того, навіть жилі масиви, побудовані цими підприємствами, теж були засекречені, їх не існувало за документами!

   Тож  відтепер, отримавши у комунальну власність такий значний ресурс, Матусівська сільська рада проводить роботу із надання їх в оренду. І вже є важливі результати — село отримало інвестора в особі Групи компаній «ЛНЗ», який планує звести масштабний бізнес-проект на території колишнього цукрозаводу, що принесе пристойний дохід у місцевий бюджет та створить робочі місця для селян. Тож потужна територія, що роками заростала бур’яном, вже ефективно служитиме громаді.

    А інфраструктура села поступово набуває ошатного вигляду. Василь Колісник разом із депутатським корпусом та місцевими соціальними партнерами за короткий  час втілив ряд господарських планів: центр села прикрашений оригінальними ліхтарями, лавками, тротуари встелені новою сучасною плиткою, територію ставка розчищено від порослі та старих дерев, навесні тут відбудеться велика толока з посадки молодих дерев. Майже завершений проект з освітлення вулиць, залишилося доробити хіба що задвірки. Вклали ресурси у першу чергу в дитсадки, які тепер перебувають на достойному рівні. Значну допомогу надають соціальні партнери в особі ФГ «Ольвія», СТОВ «Агрофірма «Вись», Олександра Шипельова, Анатолія Олійника, які найбільше турбуються про село.

    — Є такі об’єкти, які сільська рада не має права фінансувати, — зазначає Василь Колісник. — Наприклад, дороги, котрі належать Службі автомобільних доріг України. За їхній ремонт і беруться соцпартнери. Цього року їхнім коштом відремонтовані досить проблемні відрізки дороги по головній вулиці — імені Хмельницького, які ніколи не ремонтувалися.

   Здійснюючи важливий крок до ОТГ згідно з державною реформою, Василь Колісник попередив односельців і апарат виконкому, що робота попереду буде нелегкою і потребує великої концентрації зусиль. Тривалий час у Матусові аналізують, здійснюють економічні розрахунки, моделюють майбутню систему в громаді, яка має стати спроможною і отримати можливості для постійного розвитку. Ще до виборів створили комунальне підприємство «Відродження», завдання якого полягає в забезпеченні кожного жителя двох сіл необхідними послугами — вивезення побутових відходів, різноманітного сміття, обробітку городів, очищення доріг від снігу взимку тощо. Для цього вже придбано відповідну техніку: трактор, бульдозер, дискову борону.

   Наступний принциповий крок молодого голови — земельний податок розміром 1%, що дозволяє встановлювати кожній раді Податковий кодекс. Спочатку не всі сприйняли такі ініціативи позитивно, і до сільради приходили страйкарі, котрі обробляють самі земельні паї. Адже вони платили до цього нововведення приблизно 30 грн за 1 га, а тепер доводиться близько 400 грн віддавати. Протистояння з незгодними довело навіть до з’ясування стосунків на рівні омбудсмена парламенту. Але все-таки голова довів своє і податок нині діє в ОТГ. Адже й дрібні фермери Станіславчика погодилися із тим, що краще заплатити податок, аніж постійно мати клопіт із виконанням численних прохань сільської ради.

   — Такі ставки податку, до речі, діють і в Шполянській, Білозірській ОТГ, це нормальний підхід до формування справедливих господарських відносин. Бо є одноосібники, які не мають бажання брати участь у підтримці соціальної сфери села, а є такі, котрі постійно надають фінансову допомогу.  А так платять усі однаковий відсоток і таким чином кожен допомагає своєму селу в рівній мірі, і нікого не треба вмовляти, — переконаний Василь Колісник.

   Нині матусівці готуються до прийняття у комунальну власність трьох шкіл та амбулаторії, думають, які установи потрібно створювати, а на які послуги укладати ті чи інші угоди. Віриться, що із такою сумлінною наполегливістю і бажанням працювати, Матусів знову зазвучить на теренах України як громада заможних і прогресивних людей.

   Тож і сьогодні, у День місцевого самоврядування, у них народжуються нові плани на майбутнє. Нехай вони збуваються сповна!

Наталія ДАВИДЕНКО