Відповідно до статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» одним із обов'язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації є обов’язок з'являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.
Під час мобілізації та переведення Збройних сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазна-чені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів (військовозобов'язані Служби безпеки України — керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку, військовозобов’язані Служби зовнішньої розвідки України — за викликом Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резер-вісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.
Однак, незважаючи на зазначене вище, у Шполянському районі в травні 2015 року встановлено факт ухилення від призову за мобілізацією.
Так, у зв’язку із проведенням часткової мобілізації, військовослужбовець, пройшовши обстеження військово-лікарською комісією, отримав під розпис повістку про необхідність прибуття у вказаний день до Шполянського РВК Черкаської області (для призову і відправки у складі сформованої команди для проходження військової служби, в лавах Збройних Сил України, до військової частини). Та достовірно знаючи, що він підлягає призову за мобілізацією, всупереч статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до Шполянського РВК у визначений час не прибув, причини неприбуття не повідомив та поїхав у м. Київ. Внаслідок таких неправомірних дій останній не був призваний на військову службу за мобілізацією та не направлений до місця її проходження.
У зв’язку з порушеннями вказаних вище вимог чинного законодавства України відкрито кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 КК України, а саме — ухилення від призову за мобілізацією.
Зазначене провадження прокуратурою району, після проведення усіх необхідних слідчих дій, 25 червня 2015 року направлено з обвинувальним актом до Шполянського районного суду Черкаської області для розгляду по суті.
В ході судового розгляду даного кримінального провадження обвинувачений визнав свою вину, щиро розкаявся у скоєному, а також повідомив, що змінив своє ставлення до виконання Указу Президента України №15/2015 «Про часткову мобілізацію» та бажає служити в Збройних силах України, вже отримав повторну повістку і прибуде до військового комісаріату з метою направлення його на проходження військової служби за мобілізацією.
На підтвердження вказаних вище обставин Шполянським військовим комісаріатом суду також надано відповідне відношення.
На підставі зазначеного, ухвалою Шполянського районного суду від 20 липня 2015 року цю особу звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку зі зміною обстановки.
У зв’язку із викладеним, прокуратура району наголошує: необхідно чесно виконувати обов’язок, покладений державою, та гідно захищати її громадян.
Разом з тим, необхідно зазначити, що санкція статті 336 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі до п'яти років.
Прокуратура району також звертає увагу на необхідність неухильного додержання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України №15/2015 «Про часткову мобілізацію» та попереджає про відповідальність, згідно з чинним законодавством у разі його невиконання.
Сергій КРАВЧЕНКО, прокурор Шполянського району.