Учасник АТО Віктор САВЧУК: «СЕРЦЕ ЗАСПОКОЇТЬСЯ, КОЛИ НЕ ЛИШЕ НАСТАНЕ МИР, А Й ЗАПАНУЄ СПРАВЕДЛИВІСТЬ В УКРАЇНІ»

Напередодні важливого для багатьох громадян України державного свята, встановленого нещодавно указом Президента України Петром Порошенком, — Дня Гідності і Свободи, кореспондент районного щотижневика «Шполяночка+» зустрілася з учасником Євромайдану та антитерористичної операції, який був поранений у боях, шполянином Віктором САВЧУКОМ:
Вікторе Васильовичу, шполянська громада щиро радіє Вашому поверненню додому і зичить якнайшвидшого одужання від тяжких поранень.

— Насамперед хочу висловити велику і щиру подяку всім, хто за мене переживав, молився і надавав фінансову допомогу! Спасибі вам, дорогі земляки, я кожної хвилини відчував вашу підтримку. Про себе скажу так: поранення тілесні — ніщо проти того душевного неспокою, що постійно ятрить душу. Нас оточує не так ворог зовнішній, як ворог внутрішній, а особливо той, котрий точить свідомість кожного зсередини. Триває боротьба добра зі злом на всіх рівнях — на духовному найбільше…

— Напередодні річниці Євромайдану які роздуми охоплюють Вас?

Як і рік тому, я очікую реальних і конкретних дій, направлених на знищення причин довготривалої руйнації і несправедливої системи, яка живить цинічних багатіїв-олігархів і кидає простий народ у ще більші злидні. Тоді діяти потрібно було повсталому народу, а тепер — всім разом, адже маємо, начебто патріотичну владу. На Євромайдан я спочатку їздив лише на великі віча, не хотілося просто танцювати і співати, хотілося застосовувати дієві методи впливу на тодішню злочинну владу. Відмічу, що ніхто процесом не керував, люди вже не слухали політиків, їм набридли кумири-обіцяльники і популісти. Розуміли, що назад дороги нема, потрібно йти в наступ і вимагати свого — геть антиукраїнських посіпак з державної влади! Тож пішли на радикальні дії з власної волі — волі тисяч людей, котрим набридло. А коли розпочалися бої на вулиці Грушевського, я поїхав на Майдан разом зі своїми однодумцями — Сергієм Ковалем, Сергієм Бондарем, Віктором Слюсарем, після чого вже залишилися на тривалий час. Там зустріли і наших земляків — Дмитра Сову, Олексія Пірогова, Степана Москалика, Олександра Присяжненка та інших.

— Вірили в те, що Майдан таки переможе?

— Навіть сумнівів ніяких не було. Знаєте чому? Бо ми вимагали правди і волі, а тому ці дві великі сили перебували на нашому боці. Скажете, що пафосно, але так і є. Нами керувала священна віра в перемогу справедливості.

— Коли вирішили їхати на схід протистояти сепаратистам?

Після того, як росіяни відібрали Крим. Стало зрозуміло, що мало було повалити банду Януковича, потрібно збирати великі сили для подолання набагато більшого зла, яке цю банду годувало, — так званого «старшого брата» з імперськими рефлексіями. А це вже серйозне протистояння, яке потребує концентрації зусиль всього народу — від малого до великого. Я відчув у цьому свою місію і вирішив піти до райвійськкомату, але це нічого на дало — непридатний за віковим критерієм. На той час Сергій Коваль познайомив мене з побратимом-майданівцем Геннадієм Малишевим з Умані, який формував Уманський взвод ІІ батальйону Національної гвардії. Так я потрапив на тритижневу підготовку в Нові Петрівці, а потім довелося 43 дні захищати Слов’янськ, утримувати гору Карачун та визволяти це місто від сепаратистів.

— Ви побували на справжній війні, тож можете давати оцінку всьому, що відбувається на сході.

— За великим рахунком, всі перемоги бійців багато в чому завдячують волонтерам, небайдужим патріотам України, на яких тримається наша армія. Лише уманчани зібрали для нашого взводу 300 тисяч грн. Вважаю, що це не якась боротьба з терористами, а справжня війна із загарбниками, адже прості повстанці аж ніяк не можуть управляти воєнним процесом — потрібно володіти спеціальними знаннями про склад зброї і техніки та їх застосування. Це можуть робити лише спеціалісти. Тому маячня Путіна про громадянське протистояння на Донбасі — зухвала брехня. Ми мали справу з озброєною армією сусідньої держави-агресора.

— Яка доля Вашого батальйону?

— Після визволення Слов’янська відбулася ротація: І і ІІ батальйони об’єдналися у батальйон Національної гвардії оперативного призначення імені генерала Кульчицького (загинув 29 травня під час боїв за Карачун). Нас направили в Дебальцеве, де мені судилося нести службу лише декілька тижнів. Перед пораненням, в День Незалежності України, до мене приїхали волонтери зі Шполи Сергій Коваль, Анатолій Козленко та Сергій Бондар з гуманітарною допомогою для батальйону. Через декілька днів під час виконання бойового зав-дання мене було тяжко поранено, а мій друг з Умані Олексій Курмашев (позивний «Альпініст»), який встиг перев’язати мені рани, загинув… (триває пауза). Знаєте… Ця війна не скоро ще закінчиться. Це я там зрозумів. Путін не зупиниться, йому потрібно знекровити Україну, він не дасть їй спокійно розвиватися. Нас чекає ще не одне випробування і вихід один — об’єднувати суспільство і викорінювати зсередини все зло. Іншого виходу немає.

— Ви плануєте продовжити громадську діяльність в нашому районі?

— Знаю, що вже фізично не спроможний воювати із-за поранень, але хотів би знову боронити Україну від окупантів. Наскільки матиму можливостей, намагатимусь бути корисним громаді, бо нічого ж не змінилося! За що ж, за що загинули і продовжують гинути люди? Усе просто так не забудеться, всьому буде логічне завершення. Я певен.


Розмовляла Наталія ДАВИДЕНКО