У Шполі більше не білитимуть бордюри й дерева

Щороку навесні комунальники і власники садиб білять дерева й бордюри в місті й у селах. Але чи знаєте ви, що така давня традиція існує лише у країнах колишнього СРСР і походить… з радянської армії. За часів Другої Світової межі трас, по яких рухались військові, фарбували у білий колір для того, щоб не вмикати вночі фари на вантажівках, аби автоколону не побачила ворожа авіація. В армії це створює атмосферу доглянутості та «вічного параду». Пізніше, білі дерева стали обов’язковим атрибутом радянських суботників й так і залишилися у свідомості громадян.

Прагнення до «атмосфери затишку і свята» закріпило звичку все вибілювати. Хоча спеціалісти переконують, що біле вапно вбиває шкідників, котрі зимували у корі дерева. Але чому ці шкідники, які бояться вапна, є тільки в країнах колишнього СРСР? Чому не білять все дерево, а лише нижню частину стовбура і чому в лісі ніхто не з’їдає непобілені дерева?

Противники «совкових» пережитків переконують, що це все через небажання замінювати старе й зруйноване на нове й сучасне. Краще ж, мовляв, забілити всю ту антиестетику. Тож надщербнуті бордюри треба замінювати на нормальне мощення тротуарів,встановлювати нові якісні клумби, смітники й кашпо для квітів, що створюватиме красу.

Не зникає традиція і в шполян, які у дворах вже все вибілили. А откомунальні служби міської ради в цьому році вже не білять дерева і бордюри.Як прокоментувала начальник відділу економічного розвитку та інвестицій міської ради Наталія Коваль, в українському законодавстві, виявляється, вже 12 років діє заборона на побілку: згідно із наказом Мінбуду України від 10.04.2006, п.9.1.17. ПравилУтримання зелених насаджень у населених пунктах — забороняється білити вапном декоративні дерева і малі архітектурні форми.

—Раніше комунальні служби ніхто не ознайомлював із вищеназваним наказом Мінбуду, — каже Наталія Миколаївна. — Та й якщо задуматися, то дійсно, всеохоплююча побілка зовсім не прикрашає місто. Буде набагато краще слідувати європейському зразку, коли замість зафарбовування недоліків поступово встановлюватимуть на вулицях нове сучасне вимощення тротуарів та квітників, які радуватимуть око.