До Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом Звенигородський районний відділ Черкаського обласного ЦКПХ організував інформаційно-комунікаційний захід серед представників ветеранської організації «Клуб Берегиня» у Звенигородці.
Про це йдеться у матеріалі Черкаського обласного центру контролю та профвлактики хвороб.
Під час заходу фахівці Центру розповіли жителям міста про цукровий діабет, його типи, причини, симптоми, ризики, ускладнення та профілактику захворювання.
Відвідувачам акції цього дня вимірювали рівень цукру в крові.
Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові) або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.
Є три основні типи діабету
- Діабет першого типу – інсулінозалежний. Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі і не може перетворити його на енергію.
- Діабет другого типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
- Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.
Причини виникнення діабету першого типу вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо. Водночас, достеменно відомо, що більшість випадків діабету другого типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
Серед симптомів діабету:
– надмірне сечовиділення;
– спрага;
– постійне відчуття голоду;
– втрата ваги;
– постійне відчуття втоми;
– погіршення зору.
Діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів. Дорослі з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% смертей у світі пов’язано з діабетом.
Поради з профілактики діабету:
- Збільшіть фізичну активність
Регулярні фізичні навантаження допоможуть вам позбавитися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну.
- Дотримуйтеся здорового харчування
Дієти, що ґрунтуються на відмові від конкретних продуктів, допомагають схуднути, проте вони можуть позбавити вас від необхідних нутрієнтів. При виборі типу харчування для профілактики або при діабеті потрібно проконсультуватися зі спеціалістом та враховувати ваші індивідуальні особливості, щоб не зашкодити організму.
- Споживайте більше клітковини та цільнозернових продуктів
Клітковина допомагає зменшити ризик діабету, покращити контроль рівня цукру в крові, знизити ризик серцевих захворювань. У цьому також допомагають цільнозернові. Їжте більше овочів, фруктів, горіхів, крупи.
- Стежте за вагою
Якщо у вас ожиріння чи надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає. Доведено, що втрата надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров’я. Завдяки заняттям спортом та втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується на понад 50%.
- Утримуйтеся від куріння та зловживання алкоголем
Куріння може призвести до підвищення цукру та резистентності до інсуліну. Чим більше ви курите, тим більший ризик діабету. Надмірна кількість алкоголю також впливає на ризик розвитку хвороби.
- Щорічно проходьте дослідження на рівень глюкози у крові.